تحلیل نئوویو حتاید (1)

تحلیل حتاید (1)

تحلیل سهم حتاید شماره (1)

 

در این مقاله قصد داریم چشم انداز سهم حتاید (تاید واتر خاورمیانه) را به روش نئوویو مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهیم. مثل همیشه سعی میکنم تحلیل از جنبه آموزشی و حاوی نکاتی مفید برای علاقمندان باشد. شایان ذکر است کلیه تحلیل های ارائه شده در سایت شیراز نئوویو صرفا جنبه آموزشی دارند و کسانی که قصد سرمایه گذاری و انجام معاملات واقعی دارند بایستی با ریسک و تحلیل خود اقدام به معامله نمایند. چرا که جهت انجام معامله به دو فاکتور مهم دیگر (اصول مدیریت سرمایه و استراتژی معاملاتی) بغیر از تحلیل نیاز هست که ما در اینجا بدان ها نمی پردازیم.

 

تحلیل بلند مدت

جهت تحلیل بلند مدت ابتدا از نمودار کش دیتای ماهیانه (تعدیل نشده) سهم حتاید شروع میکنیم.

همانطور که در نمودار ملاحظه می کنید. سهم حتاید از سال 1383 تا 1398 در یک الگوی اصلاحی به شکل مثلث خنثی با تناوب معکوس بوده است. که از ابتدای سال 98 موفق شده در قیمت 500 تومان از این مثلث 15 ساله خارج شود. و روند و الگوی جدیدی را در این سهم رقم بزند.

تعیین نقطه صحیح شروع یک الگوی جدید بسیار پر اهمیت می باشد. و می تواند بروی تحلیل اثر بسزایی داشته باشد. جهت اینکار حتما بایستی به شرایط پساالگویی که در نئوویو برای هر الگویی مشخص می باشد توجه کرد. ولی بطور کلی یک موج شارپ و سریع نسبت به کارکشن های الگوی قبلی یکی از بهترین سرنخ ها برای یافتن نقطه شروع تحلیل می باشد.

 

با انتخاب سال 98 بعنوان نقطه شروع الگوی جدید مشاهده می کنیم. که پس از یک حرکت شارپ صعودی که در زمانی کمتر از زمان تشکیل موج e خط روند b-d را شکسته و سپس سقف موج e مثلث را نیز شکسته است. و بعد از یک اصلاح، در یک سال اخیر این روند جدید توانسته مقاومت 15 ساله سهم در 2300 تومان را نیز بشکند. (که بالاترین نقطه مثلث ما نیز هست.) و در حال حاضر مشغول پولبک زدن به آن می باشد. جهت بررسی بیشتر این الگو و یافتن ساختار آن و سناریوهای احتمالی از تایم پایین تر استفاده می کنیم.

 

تاید واتر خاورمیانه

نمودار 6 ماهه حتاید

در نمودار کش دیتای شش ماهه مشخص است. که الگوی جدید با یک حرکت شارپ به قیمت 1800 تومان رسیده است. و بدلیل عدم تکمیل الگو فعلا برچسب خاصی برای آن انتخاب نمی کنیم. چون می توان آن را موج (1 یا A) نامید. اما چیزی که مشخص است پس از یک حرکت شارپ سهم در یک الگوی کارکشن بوده است. که در این تایم فریم بنظر می رسد بشکل یک الگوی فلت ناقص غیر عادی می باشد. و انتهای آن می تواند از 1890 تا 1560 تومان باشد. جهت بررسی این کارکشن بازهم به تایم پایین تر می رویم.

 

تحلیل تاید واتر

 

تحلیل میان مدت

جهت تحلیل میان مدت از نمودار کش دیتای ماهیانه (تعدیل نشده) حتاید استفاده میکنیم.

در این تایم فریم ریز موج های شاخه اول نمایان هستند. که احتمال الگوی تصحیحی را بیشتر می کند. لذا برچسب شاخه اول را A قرار می دهیم. اما پس از آن کارکشنی در قالب موج (B) آغاز شده است. که مطابق تحلیل در این تایم فریم به احتمال زیاد یک مثلث خنثی با تناوب استاندارد می باشد. و در حال حاضر در شاخه E آن می باشیم. (نکته: در مثلث های خنثی موج c خودش هم می تواند هر نوع مثلثی باشد)

انتهای ایده آل این موج E نیز در قیمت 1926 تومان می باشد که آن را تاچ نموده است. لذا انتظار داریم پس از پایان این الگو، حرکت صعودی بعدی در قالب موج C آغاز گردد. که اهداف آن در نمودار مشخص شده است. تنها در صورت شکست سطح 1600 تومان که هم نسبت 100% فیبو و هم خط پایینی کانال می باشد، این شمارش نیاز به بازنگری دارد.

 

تحلیل بورس ایران

 

تحلیل کوتاه مدت

جهت تحلیل کوتاه مدت از نمودار کش دیتای هفتگی حتاید استفاده میکنیم.

در این تایم فریم نیز شرایط کارکشن موج B بررسی گردیده است. که شرایط برای الگوی مثلث خنثی مهیا می باشد. ولی ذکر این نکته ضروری است تشخیص الگوهای کارکشن تا قبل از پایان الگو کار بسیار سخت و با ریسک همراه می باشد. لذا بایستی انتظار سناریوهای دیگر را نیز برای این کارکشن داشت. مهمترین حمایت سهم در سطح 1600 تومان قرار دارد. که در صورت حفظ شدن هیچ مشکلی در سر راه تحلیل نخواهد بود. جهت اطمینان بیشتر نمودار تعدیل شده سهم حتاید نیز در تایم هفتگی بررسی گردیده است.

 

تحلیل نئویو بورس ایران

 

نمودار تعدیل شده حتاید

در نمودار تعدیل شده هفتگی سهم دو سناریو زیر را برای کارکشن موج (B) می توان در نظر گرفت.

مطابق تحلیل ارائه شده در نمودار تعدیل شده موج (B) به صورت یک دیامتریک قابل شمارش می باشد. که در حال حاضر در موج G آن هستیم. و با تکمیل آن حداکثر تا 1700 تومان بایستی شاهد صعود شارپی آن تا اهداف 6000 یا 10000 تومان باشیم. از نظر زمانی نیز این صعود می تواند زمانی در حدود 6 تا 10 ماه صرف نماید.

 

تحلیل نئوویو حتاید

 

همچنین در نمودار تعدیل شده این کارکشن را بصورت سیمتریکال نیز می توان شمارش کرد. که در این صورت نیز بعد از یک صعود موقت تا 3200 تومان در قالب موج H، مجدد اصلاح کوتاهی تا 2400 تومان در قالب موج I خواهیم داشت. و پس از آن صعود شارپی سهم شروع خواهد شد.

 

htied@W1 - Jun-02 1751 PM (1 day)

 

نتیجه گیری :

با توجه به تحلیل ارائه شده و در نظر گرفتن سناریوهای متفاوت بنظر می رسد سهم حتاید در قیمت 1900 تومان فعلی در نقطه کم ریسکی قرار دارد. و اهداف آن ظرف 6 تا 10 ماه آینده می تواند 6000 – 10000 و حتی 18000 تومان باشد. حد ضرر این تحلیل 1500 تومان  که کف حمایتی بسیار مهمی است. ( در صورت شکست می تواند روند سهم در میان مدت را کلا نزولی کند.) و همچنین حداقل نسبت ریوارد به ریسک آن 10 می باشد. که نسبت بسیار مناسبی است. از نظر بنیادی نیز این سهم با P/E برابر با 15 در برابر P/E گروه 85 شرایط مناسبی را تجربه می کند. و امید هست که این سهم (و همچنین کل گروه حمل و نقل با لیدری حکشتی) امسال از سهم های خوب و شگفتی ساز بازار گردند.

 

آپدیت تحلیل (1399/05/29)

پس از آخرین تحلیل ارائه شده سهم حتاید که حدودا 2 ماه قبل ارائه گردیده، در این بروزرسانی می خواهیم تغییرات ایجاد شده در نمودار را بررسی  نماییم. همانطور که در نمودار تعدیل نشده هفتگی حتاید ملاحظه می کنید. همچنان سناریو مثلث خنثی در نظر گرفته شده پابرجاست. و موج E از مثلث خود در قالب یک مثلث انقباضی در حال گسترش می باشد. با توجه به ساختار امواج بنظر می رسد این مثلث انقباضی در حال تشکیل موج d می باشد. و پس از آن با نزولی کوتاه تا 2600 تومان موج انتهای مثلث نیز تکمیل می گردد. پس بنظر می رسد در حال نزدیک شدن به انتهای این کارکشن زمانبر می باشیم. و قطعا بهترین نشانه از تکمیل آن شکست سطح 3000 تومان می باشد.

بعنوان یک نکته آموزشی استراتژی معاملاتی در نئوویو بصورت خرید در کف و فروش در سقف می باشد. لذا وقتی شما در کف بدنبال موقعیت خرید هستید قطعا باید در پایان یک الگوی اصلاحی وارد بازار گردید. این کار چند حسن دارد:

 • 1- اینکه در یک نقطه بسیار کم ریسک وارد معامله شده اید. (بدلیل کمتر بودن میزان استاپ لاس.)
 • 2- بازدهی معامله به نسبت ورود در نقاط بالاتر بیشتر خواهد بود. (بدلیل بالاتر بودن میزان تارگت.)
 • 3- ریوارد به ریسک مناسب تر. (یعنی حتی با تعداد کمتری تحلیل صحیح نیز در نهایت بالانس شما مثبت خواهد شد.)

 

و شاید تنها مشکل آن اینست که چون در الگوهای اصلاحی حالات و سناریوهای مختلفی ممکن است رخ دهد و این الگوها می توانند ترکیب شود و زمان بیشتری صرف نمایند، ممکن است سرمایه گذار را خسته نمایند. ولی وقتی شما با استراتژی مشخص وارد معامله می شوید. و پلن شفاف دارید. قطعا این صبر به سود نهایی می ارزد.

هر چند این بدان مفهموم نیست که همیشه 100% تحلیل ها به هدف خواهد خورد. ( چون در اینصورت نیاز به استاپ لاس نبود) ولی وقتی شما در کف معامله می کنید. و ریوارد به ریسک بالای 3 دارید. اگر از هر 10 معامله 3 تا نیز به هدف بخورد در نهایت شما سود خواهید کرد.

 

تحلیل نئوویو Hetayd

 

همچنین اگر به نمودار تعدیل شده هفتگی سهم نیز نگاهی بیاندازیم. همان سناریو سیمتریکال درنظر گرفته شده در حال وقوع می باشد. و احتمالا موج آخر آن یعنی موج i بصورت یک مثلث انقباضی می باشد. که اهداف زمانی و قیمتی برروی چارت مشخص شده است. و با اتمام کارکشن و شکست سقف 3000 تومان می توان اهداف قیمتی و زمانی را با دقت بیشتر مشخص نمود.

 

تحلیل نئوویو حتاید

 

 

آپدیت تحلیل (1399/06/27)

با توجه به عدم موفقیت حتاید در شکست سقف 2900 تومان و تشکیل سقف دوقلو و همچنین شکست خط روند مشخص شده در تحلیل قبلی نیاز به آپدیت و بررسی مجدد سهم می باشد. همانطور که در نمودار 6 ماهه سهم می بینید. همچنان سناریو یک فلت ناقص غیر عادی پابرجا می باشد. و تاکنون موج C به اندازه 50% موج A نزول داشته که محل خط روند بلند مدت سهم نیز می باشد. همانطور که می دانید در این الگوها موج C می تواند تا 100% موج A نیز نزول داشته باشد.

پس با علم به این موضوع و باتوجه به شکست خط روند در نمودارهای کوتاه مدت، در صورت شکست سطح 1970 تومان احتمال اینکه این موج تا نسبت های روی چات نزول موقتی داشته باشد وجود دارد. لذا این موضوع بایستی در پلان و استراتژی معاملاتی ما لحاظ گردد. بطور مثال با توجه به نقطه ورود ما در 1900 می توان در نقطه فعلی سیو سود کرد. و در صورت تثبیت کف، مجدد وارد بازار شد. و یا در صورت نزول بیشتر در نسبت های بعدی که حد فاصل 1370-1600 می باشد مجدد وارد سهم گردید. استراتژی در معامله کاملا با بحث تحلیل متفاوت می باشد. و با توجه به شرایط مدیریت سرمایه، نوع سرمایه گذاری (بلند مدت یا کوتاه مدت) و روانشانسی معامله گر بایستی بصورت شخصی تعریف گردد.

 

تحلیل نئوویو تاید واتر خاورمیانه

 

این تکه را با جزئیات بیشتر در تایم 3 ماهه نیز می توان مشاهده کرد.

در صورت شکست سطح 1970 و پیشروی بازار در نزدیکی تارگت های مشخص شده می توان تحلیل کوتاه مدت را نیز بروزرسانی نمود.

 

تحلیل نئوویو تاید واتر خاورمیانه

 

افشای ریسک :
با توجه به ماهیت آموزشی سایت شیرازنئوویو، کلیه تحلیل ها صرفا از منظر آموزشی ارائه می گردد. لذا به هیچ عنوان توصیه ای به خرید یا فروش نمی باشد.

 

برای دریافت مطالب جدید می توانید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام شیراز نئوویو ما را همراهی نمایید.

موفق و پیروز باشید.

 

تلگرام شیراز نئوویو

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 42 ساله و ساکن شیراز. پس از 20 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

8 دیدگاه

 1. سلام و عرض ادب
  از نظر زمانی تحلیل همچنان معتبره؟ از نظر نئوویو تغییری در تحلیل ایجاد نشده؟ ممنون از پاسخگوییتون

  • نادر برادری

   سلام بر شما
   بله همچنان تحلیل معتبر می باشد. در حال حاضر در نمودار تعدیل نشده احتمالا موج E از مثلث خنثی بصورت یک مثلث انقباضی در حال گسترش می باشد (که در مثلث ها مرسوم می باشد) و دلیل حرکات نوسانی سهم نیز همین می باشد.
   در نمودار تعدیل شده نیز موج (B) طبق سناریو دوم بصورت یک سیمتریکال ایجاد شده و در موج i آن می باشد.
   از نظر زمانی نیز تغییر بوجود نیامده است ولی با تکمیل کارکشن و شکست سقف 3000 تومان می توان زمان را با دقت بیشتری بروزرسانی کرد.( صرف زمان بیشتر جهت تکمیل کارکشن کاملا طبیعی می باشد.)

 2. سلام وقت بخیر
  منفی های اخیر سهم، پولبک به سقف تعدیل نشده 2300 محسوب میشه و تحلیل های فوق همچنان معتبره؟

 3. سلام
  مگر تعدیل نمودار برای نئوویو لازم نیست؟

  • نادر برادری

   سلام بر شما

   تحلیل های نئوویو بیشتر برروی نمودارهای تعدیل شده انجام می شود ولی الزامی نیست. ضمن اینکه خود اقای نیلی در یکی از پرسش ها در این زمینه عنوان میکنن گپ های ناشی از افزایش سرمایه و سود نقدی مشکلی جهت تحلیل موجی ایجاد نمی کنند. ترجمه مقاله مربوطه در سایت موجود می باشد

   • سوال دیگه ای که داشتم، البته مربوط به این سهم نمیشه
    در مورد شاخص کل هست
    اصلاحی که این چند هفته انجام شد رو نمیشه زیگزاگ گرفت چون قوانین زمانی رو رعایت نکرده و موج b خیلی کوتاهی داره و احتمال فلت شدن هم کمه
    به نظرتون نمیتونه یه الگوی دیامتریک شروع شده باشه؟
    یا از تاریخ 2/16 به صورت دیامتریک پاپیونی که الان در موج f باشیم
    یا از تاریخ 2/22 به صورت دیامتریک الماس که الان در موج d باشیم
    در کل فکر نمیکنم اصلاح تموم شده باشه، چون واقعا موج اصلاحی از لحاظ زمانی خیلی کوتاهه.
    ممنون از پاسخگویی شما

    • نادر برادری

     درخصوص شاخص کل قطعا اصلاح هنوز تموم نشده و چون زمان بسیار کمی صرف کرده است. با عضویت در کانال تلگرام سایت می تونید تحلیل شاخص کل را ملاحظه بفرمایید. @shirazneowave

دیدگاهتان را بنویسید