قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آموزش / پرسش و پاسخ با گلن نیلی / روش یافتن انتهای موج ۵ ممتد

روش یافتن انتهای موج ۵ ممتد

آیا راهی برای شناسایی پایان موج ۵ از ۵ ممتد در یک حرکت شتابدار (روند دار یا ترمینال) قبل از شکست خط روند ۲-۴ وجود دارد ؟

پاسخ:

مشکل ۵ ممتد اینست که موج ۵ تقریبا همیشه بیشتر و سریعتر از حد انتظار حرکت می کند که شرایط سخت و خطرناکی را برای معامله ایجاد می کند. این سوال بزرگ تجاری توسط مشترک طولانی مدت و دوستم ریچارد کمپو از آمریکا پرسیده شده است.

در حرکت شتابدار ۱ یا ۳ ممتد، انتظار برای شکست خط روند ۲-۴ باعث نمی شود شما بخش زیادی از روند جدید را از دست بدهید. متاسفانه در یک موج ۵ ممتد (جاییکه موج ۵ طولانی ترین موج شتابدار می باشد)، صبر جهت شکست خط روند ۲-۴ به معنی از دست دادن بخش عظیمی از روند جدید می باشد.

پس شما چطور بایستی ورود به یک معامله را در انتهای یک موج ۵ ممتد مدیریت نمایید. اول و مهمتر از همه، سعی نکنید در انتهای موج ممتد ورود کنید. انجام این کار می تواند به معنای گرفتار شدن در یک گپ شارپ صعودی یا نزولی که معمولا در انتهای این الگوها اتفاق می افتد، باشد. از منظر مالی، انتخاب لحظه ورود اشتباه برای فروش در سقف یک حرکت ۵ ممتد صعودی ( یا خرید در کف یک موج ۵ ممتد نزولی) می تواند بزرگترین اشتباه تجاری زندگی شما باشد.

برای پرهیز از افت شدید سرمایه تجاری، اینها اقداماتی است که شما برای محافظت از خود بایستی انجام دهید و شانس حضور خود در بازار هنگامیکه یک روند بزرگ و در خلاف روند آغاز می شود را افزایش دهید.

ابتدا مطمئن شوید موج ۵ طولانی تر از موج ۳ می باشد و تمامی ضوابط قیمت، زمان و پیچیدگی در نئوویو را رعایت می کند. سپس صبر کنید تا زمانیکه حس ” اوه خدا من! “ در شما ایجاد شود که معمولا در پایان یک حرکت تقریبا عمودی در روند صعودی یا نزولی بوجود می آید. در این نقطه موج ۵ حداقل ۱۶۱٫۸% از موج ۱ یا ۳ یا ۱۶۱٫۸% از ترکیب ۱ تا ۳ می باشد.

اگر این شرایط مشاهده شد، بزرگترین حرکت خلاف روند (کارکشن) در طول تشکیل موج ۵ را اندازه گیری نمایید. اگر موج ۵ صعودی است این مقدار را از سقف موج ۵ کم کنید (برعکس در روند نزولی این مقدار را به کف موج ۵ اضافه نمایید). به این مقدار یک واحد (یک پیپ یا یک تومان) اضافه نمایید و در آن نقطه یک سفارش ورود به بازار در خلاف جهت موج ۵ ممتد قرار دهید. اگر سفارش شما فعال گردید، بلافاصله مقدار حد ضرر (استاپ لاس) را در انتهای موج ۵ قرار دهید. اگر سفارش فعال نشد و موج ۵ بیشتر حرکت کرد، همین مراحل را تکرار کنید تا زمانیکه یک کارکشن بزرگتر از کارشن های قبلی ایجاد گردد. هر زمان اتفاق افتاد (و کارکشنی بزرگتر و سریعتر از کارکشن های قبلی رخ داد)، موج ۵ ممتد بایستی به پایان برسد.

شاید شما مجبور شوید قبل از شروع روند جدید دوبار این فرآیند را تکرار نمایید (این اتفاق زمانی می افتد که موج ۵ از ۵ ممتد خودش نیز ممتد شود) اما هنگامیکه وارد شدید، بازار مزد شما را سخاوتمندانه خواهد داد. این استراتژی است که من در بازار طلا در سقف سال ۲۰۰۶ بکار بردم تا بتوانم از نزول چشمگیر آن کسب سود نمایم.

 

 

is there any way of determaining the end of the 5th wave of a 5th Extension Impulsion (Terminal or Trending) before the break of the 2-4 trendline?

Answer:

The problem with 5th Extensions is wave-5 nearly always travels further and faster than expected, creating a difficult and dangerous trading environment. This great trading question was sent in by long-term U.S. subscriber and friend Richard Campo.

In 1st and 3rd Extension Impulsions, waiting for a break of the 2-4 trendline does not require you give up much of the new trend. Unfortunately, following a 5th Extension (where wave-5 is the longest move), waiting for the 2-4 trendline to be reached would mean missing out on a large segment of the new trend.

So, how should you manage entry into a 5th Extension environment. First and foremost, do NOT attempt to pick the end of the extension. Doing so could mean getting caught in the final, violent, upside or downside gap opening that usually occurs at the end of such patterns. Financially speaking, picking the wrong moment to “sell the top” of a 5th Extension advance (or the bottom of a decline) could be your worst trading decision of your life.

To avoid a serious reduction in trading capital, these are the steps you must take to protect yourself and increase your chances of being in when the large, counter-trend move begins. First, make sure wave-5 is longer than wave-3 and that ALL NEoWave price, time and complexity requirements are fully met. Next, wait till you experience an “oh my God” feeling created during the final, nearly vertical market advance or decline. At that point wave-5 will be at least 161.8% of wave-1, wave-3 or waves-1 and 3 combined.

If that condition is met, measure the largest, counter-trend price move during the formation of wave-5. If wave-5 is advancing, subtract that amount from the highest price reached by wave-5 (the opposite applies for a declining 5th wave). Increase that amount by 1-tick and place an order to enter the market in the opposite direction of the 5th Extension. If the order is filled, immediately place a stop at the end of wave-5. If the order is not filled and the 5th extension grows larger, repeat the above process until a correction larger than any seen during the development of wave-5 takes place. Once that occurs, the 5th Extension should be over.

You may have to attempt the above process twice before the real trend begins (this occurs when the 5th Extension is itself a 5th Extension), but once in, the trade will pay off handsomely. This is the strategy I used in the Gold market at the 2006 high to catch the large decline that followed.

X5th-wave

 

توضیحات بیشتر نویسنده:

همانطور که می دانید در نئوویو ما انتظار یک رفتار پسا الگویی خاصی پس از هر الگو داریم. مثلا در یک حرکت شتابدار ۵ موجی انتظار داریم بازار در زمانی کمتر از کل موج ۵ خط روند ۲-۴ را بشکند. اما در یک شتابدار ۵ ممتد که معمولا کانال بندی شیپوری شکل دارد، فاصله سقف موج ۵ ممتد تا خط روند زیاد می باشد.

لذا اگر شما قبلا سهمی را خرید کردید و می خواهید خارج شود اگر بخواهید صبر کنید تا خط روند ۲-۴ بشکند و بعد بفروشید بخش اعظمی از سود را از دست خواهید داد و یا در بازارهای دو طرفه مثل فارکس اگر شما در انتهای یک موج ۵ ممتد مترصد ورود در خلاف روند و باز کردن پوزیشن Sell می باشید، جهت اطمینان از اتمام موج ۵ ممتد، انتظار برای شکست خط روند ۲-۴ منطقی بنظر نمی رسد. (آقای نیلی در مقاله بالا بیشتر این حالت را توضیح داده است)

پس براحتی جهت اطمینان از اتمام موج ۵ ممتد می توانید از فرایند نوع دوم تایید پسا الگویی استفاده کنید. یعنی به کارکشن های حرکت شتابدار نگاه کنید (موج ۲ و ۴) سپس بزرگترین را انتخاب و با رسم مربعی مقادیر قیمت و زمان آنرا مشخص نمایید. اگر حرکت پس از سقف فرضی موج ۵ ممتد بزرگتر و سریعتر کف این مربع را شکست، می توان با احتمال زیادی از پایان این موج ۵ ممتد اطمینان حاصل نمود و دیگر نیازی برای صبر کردن جهت شکست خط روند ۲-۴ وجود ندارد. در این حالت حد ضرر در سقف موج ۵ وجود دارد.

 

موفق و پیروز باشید.

 

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 37 ساله و ساکن شیراز. پس از 15 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

مطلب پیشنهادی

Faq50

کاربرد نئوویو در تحلیل بیت کوین

آیا می توان از امواج الیوت یا نئوویو برای پیش بینی ارزهای دیجیتال مثل بیت …

۳ دیدگاه

 1. سلام وقت شما بخیر جناب مهندس
  با سپاس از مطالب و تحلیل های دقیق و جامعی که ارایه می فرمایید که در بین تحلیلگران نیو ویو در ایران منحصر به فرد می باشد مخصوصا اینکه شما حلقه مفقوده و مکمل که توجه به بنیاد سهم می باشد را نیز در نظر می گیرید که ارزش و اعتبار بیشتری به تحلیل می دهد که درخور تحسین و قدردانی می باشد.
  در متن سوال و جواب استنباط بنده این است که جهت گرفتن موقعیت فروش بزرگترین کارکشنی که درطی موح ۵ ممتد رخ می دهد جناب نیلی اشاره دارند که اندازه گیری کنیم نه موج ۲ و ۴ هم درجه با موج ۵ ممتد که در متن ترجمه شده به ظاهر این ابهام وجود دارد.

  • درود

   سپاس از لطف و توجه شما

   بله حق با شماست اقای نیلی در متن مقاله عنوان می کنند که برگشت بازار از سقف موج ۵ ممتد را با موج ۲،۴ از موج ۵ ممتد مقایسه کنید. اما به تحربه به بنده ثابت شده در یک موج ۵ ممتد بدلیل بخشیزگی های زیاد معمولا تشخیص ساختار صحیح این موج تا زمان تکمیل وجود ندارد لذا مقایسه ریزش بازار با کارکشن های ۲،۴ اصلی می تواند اعتبار بالاتری داشته باشد.
   این مسئله به نوع استراتژی شما نیز بستگی دارد. اگر شخصی کوتاه مدت تر معامله می کند و ریسک پذیر تر است می تواند به کارکشن های موج ۵ ممتد بسنده کند ولی کسانی که بلند مدت تر هستند و ریسک گریز بهتر است تا تایید ریزش با موج ۲،۴ اصلی صبر کنند.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

Neowave-Course-popup1