نحوه صحیح استفاده از روابط فیبوناچی در نئوویو

شما روابط فیبوناچی را از ابتدا تا انتهای الگو اندازه گیری می کنید یا از سقف تا کف؟

پاسخ:

 

این سوال توسط احمد پسنانی فرستاده شده است. نحوه استفاده از روابط فیبوناچی (در نئوویو) بایستی به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. از جمله اینکه بازار در یک موج شتابدار یا تصحیحی قرار دارد یا اینکه آیا الگو با یک بخش ناقص به پایان می رسد و یا اینکه تصحیحی که شما با آن سرو کار دارید ماهیتی مثلثی دارد یا خیر؟

بطور کلی، روابط فیبوناچی در امواج شتابدار بصورت ” داخلی” و در امواج تصحیحی بصورت ” خارجی” اتفاق می افتد. روابط داخلی آنهایی هستند که طول هر یک از امواج ( مستقل از دیگران) اندازه گیری می شود و با موج دیگر مقایسه می شود. روابط خارجی با مشخص کردن نقاط شروع و پایان امواج و اندازه گیری فاصله آنها مشخص می شود و سپس روابط بین آن فواصل شناسایی می گردد.

این موضوع وقتی پیچیده می شود که الگوها در ماکزیمم (High) و مینیمم (Low) قیمت، شروع یا پایان نیابند. هنگامی که این اتفاق می افتد، بهترین رویکرد اندازه گیری طول امواج هم از ابتدا تا انتها و هم از ماکزیمم تا مینیمم قیمتی و انتخاب هر کدام که بهترین نتیجه را برای استفاده در امواج بعدی فراهم می نماید.

روابط فیبوناچی

Do you measure Fibonacci relationships from the beginning to end of a wave or from high to low?

ANSWER:

This question was sent in by Ahmad Pesnani. The way in which Fibonacci relatioships should be applied depends on various factors, such as whether the market is in an Impulsive or Corrective pattern, whether the pattern ends with a faliure and whether the correction you are dealing with is of a triangular nature or not.

In general, Fibonacci relationships occur “internally” in Impulsive patterns and “externally” in Corrective patterns. Internal relationships are those in which the length of each wave is measured (independent of the others), then compared. External relationships are identified by noting the price levels where waves start and stop, calculating the distance between those price levels, then identifying relationships between those distances.

This issue is further complicated when patterns do not begin or end at the high or low of a trend. When that occurs, the best approach is to measure the length of each wave from both high to low, and beginning to end, selecting the approach that yields the best relationships for future application.

For a much more detailed discussion of Internal and External Fibonacci relationships, go to page 12-22 of Mastering Elliott Wave.

 

 

بعضی اوقات شما زمان صرف شده توسط یک الگو را از نقطه ماکزیمم تا مینیمم اندازه گیری می کنید و بعضی وقت ها از ابتدا تا انتهای یک الگو. علت چیست ؟

پاسخ:

 

اولین و بهترین روش برای اندازه گیری زمان در یک الگو از نقطه ماکزیمم تا مینیمم موج مورد نظر و استفاده از اطلاعات آن برای بدست آوردن نقطه چرخش یا انتهای موج بعدی می باشد.

 اگر این اندازه گیری غیر قابل اطمینان باشد، بهترین انتخاب بعدی، اندازه گیری زمان یک الگو از نقطه مینیمم – در یک روند صعودی و یا نقطه ماکزیمم – در یک روند نزولی تا انتهای واقعی الگو می باشد.( حتی اگر انتهای الگو پایین تر از سقف و یا بالاتر از کف الگو باشد). از این اندازه گیری برای پیدا کردن انتها یا نقطه چرخش الگو بعدی استفاده کنید. اگر این پیش بینی هم غیر قابل اطمینان بود، فرض شما درخصوص شکل گیری این الگو احتمالا اشتباه است.

 

Sometimes you measure time consumed by a pattern from its highest to lowest point. At other times, you measure from the beginning or end of a pattern. Why?

ANSWER:

The first and best method for measuring time in a pattern is to start at the highest and/or lowest points of the wave segment(s) in question and use that information to project or confirm a future turn. If that measurement proves unreliable, the next-best choice is to measure the time of a pattern from its lowest point – in an uptrend or its highest point in a downtrend – to the actual conclusion of the pattern (even if that conclusion is below a high or above a low). Use that measurement to project or confirm a future turn; if that projection also proves unreliable, your assumption about the pattern forming is probably wrong.

 

توضیحات بیشتر نویسنده: (استفاده از فیبوناچی در نئوویو)

 

انواع ابزار فیبو ناچی :

الف)  فیبوی ریتریسمنت : معمولا جهت میزان بازگشت کارکشن ها نسبت به امواج ایمپالس بکار می رود.

ب)  فیبوی پروجکشن : معمولا جهت پیدا کردن انتهای امواج ایمپالس نسبت به ایمپالس قبلی بکار می رود.

ب)  فیبوی اکستنشن : مشابه فیبوی پروجکشن هست با این تفاوت که اندازه گیری ایمپالس دوم بجای اینکه از انتهای کارکشن انجام شود از انتهای ایمپالس قبلی انجام می شود. از این ابزار بیشتر در کارکشن های غیر استاندارد استفاده می شود.

استفاده از فیبوناچی در نئوویو

 

شرایطی که در نئوویو باعث می شود یک الگو در سقف و کف قیمتی پایان نیابد عبارتند از:

1- یک الگوی شتابدار با موج 5 ناقص

2- یک الگوی تخت با موج C ناقص

3- یک آرایش تصحیحی پیچیده که با مثلث نامحدود خاتمه یابد.

4- یک شتابدار که با الگوی ترمینال خاتمه یابد.

استفاده از فیبوناچی در نئوویو

 

بطور مثال در شکل زیر یک الگوی دوگانه ترکیبی صعودی را ملاحظه می کنید که ابتدای الگو در پایین ترین قیمت تشکیل شده ولی انتهای الگو کمی پایین تر از بالاترین قیمت خاتمه یافته است. چیزی که نیلی از آن بعنوان رایج ترین اشتباه الیوت کارهای سنتی نام می برد. و بیان می کند حدود 50 درصد الگو ها در کف یا سقف قیمتی پایان نمی یابند.

 

ابتدا و انتهای الگو ها

 

در این نوع الگوها همیشه جای شک و شبهه باقی می ماند که برای محاسبه روابط فیبوی قیمتی و زمانی از کدام نقاط بایستی استفاده کرد! نقاط کف و سقف قیمتی یا نقاط ابتدا یا انتهای الگو؟ چیزی که نیلی در این مقاله به آن پاسخ داده است.

 

استفاده از فیبوناچی در نئوویو:

 

1- فیبوناچی قیمتی :

بهترین رویکرد اندازه گیری طول امواج هم از ابتدا تا انتها و هم از ماکزیمم تا مینیمم قیمتی و انتخاب هر کدام که بهترین نتیجه را برای استفاده در امواج بعدی فراهم می نماید.

2- فیبوناچی زمانی :

اولین و بهترین روش برای اندازه گیری زمان در یک الگو از نقطه ماکزیمم تا مینیمم موج مورد نظر و استفاده از اطلاعات آن برای بدست آوردن نقطه چرخش یا انتهای موج بعدی می باشد. اگر این اندازه گیری غیر قابل اطمینان باشد، بهترین انتخاب بعدی، اندازه گیری زمان یک الگو از نقطه مینیمم – در یک روند صعودی و یا نقطه ماکزیمم – در یک روند نزولی تا انتهای واقعی الگو می باشد.

 

جدیدترین مقاله آقای نیلی در این خصوص را می توانید در زیر مشاهده نمایید.

فیبوناچی در نئوویو

 

 

جهت مطالعه مقالات بیشتر در زمینه نئوویو می توانید بخش آموزش را مطالعه نمایید.

همچنین علاقمندان می توانند بخش آموزش سایت آقای نیلی را نیز از این لینک ملاحظه نمایند.

 

امیدوارم مقاله استفاده از فیبوناچی در نئوویو برای شما مفید بوده باشد.

 

برای دریافت مطالب جدید می توانید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام شیراز نئوویو ما را همراهی نمایید.

موفق و پیروز باشید.

 

تلگرام شیراز نئوویو

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 42 ساله و ساکن شیراز. پس از 20 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

2 دیدگاه

  1. سلام جناب برادری.برای اندازه گیری زمان اینکه گفته از بالاترین تا پایین ترین نقطه که در نزدیک ترین نقطه به ابتدا و انتهای الگو هست منظور نیلی از نزدیکترین نقطه به ابتدا و انتها یعنی تقریبا وسط الگوس یعنی در هر حال نقطه مینیمم و ماکزیمم باید طوری انتخاب شود که خیلی نزدیک به ابتدا یا خیلی نزدیک به انتها نباشد؟

    • درود

      خیر – نیلی می گوید نزدیکترین سقف یا کف به ابتدا یا انتهای الگو نه وسط الگو. شما برای زمان باید از بالاترین تا پایین ترین نقطه الگو را اندازه گیری کنید. برخی موارد ممکن ابتدا یا انتهای الگو نسبت به سقف یا کف خیلی فاصله داشته باشد در این حالت می تونید از یک سقف پایین تر که به ابتای الگو نزدیکتر است یا یک کف بالاتر استفاده کنید.

      موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید