ویدئو آموزش رسم کش دیتا

ویدئو آموزشی رسم کش دیتا

ویدئو آموزشی رسم کش دیتا

 

 

اولین قدم برای شروع تحلیل به روش نئوویو (امواج الیوت به سبک گلن نیلی.) رسم کش دیتا با متد ارائه شده در کتاب “استادی در امواج الیوت” می باشد. کسانی که تا امروز اقدام به رسم کش دیتا بصورت دستی کرده اند بخوبی می دانند که کار سخت و زمانبری خواهد بود. مخصوصا زمانی که در تعداد زیاد سهام قصد این کار رو داشته باشید. کسانی که هنوز با مبحث کش دیتا آشنایی ندارند می توانند از بخش آموزش مقاله انواع نمودارها را مطالعه نمایند.

 

کش دیتا چیست؟

در اصل اسم نمودار گلن نیلی “نمودار موجی” یا ” Wave Chart ” می باشد و کش دیتا در واقع نوع بازار است که شامل بازار Cash (Spot) ، Future و option می باشد. تفاوت این بازارها و نوع قراداد آنها را می توانید با یک سرچ ساده در گوگل پیدا نمایید ولی بطور خلاصه بازارهای کش در واقع بازارهای نقدی است که کالا یا سهام با همان قیمت در لحظه معامله انجام می شود ولی در بازار آتی شما یک کالا را براساس قیمتی برای تحویل در آینده معامله میکنید. ( مثل بازار زعفران آتی در ایران)

در بازار کالاها (commodities) امکان هر دو نوع معامله Cash Market یا Futures Market وجود دارد و برای هر بازار نمودار و دیتای متفاوتی وجود دارد که هر چه به زمان تسویه حساب قرادادهای آتی نزدیک می شویم قیمت دو نوع نمودار به هم نزدیک می شوند.

 

نمودار موجی

گلن نیلی توصیه می کند که همیشه از نمودار Cash Market جهت رسم نمودار موجی استفاده کنید و برای رسم آن مقادیر High و Low را به ترتیب وقوع در هر تایم فریم و در یک شیار زمانی مساوی رسم نمایید. به همین دلیل نمودارهای ایشان به شکل ذیل Label گذاری می گردد.

Weekly Cash Data  ( Highs & Lows plotted in order)

که مفهوم آن این است نمودار موجی در تایم فریم هفتگی براساس دیتای بازار نقدی (کش) و به شکل ترتیب وقوع High و Low ها رسم گردیده است.

شاید علت همه گیر شدن این نوع نامگذاری به شکل کش دیتا همین باشد لذا ما هم جهت همسان سازی از همین غلط مصطلح استفاده می کنیم و از این به بعد بصورت نمودار کش دیتا نام گذاری می کنیم. در هر صورت متن شخص نیلی هم جهت اطلاع شما آورده شده است.

 

let’s say you drew a daily chart based on the high and low in the order they occurred (this is what I call a “wave” chart). Each high or low plotted will constitute “1 unit” of time. This applies no matter what time frame is chosen – monthly, weekly, daily, hourly, etc.

 

در این ویدئو موارد ذیل بررسی می شود :

 • 1- انواع نمودار
 • 2- معایب و مزایای نمودارها
 • 3- نحوه رسم کش دیتای نیلی بصورت دستی
 • 4- رسم کش دیتای نیلی با اکسپرت بطور اتوماتیک
 • 5- نحوه محاسبه زمان در نمودار کش دیتا

 

ویدئو آموزش رسم کش دیتا

زمان فیلم آموزشی : 1 ساعت

 

جهت تهیه اکسپرت تولید کش دیتا می توانید از این لینک اقدام نمایید.

جهت تهیه اکسپرت رسم کش دیتا در متاتریدر می توانید از این لینک اقدام نمایید.

 

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نئوویو از سایت آقای نیلی بازدید نمایدند.

موفق و پیروز باشید.

5/5 - (4 امتیاز)
تلگرام شیراز نئوویو

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 37 ساله و ساکن شیراز. پس از 15 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

6 دیدگاه

 1. باعرض سلام وخسته نباشید خدمت استاد عزیز
  درمورد رسم کش دیتا دربازار تهران ، برای مثال درتایم فریم هفتگی برای زمان هایی که درطول یک هفته با بیشتر بازار تعطیل میباشد ایا باید ان زمان را نادیده بگیریم یا کار دیگه باید انجام دهیم

 2. تاریخ وقوع high و low هم عوض کنیم یا تاثیری نداره؟
  ممنونم از پاسخگویی

 3. سلام خدمت شما
  چرا در کش دیتای ماهیانه ساخته اکسپرت بعضی از ماه ها یک نقطه دیتا و بعضی ها سه نقطه دیتا دارند و اگر بخوایم بعضی از دیتا هارو ادیت بزنیم به خاطر افزایش سرمایه و تقسیم سود چطور اینکارو بدون خراب شدن کش دیتا انجام بدیم

  • سلام
   کش دیتا بر مبنای تاریخ شمسی محاسبه می گردد و در انتها در فایل خروجی تبدیل به تاریخ میلادی می شود چون برنامه های تحلیلی مثل موتیوویو تاریخ شمسی قبول نمی کنند. پس یا باید یک مبدل تاریخ میلادی به شمسی در کنار خود داشته باشید هنگام چک کش دیتا یا در تنظیمات اکسپرت تاریخ را روی میلادی قرار دهید.
   در فایل کش دیتای ماهیانه هر دو ردیف مربوط به یک ماه می باشد. یکیhigh و دیگر low می باشد. به راحتی در نوت پد می توانید مقدار هر ماه را تغییر دهید.
   پیشنهاد میکنم وویدئو آموزش رسم دستی کش دیتا را ملاحظه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید