قوانین X موج ها

قوانین X موج ها

برای بکار بردن X موج ها چه قوانین مشخصی باید رعایت گردد؟

پاسخ:

این یکی از بیشترین سوالات پرسیده شده از زمان راه اندازی انجمن نئوویو ” سوال هفته” بوده است لذا یک انتخاب واضح برای این هفته بود. X موج ها، امواج تصحیحی الیوت سنتی و همچنین الگوهای نئوویو ( ازجمله دیامتریک و سیمتریکال) را از هم جدا می کنند. از آنجایی که یک X موج با هر شاخه از کارکشن قبل و بعد خودش هم درجه می باشد، یک X موج بایستی از نظر قیمت، زمان و پیچیدگی منطبق بر ضوابط و حدود نئوویو باشد. یک X موج نمی تواند زمانی بیشتر از کارکشن قبل یا بعد از خود صرف نماید. بطور معمول زمانی بین 1/3 تا 2/3 تصحیح قبل و یا بعد از خود صرف می کند. یک X موج نمی تواند پیچیدگی بیشتر از کارکشن قبل یا بعد از خود داشته باشد و مثل زمان، پیچیدگی ای بین 1/3 تا 2/3 تصحیح قبل یا بعد از خود دارد.

در یک کارکشن پیچیده صعودی یا نزولی، X موج ها به نسبت 0.618 یا کمتر از کارکشن قبل از خود را بازگشت می کنند. در یک کارکشن پیچیده جاری، X موج ها می توانند از نظر قیمتی بزرگتر از الگوی تخت یا مثلث قبل از خود باشند ولی آنها نبایستی زمانی بیشتر از کارکشن قبل خود داشته باشند و بایستی پیچیدگی آنها کمتر باشد.

 

What specifc rules must be met for the application of an x-wave?

ANSWER

This has been the most asked question since starting the NEoWave “Question of the Week” forum, so it was an obvious choice for this week.

X-waves separate orthodox Elliott Wave corrections and new NEoWave formations (such as Diametrics and Symmetricals). Since an x-wave is the same degree as each leg of the correction that precedes and proceeds it, an x-wave must adhere to strict NEoWave price, time and complexity limits. An x-wave CANNOT consume more time than the correction before it or the correction after it. It will normally consume between 1/3 to 2/3`s the time of the correction before or after it. An x-wave CANNOT be more complex than the correction before it or the correction after it. Again, it will normally be about 1/3 to 2/3`s the complexity of the corretion right before or right after it.

In complex corrective rallys or declines, x-waves will retrace 61.8% or less of the correction right before it. In complex, running corrections, x-waves can be larger in price than the Flats or Triangles before them, but they must not take more time and must be less complex than the correction rigth before the x-wave.

 

توضیحات بیشتر نویسنده:

 

الگوهای تصحیحی در نئوویو شامل دو دسته کلی زیر می شود :

الف)  الگوهای استاندارد

ب)  الگوهای غیر استاندارد

 

قوانین X موج ها (الگوهای نئوویو)

 

الف) الگوهای استاندارد نیز خود شامل موارد ذیل می گردد:

 

1-زیگزاگ و تخت ( 3 موجی)

2-مثلث ها ( 5 موجی)

3- دیامتریک (7 موجی)

4- سیمتریکال (9 موجی)

قوانین X موج ها (تصحیح استاندارد)

 

ب) الگوهای غیر استاندارد شامل موارد زیر می شود:

1- هر ترکیب دو گانه : یعنی هنگامی که دو الگو تصحیحی استاندارد با یک X موج به هم متصل می شوند.

2- هر ترکیب سه گانه: یعنی هنگامی که سه الگو تصحیحی استاندارد با دو X موج به هم متصل می شوند.

3- ترکیب های دو گانه جاری: یعنی هنگامی که دو الگو تصحیحی استاندارد با یک X موج بزرگ به هم متصل می شوند و تصحیح دوم بالاتر از تصحیح اول قرار می گیرد.

 

انواع X موج ها :

قوانین X موج ها (تصحیحی های غیر استاندارد)

 

1- X موج کوچک : هنگامیکه X موج از نظر قیمتی کمتر از 0.618 کارکشن قبل از خود را بازگشت نماید.

2- x موج بزرگ : هنگامیکه X موج از نظر قیمتی بزرگتر از کارکشن قبل از خود باشد.

 

قوانین X موج ها را می توانید در تصویر زیر ملاحظه نمایید:

قوانین X موج ها (الگوها ترکیبی)

 

نکته مهم : 

در بعضی منابع ( بعضا در بخشی از سایت جناب نیلی) در خصوص زمان صرف شده توسط X موج های بزرگ ابهاماتی مطرح شده است و بعضی جاها اعلام شده که X موج های بزرگ بایستی زمانی بیشتر از کارکشن قبلی صرف کند. لذا جهت این رفع ابهام و مشخص شدن موضوع اخیرا مکاتبه ای با جناب گلن نیلی داشتم که پاسخ ایشان را جهت استفاده دوستان در اینجا قرار می دهم.

قوانین X موج ها

 

آقای گلن نیلی پاسخ دادند:

” که همه X موج ها بایستی شرایط ماکزیمم زمانی را رعایت کنند. آنها نبایستی هرگز زمانی بیشتر از کارکشن قبلی خود صرف نمایند. آنها در خلاف جهت کارکشن هستند. اگر موجی زمان بیشتری صرف کند، پس یک X موج نیست. ولی یک موج B است و کارکشن اول موج A از یک الگوی تخت یا مثلث یا دیامتریک بزرگتر می باشد.”

 

در پایان می توانید سایر مقالات مرتبط با X موج ها را از لینک های زیر مطالعه نمایید:

 1. رابطه x موج با کانال بندی
 2. شرایط قیمت و زمان و پیچیدگی در x موج ها
 3. شرایط X موج های بزرگ

 

جهت مطالعه مقالات بیشتر در زمینه نئوویو می توانید بخش آموزش را مطالعه نمایید.

همچنین علاقمندان می توانند بخش آموزش سایت آقای نیلی را نیز از این لینک ملاحظه نمایند.

 

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

 

برای دریافت مطالب جدید می توانید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام شیراز نئوویو ما را همراهی نمایید.

موفق و پیروز باشید.

تلگرام شیراز نئوویو

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 42 ساله و ساکن شیراز. پس از 20 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

20 دیدگاه

 1. درود. جایی که میگه “ یک X موج با هر شاخه از کارکشن قبل و بعد خودش هم درجه می باشد” یعنی اگر یک x موج بعد از دیامتریک بیاد باید هم درجه به یکی از هفت شاخه دیامتریک باشه؟ از نظر اندازه و زمان در اون صورت چه نسبتی با کل دیامتریک باید داشته باشه؟

 2. با سلام. در مورد x موج گفته شده که برای حالت کوچک باید کمتر از 61.8% کارکشن قبلی باشد و برای حالت بزرگ باید بزرگتر از 100% کارکشن قبلی باشد. حال اگر x موج بین 61.8% و 100% کارکشن قبلی باشد چه حالتی پیش می آید؟

 3. سلام
  در تصویر مربوط به x موج کوچک به نظر x موج از نظر قیمتی کوچکتر از هر شاخه اصلاحی قبلش است آیا من درست متوجه شدم یا برداشت من از اینکه x موج باید از نظر قیمتی حداقل برابر کوچکترین شاخه الگوی قبلی باشه غلطه و شاخه های درونی موج B از اصلاحی قبلی هم ملاکه یا اینکه این یک استثناست؟

  • درود
   قانون حداقل قیمتی در ایکس موج کوچک نداریم و قانونی که اشاره می کنید مربوط به زمان ایکس موج هست که باید حداقل به اندازه کوچکترین شاخه الگوی قبلی باشد.

   سپاسگزار میشم سوالات فنی رو از طریق انجمن سایت مطرح نمایید.

   • ببخشید که اینجا باز مطرح می کنم اما حس می کنم در یک سوالی که در سایت شما هم اومده یا غلط پرسیده شده یا نگرش نیلی تغییر کرده یا منظورش در پس سوال درست ترجمه نشده! در سوال مربوط به قیمت و زمان و پیچیدگی x موج ها که در سایت شما هم هست https://shirazneowave.ir/question-44/ اومده که :
    “همچنین از نظر قیمتی بایستی حداقل به اندازه کوچکترین شاخه الگوی قبلی باشد.”
    یعنی شما میفرمایید این گفته نیلی مخصوص ایکس موج های بزرگ بوده؟ چون یه مقدار توضیح واضحات میشه. چون اگه ایکس موج بزرگ باشه یعنی از الگوی تصحیحی قبلی بزرگتره در نتیجه مشخصا هم از کوچکترین شاخه تصحیح قبلی بزرگتر میشه و نیازی نبود اصلا نیلی این رو به عنوان قانون بیاره!

 4. امیرحسین مظاهری

  با سلام، این درگاه ارتباطی با آقای گلن نیلی چیه؟ چطور ما هم میتونیم مکاتبه کنیم باهاشون؟

 5. سلام استاد ایکس موج میتونه زمانی برابر با کارکشن قبلی داشته باشه ؟یا حتما باید زمانش کم تر باشه

 6. Jamal Mousavi nezhad

  با سلام
  آیا ایکس موج ها میتوانند مثلث یا دیامتریک یا سیامتریکال باشند؟

 7. آدم لذت میبره اینقدر قشنگ و دقیق توضیح دادید.تشکر

دیدگاهتان را بنویسید