قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / تحلیل بورس ایران / تحلیل شبندر (۱)

تحلیل شبندر (۱)

 

تحلیل سهم شبندر

با عرض سلام و ادب به همه همراهان عزیز سایت شیراز نئوویو

در این مقاله قصد داریم چشم انداز سهم شبندر (پالایشگاه بندرعباس) را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهیم. مثل همیشه سعی میکنم تحلیل از جنبه آموزشی و حاوی نکاتی مفید برای علاقمندان باشد. شایان ذکر است کلیه تحلیل های ارائه شده در سایت شیراز نئوویو صرفا جنبه آموزشی دارند و کسانی که قصد سرمایه گذاری و انجام معاملات واقعی دارند بایستی با ریسک و تحلیل خود اقدام به معامله نمایند. چرا که جهت انجام معامله به دو فاکتور مهم دیگر (اصول مدیریت سرمایه و استراتژی معاملاتی) بغیر از تحلیل نیاز هست که ما در اینجا بدان ها نمی پردازیم.

 

تحلیل کوتاه مدت

با توجه به شرایط نمودار و ساختار امواج و پتانسیل رشد در کوتاه مدت (با بازده مناسب) صرفا این سهم را در بازه کوتاه مدت بررسی می نماییم و جهت تحلیل از نمودار کش دیتای روزانه شبندر استفاده می کنیم.(بسیاری از دوستان شاید تصور می کنند که تحلیل نئوویوی فقط در تایم های بالا انجام می شود لذا این نمودار و این سهم کوتاه مدت را به این دلیل انتخاب کردیم.)

 

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید سهم شبندر از اواخر فروردین ماه ۱۳۹۹ و با داغ شدن تنور بورس در بین عموم جامعه استارت حرکت صعودی جدیدی را زده است و از قیمت حدود ۱۰۰۰ تومان در موج اول تا سطح ۲۲۰۰ تومان تا اواخر اردیبهشت صعود داشته (ظرف یک ماه) و بعد از آن نیز (ظرف یک ماه) نزولی تا ۱۵۵۰ تومان را تجربه کرده است. با توجه به ساختار و شرایط زمانی و قیمتی این دو موج می توان آنها را موج ۱ و ۲ از یک حرکت شتابدار رونددار نامید که حرکت شارپ و صعودی پس از آن می تواند آنرا تصدیق نماید.

موج سوم این شتابدار روندار از اواسط خرداد ماه تا اوایل مرداد ماه (تقریبا ظرف دو ماه) یک رشد سریع و قوی تا ۶۲۰۰ تومان داشته و از تاریخ ۵ مرداد ماه ۹۹ یک حرکت اصلاحی نزولی را آغاز نموده است که می توان آن را در قالب موج ۴ برچسب گذاری کرد.

با توجه به ضوابط زمانی موج ۴ در نئوویو که بایستی حداقل زمانی برابر با موج ۳ صرف نماید لذا انتظار داریم که موج ۴ هنوز تمام نشده باشد. از نظر قیمتی هم با توجه با اینکه موج ۲ تقریبا ۰٫۶۱۸ از موج ۱ را برگشت نموده است لذا نسبت بازگشتی ۰٫۳۸ برای موج ۴ می تواند ایده آل باشد که قیمت ۳۷۵۰ تومان را نشان می دهد.

از نظر ساختاری نیز هر چند در شروع یک کارکشن حدس زدن نوع ساختار الگو کار ساده ای نیست و تعداد احتمالات و سناریوهای مختلفی را می توان درنظر گرفت ولی بنظر می رسد یک مثلث خنثی می تواند جهت اینجاد تناوب با موج ۲ گزینه مناسبی باشد.

 

لذا با توضیحات گفته شده می توان انتظار داشت موج C از مثلث خنثی در محدوده ۳۷۵۰-۴۲۵۰ به پایان برسد. و پس از آن یک صعود در قالب موج D  تا محدوده ۵۷۰۰ داشته باشد و در نهایت موج E از مثلث در نقطه ۵۱۰۰ تومان به پایان برسد و ضمن پر کردن ظرف زمانی موج ۴ به این کارکشن خاتمه دهد. (با توجه به اینکه نصف موج ۴ تشکیل شده می توان برای پایان موج ۴ زمانی بین ۲-۶ هفته در نظر گرفت)

پس از آن انتظار یک حرکت صعودی شارپ در قالب موج ۵ را خواهیم داشت که با توجه به ممتد بودن موج ۳ احتمالا موج ۵ بایستی از نظر قیمتی یا زمانی با موج ۱ همسان و مشابه باشد. لذا انتظار می رود این موج نیز حداکثر ظرف یک ماه پس از پایان موج ۴ در اهداف مشخص شده (۷۹۰۰ – ۱۰۲۰۰ – ۱۲۳۰۰ – ۱۶۵۰۰ تومان) به پایان برسد که با توجه به نوع کانال بندی، احتمال تارگت ۱۲۳۰۰ تومان بیشتر می باشد.

این تحلیل تا زمانی پابرجاست که موج ۴ بیش از ۰٫۶۱۸ از موج ۳ (یعنی ۲۷۰۰ تومان) بازگشت ننماید و فقط در صورت نفوذ به این سطح باید شمارش تغییر و سناریوهای دیگر بررسی گردد.

 

SHBANDAR@D1 - Primary Analysis - Aug-21 1054 AM (30 min)

 

نتیجه گیری :

باتوجه به تحلیل ارائه شده روند میان مدت سهم صعودی ارزیابی می گردد و می توان سطح ۳۷۵۰-۴۲۰۰ تومان را نقطه مناسب جهت ورود در نظر گرفت. که در اینصورت حد ضرر در نقطه ۲۶۰۰ تومان و حد سود اول در قیمت ۱۰۲۰۰ تومان ( بازدهی  ۱۵۰% ) و حد سود دوم در ۱۲۳۰۰ تومان (با بازدهی ۲۰۰%) در طی ۲ ماه می باشد. همچنین میزان ریوارد به ریسک این معامله برای تارگت اول عدد ۴ می باشد که نشان از ارزنده بودن این سهم دارد.

 

برای اطلاع از بروزرسانی تحلیل ها و مطالب آموزشی می توانید در کانال تلگرام سایت عضو گردید.

 

افشای ریسک :
مطابق اصول مدیریت سرمایه، بازارهای مالی همواره با ریسک و احتمال همراه می باشند لذا هرکس بایستی با تحلیل و مسوولیت خود به معامله بپردازد.

 

موفق و پیروز باشید.

 

 

امتیاز کاربران
[تعداد: 1 میانگین: 5]

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 37 ساله و ساکن شیراز. پس از 15 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

مطلب پیشنهادی

Khefoola1

تحلیل خفولا (۱)

تحلیل سهم خفولا شماره (۱) با عرض سلام و ادب به همه همراهان عزیز سایت …

۱۶ دیدگاه

 1. با سلام و تشکر از تحلیل خوبتان از نماد شبندر
  یک سوال تخصصی داشتم . در تحلیل شمادر شاخه (۳)بزرگ ، زمان موج ۴ نسبت به ۳ کمتر است و همچنین کانال بندی خوبی برای شتابدار برای آن نمی توان رسم کرد .
  این موارد مشکلی در شاخه شتابدار (۳) ایجاد نمی کند.
  ممنون

  • نادر برادری

   سلام
   سپاس از توجه شما

   کانال بندی جزو نقاط تفکیک در نئوویو می باشد بدین مفهوم که اگر رعایت شوند دقت تحلیل بسیار بالاتر می رود و درصورت نقض مثل قوانین نیستند که تحلیل را زیر سوال ببرند. ضمن اینکه ما در شتابدارها نیز مثل مثلث ها تناوب استاندارد و معکوس داریم که در اینجا چون موج ۴ کوچکتر از موج ۲ هست منطقا کانال بندی طبق انتظار نخواهد بود.
   درخصوص زمان هم توجه بفرمایید در نمودار کش دیتا بدلیل نوع ترسیم خاص این نمودار گاها شما در یک تایم فریم ممکن است موج ۴ زمان کمتری داشته باشد ولی در تایم بالاتر یا پایین تر این مورد مشاهده نگردد لذا مولتی تایم فریم کار کردن و دید باز تحلیلگر بسیار در یک تحلیل خوب تاثیرگذار می باشد.
   لذا این تحلیل تا زمانی که استاپ لاس فعال نگردد پابرجا خواهد بود.
   موفق و پیروز باشید.

 2. با سلام و احترام
  بله مطابق فرمایش شما موج (۳) یک شتابدار با تناوب معکوس می باشد.
  در توضیحات شما فرمودید مولتی تایم فریم کار کردن دید تحلیلی بهتری به تحلیلگر می دهد. یک سوال اینکه بطور نمونه شما در تحلیل نماد حتوکا در میان مدت شاخه اصلاحی آخر را دوگانه فلت ناقص و مثلث انقباضی در نظر کرفته اید و در تحلیل کوتاه مدت با آشکار شدن جزئیات بیشتر کش دیتا تایم فریم مربوطه دوگانه مثلث خنثی و مثلث انقباضی در نظر گرفته شده است . که مطابق با کش دیتاها در هر تایم فریم کاملا هر ذو الگو ها معتبر و صحیح هستند. تناقض در ذهن من ایجاد شده این است که می بایستی تایم فریم های مختلف در نئو ویو همدیگر را تایید کنند و نقاط مبهم شمارش آشکار گردد ولی این تفاوت شکل گیری الگوها در تایم فریمهای مختلف متناقض این مفهوم است. این موضوع مکرر در بررسی تایم فریم های مختلف تحلیلی نئو ویو یک سهم مشاهده می شود. لطفا راهنمایی بفرمایید ممنوم

  • نادر برادری

   بله این تفاوت ساختار در تایم فریم ها وجود دارد.
   اما نکته مهم این است که کلاس امواج یکی باشد نه ساختار! در مثالی که زدید فلت سی ناقص و مثلث انقباضی هر دو از کلاس الگوهای تصحیحی هستند پس عملا فرقی در تحلیل ایجاد نمی کنند. فقط زمانیکه در دو تایم یک الگو به صورت دو کلاس دیده می شود یعنی در یک تایم تصحیحی و در تایم دیگر شتابدار دیده می شود نیاز به بررسی بیشتر دارد چون قطعا یکی از این دو درست هست.

 3. با سلام
  پیرو توضیحات جنابعالی، الگو مثلث خنثی در تایم فریم کوتاه مدت حتوکا که دارای تمام شاخه های کلاس تصحیحی است و در تایم فریم میان مدت الگو فلت ناقص نمایان شده است که شاخه آخر آن کلاس شتابدار است. در تایم فریم بالاتر بدلیل کمتر بودن جزئیات سه شاخه اول مثلث خنثی تبدیل به شاخه اول فلت ناقص شده است. ولی تفاوت کلاس شاخه آخر هردو الگو نمایان شده باهم متفاوت است. باز همم تناقضی که شما فرمودید هنوز پابرجاست. راهنمایی می فرمایید.
  ممنون

  • نادر برادری

   سلام

   ببینید الگوی مثلث خنثی و الگوی فلت ناقص هر دو در کل ماهیتی تصحیحی استاندرد دارند و بدلیل اینکه نقطه شروع و پایان یکسانی هم دارند پس روی ارزیابی الگوی بزرگتر کارکشن تاثیری ندارند. لذا در اینجا فرقی نمی کند کدام از این دو درست تر باشد. اما ممکن است در یک تحلیل نوع الگوی تصحیحی هم مهم باشد جهت تجمیع تک موج ها و شناسایی الگوی بزرگتر. در این موارد دو کار می توانید انجام دهید. یا همان شاخه سی که کلاس متفاوت دارد را در تایم پایین تر بررسی نمایید تا مطمئن شوید شتابدار است یا تصحیحی و برمبنای آن تصمیم گیری نمایید. (که معمولا در این گونه موارد نیز تایم پایین تر اکثرا دارای ابهام می باشد.) یا اینکه هر دو سناریو را مد نظر قرار بدید و با پیشرفت بازار آنرا اپدیت نمایید.
   این را هم مد نظر داشته باشید در مجموع یک الگو و مخصوصا الگوی اصلاحی تا به انتهای خود نزدیک نشود حدس اینکه دقیقا چه الگویی در حال وقوع می باشد سخت می باشد و باید همه احتمالات را لحاظ نمود.
   خواهشی هم که دارم این هست که سوالات تخصصی نئوویو را از طریق انجمن سایت مطرح نمایید.

   موفق باشید.

 4. thisisnotagamebaby

  سلام لطفا اگر امکانش هست سهم فملی هم تحلیل کنید،با توجه به اینکه امکان لیدر شدنش هم هست…

  • نادر برادری

   سلام
   با توجه به ماهیت آموزشی سایت ما و حجم زیاد تحلیل های درخواست صرفا نمادها و نمودارهایی که حاوی نکات آموزشی باشد تحلیل و در سایت ارائه می گردد.

   سپاس از همراهی شما

 5. با سلام جناب نادری اگر موج ۳ در تحلیل شبندر ممتد باشه تارگهای موج ۵ شما از موج ۳ بزرگتر میشه پس باید موج ۵ ممتد باشه نه ۳ ممنون از پاسخ شما

  • نادر برادری

   درود
   برادری هستم.
   برای تعیین موج ممتد طول امواج مهم است نه تارگت آنها. در شبندر طول موج ۳ تقریبا ۲ برابر موج ۱ می باشد ولی طول موج ۵ برابر با طول موج ۱ یا نهایت ۱٫۲۷ برابر آن در نظر گرفته شده است. درنتیجه موج ۳ ممتد می باشد.

 6. با سلام وعرض خسته نباشید ۲تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدبد:

  ۱-موج ۲ را فرمودید زمانش ۱ ماه بوده ولی روی نمودار نگاه کردم زمانش ۲/۲۳ تا ۳/۷ (۱۵روز) برابر با ۷ کندل بوده و زمانش کمتر موج ۱ بوده ایا میتوان شتابدار حساب کرد یا باید یک دیامتریک حساب کرد حرکت را؟

  ۲- سهم شبندر ۳ هفته بسته بود آیا این زمان در موج ۴ حساب میشود یا خیر باید کندل ها را حساب کنیم؟

  • نادر برادری

   درود

   زمان در نمودار کش دیتا برمبنای تعداد تک موج حساب می شود و نه تاریخ تقویمی یا تعداد کندل.

   قطعا در زمان هایی که سهم بسته می باشد بدلیل عدم ایجاد تک موج در محاسبه زمان لحاظ نمی گردد.

 7. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد بزگوار ممنون از تحلیل بسیار خوبتون
  استاد سوالی که برای بنده پیش اومده اینه که آیا میشه موج ۲ رو فلت جاری در نظر گرفت و انتهای اون رو در محل موج ۲ از ۳ که شماره گذاری کردید دانست؟
  دلیل اینکه پایین ترین نقطه، انتهای موج ۲ در نظر گرفته شده قوانین زمانی است آیا؟

 8. با سلام و عرض ادب خدمت استاد برادری
  ایا در این کش دیتا روزانه چون تعداد تک موج ها بیشتر از ۵۵ تا هست نباید از کش دیتای هفتگی استفاده کنیم؟

  • سلام

   اینکه اقای نیلی توصیه میکنه که تعداد تک موج بین ۱۳-۵۵ تک موج باشد یک توصیه است و قانون الزام اور نیست. و زمانی که شما در یک تایم فریم ساختار براتون واضحتر هست حتی اگر بیش از ۵۵ تک موج داشته باشد بلامانع می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

Neowave-Course-popup1