چهارشنبه , 7 دسامبر 2022

شرایط قانون تشابه و تعادل

آیا کتاب استادی در امواج الیوت تمامی شرایط قانون تشابه و تعادل را پوشش می دهد؟

پاسخ:

کتاب استادی در امواج الیوت 30 سال پیش نوشته شده است، هنگامیکه درک من از تئوری امواج درحال رشد و تکامل بود. من در صفحه 4-4 کتاب استادی در امواج الیوت درخصوص دو حوزه از شباهت (قیمت و زمان) صحبت کردم.(قانون تشابه و تعادل) اکنون دریافتم که یک بخش سوم (یعنی پیچیدگی) هم بایستی به آن اضافه گردد. بنابراین هنگامی که شما یک گروه از امواج را با یکدیگر مقایسه می کنید تا دریابید که هم درجه هستند یا خیر، آن گروه موجی که تعداد تک موج کمتر دارد بایستی حداقل به اندازه یک سوم (1/3) گروه موجی بزرگتر دارای پیچیدگی (یا قیمت یا زمان ) باشد.

 

Does MEW cover all the ways the “Rule of Similarity and Balance” apply?

ANSWER:

MEW was written 30 years ago, when my understanding of wave theory was still growing and evolving. On page 4-4 of MEW I mention two areas of similarity – Price and Time. I now realize a third area – Complexity – should have been included. Therefore, when you are comparing one group of waves to another, to qualify as the same degree, the group with the least number of monowaves should contain at least 1/3 that of the more complex group.

 

توضیحات بیشتر نویسنده: (قانون تشابه و تعادل)

 

قانون تشابه و تعادل:

قانون تشابه و تعادل عنوان می کند دو موج یا گروه موجی وقتی می توانند شرط لازم برای هم درجه بودن را داشته باشند که حداقل یکی از شروط زیر رعایت شود :

 

 • 1- طول موج کوچکتر از لحاظ قیمتی حداقل 1/3 موج بزرگتر باشد.
 • 2- زمان موج کوچتر حداقل 1/3 زمان موج بزرگتر باشد.
 • 3- پیچیدگی موج کوچکتر حداقل 1/3 پیچیدگی موج بزرگتر باشد. (یعنی سطح پیچیدگی بیشتر از 1 واحد اختلاف نداشته باشند.)

 

Similarity and balance

نکته مهم :

رعایت قانون تشابه و تعادل تنها شرط لازم برای هم درجه بودن دو موج می باشد و شرط کافی نیست. یعنی اگر دو موج داشته باشیم که هیچ یک از شروط بالا را پاس نکنند قطعا آن دو موج هم درجه نخواهند بود ولی اگر شرایط این قانون توسط دو موج رعایت شد نمی توان با قطعیت گفت که الزاما هم درجه هستند و بایستی ساختار و تجمیع امواج همجوار نیز لحاظ گردد.

شرایط قانون تشابه و تعادل

 

در این شکل کتاب آقای نیلی اشکالاتی وجود دارد که بایستی بصورت زیر اصلاح گردد:

1- ملاک محاسبه زمان در کش دیتا تعداد تک موج می باشد. یعنی عملا این دو موج در شکل بالا زمانی مساوی دارند.( احتمالا جناب نیلی صرفا شکل را بصورت شماتیک رسم کرده اند لذا جهت اطلاع کسانی که تازه در حال آموزش می باشند جهت جلوگیری از تناقض بین قوانین این نکته مطرح گردید.)
2-هر دو موج در شکل بالا تک موج می باشند لذا از سطح پیچیدگی صفر می باشند ولی همانطور که در مقاله ایشان مطرح کردند در زمان چاپ کتاب فاکتور پیچیدگی مد نظر نبوده است.
جهت مطالعه مقالات بیشتر در زمینه نئوویو می توانید بخش آموزش را مطالعه نمایید.

همچنین علاقمندان می توانند بخش آموزش سایت آقای نیلی را نیز از این لینکملاحظه نمایند.

 

امیدوارم مقاله “قانون تشابه و تعادل” برای شما مفید بوده باشد.

 

برای دریافت مطالب جدید می توانید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام شیراز نئوویو ما را همراهی نمایید.

موفق و پیروز باشید.

5/5 - (2 امتیاز)
تلگرام شیراز نئوویو

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 40 ساله و ساکن شیراز. پس از 17 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

4 دیدگاه

 1. با سلام مجدد خدمت شما استاد محترم
  سوالی داشتم خدمتتون، اینکه فصل قوانین معاینه و پیش ساختار منطقی رو چطور بخونم که مفید باشه؟ این فصل بشدت پیچیده، طولانی و پر از ((اگر)) هستش. ضمن اینکه بعد از این فصل تازه مباحث انواع الگوهای شنابدار و اصلاحی شروع میشه که اونم به نوعی پر از جزییاته. اساسا اول قوانین معاینه رو مسلط باید بشم یا الگوها رو؟
  ببخشید دیگه من تازه کار هستم در بحث الیوت به روش نیلی
  با تشکر

 2. اینکه میفرمایید ملاک زمان تعداد تک موج هست رو بیشتر توضیح بدید طبق کدام مستند از جناب نیلی این حرف رو میزنید؟

دیدگاهتان را بنویسید