قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / تحلیل بورس ایران / تحلیل شاخص کل
Tepix-page1

تحلیل شاخص کل

 

تحلیل جامع شاخص کل

با عرض سلام و ادب به همه همراهان عزیز سایت شیراز نئوویو

در این مقاله قصد داریم چشم انداز شاخص کل بورس ایران را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهیم. مثل همیشه سعی میکنم تحلیل از جنبه آموزشی و حاوی نکاتی مفید برای علاقمندان باشد. شایان ذکر است کلیه تحلیل های ارائه شده در سایت شیراز نئوویو صرفا جنبه آموزشی دارند و کسانی که قصد سرمایه گذاری و انجام معاملات واقعی دارند بایستی با ریسک و تحلیل خود اقدام به معامله نمایند. چرا که جهت انجام معامله به دو فاکتور مهم دیگر (اصول مدیریت سرمایه و استراتژی معاملاتی) بغیر از تحلیل نیاز هست که ما در اینجا بدان ها نمی پردازیم.

 

تحلیل بلند مدت

جهت تحلیل بلند مدت ابتدا از نمودار سی ساله شاخص کل بورس شروع میکنیم.

 

شاخص کل در تمام بورس های دنیا به نوعی نبض بازار سرمایه شناخته می شود چرا که نمایانگر و نشانگری از وضعیت عمومی همه سهام بازار می باشد. در بورس ایران نیاز با توجه به شرایط خاص این بازار و همسویی اکثر سهام بازار با یکدیگر اهمیت تحلیلی و بررسی دقیق شاخص کل دو چندان خواهد بود. قطعا تغییرات سهام شرکت های بزرگتر در این شاخص وزن و تاثیر بیشتری دارند لذا براحتی با تغییرات قیمتی این شرکت ها و تغییر جهت شاخص جو بازار دستخوش تغییرات زیادی می گردد.

اگر به نمودار سی ساله شاخص از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۹۹ نگاهی بیاندازیم، خواهیم دید که شاخص بورس از عدد ۱۰۰ واحد (چون سال ۶۹ سال مبنای شاخص بوده است) با افت و خیز های فراوان تا امروز خود را به عدد ۱۵۰۰۰۰۰ واحد رسانده است. جالب است که شاخص دوره های صعود و نزول مشابهی در سالهای گذشته داشته است و تقریبا بعد از هر دوره ۴-۵ ساله رونق و افزایش تقریبا ۱۰ برابری شاخص، وارد یک دوره رکود و اصلاح ۴-۵ ساله در حد ۲۰-۳۰ درصد شده است.

ناخود آگاه با دیدن تشابهات زمانی، اولین الگویی که به ذهن یک نئوویوکار می رسد الگوی دیامتریک می باشد. اگر بخواهیم یک تحلیل بلند مدت از شاخص کل بورس در این مدت سی ساله داشته باشیم می توان دو سناریو زیر را درنظر گرفت.

 

سناریو اول

با توجه به اینکه ما نمودار و اطلاعاتی از پیش از سال ۱۳۷۱ در اختیار نداریم اولین سناریو را می توان بدین صورت در نظر گرفت که سال ۱۳۷۲ که شروع یک روند صعودی شارپ می باشد را بعنوان نقطه شروع یک الگو بلند مدت در نظر گرفت.

 

در این حالت همانطور که در نمودار مشاهده می کنید از سال ۱۳۷۲ شاخص بورس در یک الگوی بلند مدت صعودی قرار دارد که از ۷ شاخه تشکیل شده است و با مقایسه این ۷ شاخه از نظر زمانی و بررسی کانال بندی الگو، تشکیل یک الگوی دیامتریک الماسی بسیار ایده آل بنظر می رسد. همانطور که می دانید الگوی دیامتریک یک کارکشن ۷ موجی می باشد که تمام شاخه های آن اصلاحی و مهمترین مشخصه آن تشابهات زمانی می باشد.

(شاید برای بعضی سوال شود که این حرکت شارپ و صعودی مگر می شود یک الگوی کارکشن باشد؟! باید پاسخ داد بله. الگوهای کارکشنی مثل دوگانه ها یا سه گانه ها و همچنین دیامتریک بعضا می توانند روند بسیار شارپ داشته باشند و گاها رفتار یک شتابدار را تقلید کنند.)

 

Tepix-LongTerm1

 

با فرض صحیح بودن الگوی دیامتریک، در حال حاضر شاخص در آخرین موج از این الگو یعنی موج G قرار دارد که قطعا از نظر ساختاری بایستی تصحیحی باشد. اما در خصوص تارگت این موج آقای نیلی عنوان می کند معمولا بین موج A و G در دیامتریک ها تشابه قیمتی وجود دارد و با نسبت ۱٫۶۱۸ با یکدیگر در ارتباط هستند که در اینجا اگر این نسبت را محاسبه کنیم تقریبا به عدد ۱۴۵۰۰۰۰ واحد خواهیم رسید. که با توجه به اینکه شاخص از این عدد با قدرت عبور کرده است این سناریو در حال ضعیف شدن می باشد. بایستی توجه نمود که در الگوی دیامتریک نسبت های فیبوناچی به خوبی سایر الگوها نمی باشد و بایستی در تحلیل این مورد را نیز در نظر گرفت.

در هر صورت اگر فرض را بر صحت این سناریو قرار دهیم قطعا با پایان و تکمیل موج G شاهد ریزش شاخص برای چند سال (حدودا ۱۰ سال) در قالب یک X موج یا شروع اولین موج از الگوی نزولی جدید  خواهیم بود.

 

نقاط قوت این سناریو : 

 1. تشابه زمانی بسیار ایده آل امواج
 2. کانال بندی بسیار خوب دیامتریک
 3. ساختار اصلاحی ریز موج ها در تمام شاخه های الگوی دیامتریک

نقاط ضعف این سناریو :

 1. افزایش قیمت بیش از حد موج G  (افزایش ۱۰ برابری شاخص ظرف ۲ سال)
 2. عبور موج G از نسبت ۱٫۶۱۸ از موج A
 3. افزایش بیش از حد حجم معاملات در موج آخر به نسبت سایر شاخه ها
 4. عدم همخوانی حرکت پسا الگویی دیامتریک (ریزش چند ساله) در شرایط تورمی فعلی اقتصاد ایران

 

سناریو دوم

علیرغم اینکه ما دیتای قبل از سال ۱۳۷۱ را در اختیار نداریم اما اگر کل حرکت قبل از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۶۹ را در قالب یک موج A فرض نماییم (که با توجه به مقیاس لگاریتمی موج بزرگی هم خواهد شد چون شاخص از ۱۰۰ واحد تا ۵۰۰ واحد حدودا افزایش داشته است) در اینصورت می توان شمارش جدیدی رو شاخص انجام داد و شروع الگو را از سال ۱۳۶۹ (که سال مبنای شاخص نیز بوده است) لحاظ کرد.

 

در این حالت موج A از الگوی ما در این نمودار دیده نمی شود و ما آن را بصورت فرضی در نظر می گیریم. (در واقع این نمودار از انتهای موج B آغاز شده است و عدم دیده شدن موج به معنی عدم وجود آن نیست.) در این شرایط نیز بازهم بدلیل تشابهات زمانی همچنان بهترین سناریو الگوی دیامتریک می باشد اما با توجه به کانال بندی آن یک الگوی دیامتریک پاپیونی می باشد.

در این سناریو عملا الگوی دیامتریک ما در سال ۱۳۹۲ به اتمام رسیده و شاید ریزش بازار در این سال نیز به نوعی این سناریو را تایید می کند. اما با توجه به اینکه ریزش شاخص از سال ۹۲ تا ۹۷ نتوانسته شرایط حرکت پسا الگویی این دیامتریک را پاس نماید پس بهترین سناریو لحاظ کردن یک برچسب X موج برای این شاخه می باشد. در اینصورت ما با یک الگوی تصحیحی غیر استاندارد روبرو هستیم که بخش اول آن بصورت یک دیامتریک پاپیونی بوده است و پس از یک X موج کوچک تا سال ۱۳۹۷ ،بایستی انتظار شروع یک کارکشن استاندارد را از این نقطه (۹۲۰۰۰ واحد) داشته باشیم.

 

Tepix-LongTerm2

 

از نظر قواعد X موج ها نیز با توجه به اینکه این موج کمتر از ۰٫۶۱۸ از کل دیامتریک را برگشت کرده و همچنین از نظر زمانی ۵ سال زمان صرف نموده است پس قواعد یک X موج را رعایت کرده است. ( از نظر زمانی X موج ها حداقل بایستی ۱/۳ کل الگوی قبلی یا به اندازه کوچکترین شاخه الگوی قبل زمان صرف کنند چون X موج ها از نظر درجه با شاخه های الگوی قبلی هم درجه می باشند.)

لذا می توان انتظار داشت یک الگوی جدید بصورت یک کارکشن استاندارد از سال ۱۳۹۷ آغاز شده باشد و فصل جدیدی را در بورس ایران شاهد باشیم که شاید با شرایط فعلی اقتصاد ایران نیز همخوانی بیشتری دارد.

 

نقاط قوت این سناریو : 

 1. تشابه زمانی بسیار ایده آل امواج در الگوی دیامتریک
 2. کانال بندی بسیار خوب دیامتریک
 3. ساختار اصلاحی ریز موج های شاخه های الگو
 4. رعایت قواعد زمانی و قیمتی X موج
 5. حرکت شارپ پس از ایکس موج که به نوعی رفتار پساالگویی را نشان می دهد.
 6. همخوانی با سیاست های جدید دولت در زمینه حمایت از بازار بورس
 7. افزایش چند برابری حجم معاملات به نسبت سالهای قبل

نقاط ضعف این سناریو :

 1. عدم مشخص بودن موج A و نقطه شروع تحلیل
 2. ایده آل تر بود اگر زمان X موج حداقل ۱/۳ کل الگوی قبلی می بود.

 

جمع بندی:

در مجموع تعیین دقیق اینکه کدامیک از این دو سناریو اتفاق می افتد با پیشرفت بازار و همچنین حرکت پسا الگویی قابل اثبات می باشد. ولی بطور کلی شاید در شرایط کنونی بازار  سناریو دوم از احتمال بیشتری برخوردار است و با شرایط تورمی اقتصاد ایران و همچنین سیاست های دولت در زمینه حمایت از بازار سرمایه همخوانی بیشتری دارد. در هر صورت چیزی که مشخص است  سال ۱۳۹۷ و در شاخص حدود ۹۲۰۰۰ واحد یک کف مهم و نقطه شروع یک الگوی جدید می باشد. که تاکنون ظرف مدت ۲ سال بازدهی تقریبا ۱۶۰۰% را بهمراه داشته است. (شاید شکست شاخص ۲۰۰۰۰۰۰ واحد کفه ترازو را به سمت این سناریو سنگین تر از قبل نماید.)

بر مبنای سناریو دوم اگر شروع شاخص در سال ۱۳۶۹ (که سال مبنای شاخص نیز بوده است) عدد ۱۰۰ در نظر بگیریم و انتهای الگوی دیامتریک را در سال ۱۳۹۲ در عدد ۸۸۰۰۰ واحد لحاظ کنیم پس عملا بازدهی شاخص در طول این ۲۳ سال برابر با ۸۸۰۰۰% می باشد. لذا بعنوان یک برآورد کاملا حدودی و تقریبی می توان انتظار داشت الگوی دوم درحدود ۶۱٫۸-۱۰۰ درصد کارکشن اول حرکت نماید که بازدهی بین ۵۴۰۰۰% تا ۸۸۰۰۰% درصد را می توان برای آن درنظر گرفت. (که حدودا شاخص ۵۰۰۰۰۰۰۰ تا ۸۱۰۰۰۰۰۰ را نشان می دهد.)

از نظر زمانی نیز قطعا این الگوی جدید بایستی بیشتر از X موج قبل از خود زمان صرف نماید (زمان ایکس موج ۵ سال می باشد) اما با توجه به روابط تقریبی زمانی شاید بتوان زمان ۱۴ تا ۲۳ سال را برای تکمیل این الگو لحاظ کرد. ( نصف زمان الگوی اول بعلاوه ایکس موج و همچنین برابر با الگوی اول)

از لحاظ ساختاری نیز الگوی بعدی باید بصورت یک کارکشن استاندارد از قبیل ( زیگزاگ، مثلث یا دیامتریک یا سیمتریکال ) باشد.

اما شاید چیزی که برای سرمایه گذاران اهمیت بیشتری دارد شرایط و رفتار شاخص در چند سال آینده و حتی ماههای آینده باشد پس با این دید کلی که از تحلیلی چندین ساله شاخص گرفتیم به تایم های پایین تر می رویم و فقط به تحلیلی شاخص از ابتدای الگوی جدید یعنی از سال ۱۳۹۷ خواهیم پرداخت. چرا که نقشه راه و چیزی که می تواند برای سرمایه گذاران پول ساز باشد در واقع همین آخرین الگوی در حال پیشرفت می باشد.

 

تحلیل میان مدت

جهت تحلیل میان مدت از نمودار کش دیتای شش ماهه شاخص کل بورس استفاده میکنیم.

 

شمارش اول

اگر بخواهیم بر مبنای سناریو اولی که از تحلیل بلند مدت گرفتیم به بررسی آخرین الگو بپردازیم، الزاما بایستی انتظار یک موج G با ساختاری اصلاحی را داشته باشیم. پس با این دید به بررسی چارت می پردازیم.

 

TEPIX@MN6 - Primary Analysis - Jun-28 1858 PM (1 day)

 

در این تایم فریم یکی از شمارش هایی که می توان برای این شاخه در نظر گرفت بصورت یک دیامتریک پاپیونی می باشد که در حال حاضر در موج E آن می باشیم. کانال بندی خوب تا اینجای کار و تشابهات زمانی می تواند به این سناریو اعتبار بخشد. در صورت صحت این شمارش اهداف مشخص شده برای پایان موج E می تواند ۱۵۷۰۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰۰۰ واحد باشد و از نظر زمانی هم تا پایان شهریور ماه ۹۹ (با توجه به بسته شدن کندل شش ماهه و حفظ تشابه زمانی) می تواند زمان مناسبی باشد.

پس از موج صعودی E انتظار یک اصلاح در حد ۲۰% و در مدت زمان ۳-۵ ماه را می توان داشت و مجدد بعد از آن شاهد افزایش شاخص خواهیم بود که مقدار آن پس از تکمیل موج F قابل محاسبه می باشد.

 

 

شمارش دوم

اما بر مبنای سناریو دومی که از تحلیل بلند مدت گرفتیم الگو جدید شروع شده از سال ۹۷ هم می تواند ساختاری اصلاحی و هم شتابدار داشته باشد. ( اگر شتابدار باشد عملا تنها گزینه برای الگوی بزرگتر یک زیگزاگ خواهد بود.) پس عملا شمارش اول در این سناریو نیز کاربرد دارد. ولی در اینجا شمارش نوع دوم را نیز بررسی می کنیم.

 

TEPIX@MN6 - Alternate 1 - Jun-28 2014 PM (1 day)

 

همانطور که در این نمودار شش ماهه ملاحظه می کنید می توان الگویی که از سال ۹۷ آغاز شده را بصورت یک شتابدار روندار با موج ۳ ممتد نیز شمارش کرد که خود موج ۳ نیز به صورت یک شتابدار ۵ ممتد بخشیزه شده است. حداقل تارگت موج ۳ با توجه به ساختار ریز موج ها ۱۵۷۰۰۰۰ واحد و هدف نهایی ۳۲۰۰۰۰۰ واحد می باشد که دقیقا مشابه تارگت های شمارش اول می باشد. ( تنها تفاوت شاید در این باشد که در شمارش اول بهتر است موج E در محدوده ۱۵۷۰۰۰۰۰-۲۱۰۰۰۰۰ واحد به پایان برسد ولی در شمارش شتابدار مقادیر بیشتر حتی تا ۳۲۰۰۰۰۰ را انتظار داریم.)

پس از موج ۳ در این سناریو انتظار یک موج ۴ نزولی را داریم که بایستی حداقل زمانی برابر موج ۳ یعنی در حدود ۱ سال صرف نماید. شاید این نکته دومین و مهمترین وجه تمایز دو سناریو بالا باشد. از نظر قیمتی نیز موج ۴ بایستی حداقل ۰٫۶۱۸ از موج ۵ از ۳ را برگشت نماید که اصلاح عمیقی خواهد شد.

 

نکته مهم :

علیرغم تشابه مسیر حرکتی هر دو شمارش ولی نکته مهمی که می توان برداشت کرد اینست که هرچه صعود فعلی شاخص بورس (در قالب موج E یا ۳) به اهداف قیمتی بالاتری دست یابد باید انتظار اصلاح عمیقتر و زمانبرتری را داشت.

 

تا اینجای تحلیل تقریبا مسیر حرکتی شاخص مشخص شده است شاید تنها سوال باقیمانده و مهمترین سوال برای خیلی از سرمایه گذاران تعیین نقطه دقیق پایان موج E یا ۳ می باشد چرا که با توجه به توضیحات داده شده قطعا سیو سود در این نقطه بسیار هوشمندانه و بازدهی پورتفوی را بالا خواهد برد. اما نبایستی فراموش کرد با توجه به بازه عریض قیمتی بین ۱۵۷۰۰۰۰-۳۲۰۰۰۰۰ نبایستی از هول حلیم در دیگ افتاد و با هر مقاومت یا اصلاح کوچکی برای بازار سقف تعیین کرد. چرا که در این صورت ممکن است بخش مهمی از سودی که بازار می تواند نصیب سرمایه گذار نماید از دست برود و این موضوع از نظر روانشناسی معامله می تواند در معاملات آتی نیز اثر گذار باشد و سرمایه گذار را اسیر معاملات احساسی نماید.

 

اینجا دو سوال مهم می توان مطرح نمود:

۱- آیا واقعا تعیین دقیق نقطه پایان این موج امکانپذیر است؟ پاسخ این پرسش کاملا به ساختار امواج در تایم فریم های پایین تر بستگی دارد بطوریکه اگر ساختارها واضح باشد می توان با دقت خوبی اینکار را کرد در غیراینصورت بایستی موارد دیگری را جهت کمک به تحلیل کمک کرد.

 

۲- اما آیا واقعا لزومی به تعیین دقیق نقطه پایان می باشد؟ همانطور که منطق معکوس در نئوویو به ما می آموزد وقتی سناریوهای مختلفی برای یک نمودار وجود دارد ما در وسط یک الگو هستیم و آن فاز غیر قابل پیش بینی دقیق می باشد. اما این نوید را به ما می دهد که همچنان راه زیادی تا پایان این مسیر صعودی باقی است و نیاز به عجله برای خروج از بازار نمی باشد.

 

تحلیل کوتاه مدت

جهت تحلیل کوتاه مدت از نمودار ماهیانه  شاخص کل بورس استفاده میکنیم.

 

TEPIX@MN1 - Primary Analysis - Jun-28 2337 PM (1 day)

 

بررسی ساختار امواج و ریز موج های الگوی صعودی را می توان در تایم فریم ماهیانه با دقت بیشتری بررسی کرد. همانطور که مشخص است تمام شاخه ها در این تایم فریم بصورت تصحیحی دیده می شود. لذا فعلا احتمال شمارش اول در تحلیل میان مدت یعنی الگوی دیامتریک پاپیونی بیشتر است. پس می توان انتظار داشت شاخص در یک موج E از یک الگوی دیامتریک می باشد که احتمالا ساختاری به شکل یک ترکیبی سه گانه دارد و الان در حال ساخت سومین بخش این الگوی ترکیبی (موج Z ) می باشد.

از نظر قیمتی سطح ۱۵۷۰۰۰۰ تا ۲۱۰۰۰۰۰ برای پایان این موج بسیار ایده آل بنظر می رسد اما از نظر تئوریکال همانطور که در تحلیل میان مدت عنوان شد صعود این موج تا ۳۲۰۰۰۰۰ هم منع قانونی ندارد. از نظر زمانی هم موج A و B و C بسیار تشابه خوبی دارند ولی موج D خیلی کمتر و موج E خیلی بیشتر از سه موج دیگر هستند (که در دیامتریک دو موج می تواند از نظر قانون زمان استثنا باشند) پس از این نظر نیز موج E می تواند بین دو تا سه هفته آینده به پایان برسد اما باز هم از نظر تئوریک امتداد این موج تا دو ماه آینده نیز منعی ندارد.

 

پس از پایان موج E شاخص یک اصلاح کوتاه مدت در حدود ۴-۵ ماه و از نظر قیمتی در حد ۲۰% درصد در قالب موج F خواهد داشت و سپس مجدد برای تکمیل موج G ،صعودی را در حد ۴-۵ ماه خواهد داشت و شاید براحتی شاخص را به بالای ۳ میلیون واحد نیز هدایت کند. فراموش نباید بشود اگر سناریو دوم تحلیل بلند مدت را در نظر بگیریم کل این دیامتریک تازه اولین شاخه از یک الگوی تصحیحی استاندارد بزرگتر می باشد.

 

کلام آخر:

با توجه به اینکه تشخیص الگوهای تصحیحی و مخصوصا ترکیبی ها در وسط یک الگو کار بسیار مشکلی می باشد لذا صرفا می توان محدوده پایان موج E را مشخص نمود. اما چند نکته زیر شاید در برآورد و طرح استراتژی مناسب کمک کننده باشد:

 1. با توجه به اینکه دید بلند مدت و میان مدت شاخص صعودی می باشد لذا به طمع نوسانگیری و یا خروج در سقف نبایستی عجولانه رفتار کرد.
 2. در حال حاضر شاخص تاثیر پذیری خوبی با جریان نقدینگی، ارزش معاملات و ورود پول حقیقی دارد که پیگیری آنها می تواند آلارم اتمام این موج را اعلام نماید.
 3. همواره شاخص بورس همبستگی خوبی با نرخ دلار به ریال دارد لذا با توجه به تحلیلی که از دلار داشتیم و اینکه انتظار ریزش تا دو ماه آینده در دلار را نداریم لذا می توان انتظار داشت شاخص نیز از همین رفتار پیروی نماید.
 4. بطور سنتی بورس ایران تا ماه شهریور معمولا صعودی بوده و اصلاح ها از مهر ماه آغاز شده است. (البته این بند الزامی ندارد که همواره بازار به یک شکل رفتار نماید.)
 5. صندوق های ETF باقیمانده خود عامل حمایتی دیگری جهت جلوگیری از سقوط شاخص می باشد.
 6. با توجه به شارپ و رونددار بودن موج E استفاده از ابزارهای دنبال کننده روند مثل Moving Average ها می تواند کمک کننده باشد. چرا که خود آقای نیلی نیز در فازهای میانی الگوها که به فاز غیر قابل پیش بینی مشهور است از شاخص MOAT که بنوعی اندیکاتور شخصی ایشان می باشد استفاده می کند.

 

آپدیت تحلیل (۱۳۹۹/۰۶/۱۱)

 

شاخص کل بورس از ۲۰ مرداد ماه ۹۹ و از عدد ۲۱۰۰۰۰۰ واحد وارد فاز اصلاحی گردیده است که یکی از نسبت های مطرح شده جهت پایان موج E از الگوی دیامتریک ما نیز بوده است. اگر بخواهیم با توجه به شرایط و ساختار امواج تحلیل شاخص را بروزرسانی کنیم می توان دو سناریو در نظر گرفت:

 

سناریو اول

 

در سناریو اول با در نظر گرفتن اتمام موج E در سقف ۲۱۰۰۰۰۰ واحد، می توان انتظار داشت شاخص اصلاحی حداکثر تا ۱۳۳۰۰۰۰ واحد را ظرف ۴-۶ ماه  برای تکمیل موج F داشته باشد و پس از آن مجدد برای تکمیل موج G وارد فاز صعودی گردد و تا اهداف مشخص شده در نمودار  یعنی ۲۸۰۰۰۰۰ ، ۳۶۰۰۰۰۰ یا حتی ۴۵۰۰۰۰۰ صعود نماید. قطعا شکست کف ۱۶۰۰۰۰۰ واحد توسط شاخص احتمال این سناریو را بیشتر خواهد نمود ولی اگر شاخص موفق به حفظ این کف مهم گردد می توان سناریو دومی را درنظر گرفت که شاید بیشتر مورد علاقه سرمایه گذاران باشد.

 

TEPIX@MN1 - Primary Analysis - Sep-02 1848 PM (1 day)

 

سناریو دوم

 

در سناریو دوم همچنان می توان موج E از دیامتریک بزرگ را پایان یافته تلقی نکرد. در این شرایط ساختار موج E به گونه ای است که می توان خود را آنرا نیز بصورت یک دیامتریک پاپیونی شمارش کرد. در این صورت اصلاحی فعلی بازار در قالب موج f از دیامتریک کوچک می باشدکه بایستی حداکثر تا ۱۵۳۰۰۰۰ واحد به پایان برسد و از نظر زمانی نیز می تواند بین ۱-۲ ماه دیگر زمان صرف نماید. پس از پایان این اصلاح مجدد شاخص می تواند تا ۲۸۰۰۰۰۰-۳۶۰۰۰۰۰ واحد صعود نماید و موج E از دیامتریک بزرگ آنجا خاتمه یابد. (یکی از بهترین نشانه ها برای این سناریو حفظ کف ۱۶۰۰۰۰۰ واحد می باشد.)

 

 

TEPIX@MN1 - Alternate 1 - Sep-02 1856 PM (1 day)

 

 

آپدیت تحلیل (۱۳۹۹/۰۸/۰۸)

همانطور که در آپدیت قبلی عنوان شد با شکست سطح ۱۶۰۰۰۰۰ واحد کاملا مشخص شد که ما در سناریو اول قرار داریم. پس در صورت اتمام موج F می توان انتظار یک صعود در قالب موج G  را داشت که این صعود در حالت ایده آل ۵ ماه زمان صرف خواهد کرد و اهداف آن ۲۷۰۰۰۰۰ – ۳۵۰۰۰۰۰ – ۴۲۰۰۰۰۰ واحد می باشد.

اما سوال اصلی و مهم در اینجا اینست که موج F کی و کجا پایان خواهد یافت؟

از نظر زمانی همانطور که قبلا عنوان شد انتظار داشتیم موج F زمانی بین ۴-۶ ماه زمان صرف کند که تا اینجا تقریبا سه ماه زمان صرف کرده است لذا همچنان این موج از نظر زمانی می تواند بین ۱ تا ۳ ماه دیگر زمان صرف نماید. از نظر قیمتی به لحاظ تئوریک این موج تا ۱۰۰۰۰۰۰ واحد نیز می تواند نزول داشته باشد ولی ما بین ۱۲۲۰۰۰۰-۱۳۳۰۰۰ واحد عدد ایده آلی برای پایان این موج می باشد که دیروز بازار به عدد ۱۲۸۰۰۰۰ واحد واکنش مثبت نشان داد و بایستی دید در هفته آینده می تواند روندی مثبت در پیش بگیرد یاخیر.

از نظر ساختاری موج F تا اینجا بیشتر شبیه یک الگوی دیامتریک می باشد که البته باید در نظر گرفت دو تک موج آخر کش دیتا تا انتهای ماه ممکن است دستخوش تغییراتی شود و احتمال تغییر ساختار وجود دارد و در انتهای ماه بهتر می توان درخصوص ساختار این موج سخن گفت. اما جهت بررسی دقیق تر موج F به تایم پایین تر می رویم.

 

TEPIX@MN1 - Primary Analysis - Oct-29 1912 PM (1 day)

 

 

در تایم فریم هفتگی همانطور که ملاحظه می کنید موج F بصورت یک الگوی دیامتریک زیگزاگی دیده می شود که الان در آخرین شاخه آن قرار دارد. از نظر قیمتی ایده آل ترین نسبت برای پایان این موج عدد ۱۲۲۰۰۰۰ واحد می باشد ولی از نظر تئوریک تا نسبت ۱٫۶۱۸ از موج a یعنی تا ۱۰۳۰۰۰۰ واحد نیز می تواند ادامه یابد. از نظر زمانی نیز ۱-۲ دو هفته آینده می تواند موج g از این دیامتریک به پایان برسد.

نکته بسیار مهمی که در اینجا وجود دارد اینست که در صورتیکه این دیامتریک روی ۱۲۲۰۰۰۰ واحد به پایان برسد بدلیل کانال بندی ایده آل به احتمال فراوان بعد از آن شاهد یک X موج خواهیم بود و پس از آن یک تصحیح استاندارد دیگر ایجاد خواهد شد. که با توجه به اینکه در تایم بالاتر انتظار داشتیم کل موج F بین ۱-۳ ماه دیگر زمان صرف نماید پس بهترین سناریو ایجاد یک الگوی مثلث است که ضمن کف سازی و خاتمه به این الگو بخوبی زمان مورد انتظار را صرف خواهد نمود.

تنها در صورت شکست شارپ کانال آبی رنگ در ۱۴۵۰۰۰۰ واحد و سپس شکست مقاومت ۱۶۰۰۰۰۰ واحد می توان گفت موج F با همین الگوی دیامتریک زیگزاگی خاتمه یافته است.

TEPIX@W1 - Primary Analysis - Oct-29 1952 PM (1 day)

 

در تایم فریم روزانه نیز دقیقا سناریوی تایم هفتگی تایید می گردد.

TEPIX@D1 - Primary Analysis - Oct-29 1952 PM (30 min)

 

آپدیت تحلیل (۱۳۹۹/۰۸/۱۹)

همانطور که ملاحظه میفرمایید شاخص امروز به مرز ۱۲۲۰۰۰۰ واحد رسیده و می توان گفت محدوده ۱۲۲۰۰۰۰-۱۱۳۷۰۰۰ واحد ایده آل ترین محدوده جهت برگشت شاخص می باشد. چه از نظر ساختار امواج و چه از نظر قیمتی و زمانی محدوده بسیار مناسب و کم ریسکی ارزیابی می گردد. همچنین واگرایی در اسیلاتورها و اشباع فروش شدن آنها نیز در این محدوده بسیار پر اهمیت و تایید کننده الگوی شمارش شده می باشد.

اما همانطور که قبلا گفته شد باید به این نکته توجه کرد با توجه به کانال بندی ایده آل این الگو احتمال وقوع یک ایکس موج بعد از آن بسیار بالاست که می تواند حداکثر ۶۱٫۸ درصد این الگو را یعنی حداکثر تا محدوده ۱۶۰۰۰۰۰ واحد برگشت نماید و پس از آن بایستی شاهد یک الگوی اصلاحی استاندارد دیگر باشیم. ( به احتمال زیاد مثلث انقباضی نامحدود)

تنها در صورت شکست شارپ خط پایینی کانال شاخص ممکن است تا نسبت ۱۰۳۵۰۰۰ واحد نیز نزول نماید.

TEPIX@D1 - Primary Analysis - Nov-09 1109 AM (30 min)

 

 نتیجه آنکه شاخص کم کم به نقاط کم ریسکش نزدیک شده است و همچنان  یک موج صعودی دیگر برای شاخص تا حوالی ۳۵۰۰۰۰۰ واحد می توان در نظر گرفت و در حال حاضر اکثر سهام و گروه ها در نقاط ارزشمند و در قیمت های جذابی قرار دارند. قطعا صعود موج G به شارپی شاخه E و آنچه در فروردین و اردیبهشت ۹۹ شاهد آن بودیم نخواهد بود و این موج هم بایستی ساختاری نوسانی و با شیب صعودی داشته باشد. لذا همچنان می توان با دید بلند مدت (یکساله) و مدیریت صحیح پرتفو به آینده بازار سرمایه امیدوار بود.

 

برای اطلاع از بروزرسانی تحلیل ها و مطالب آموزشی می توانید در کانال تلگرام سایت عضو گردید.

 

افشای ریسک :
مطابق اصول مدیریت سرمایه، بازارهای مالی همواره با ریسک و احتمال همراه می باشند لذا هرکس بایستی با تحلیل و مسوولیت خود به معامله بپردازد.

 

موفق و پیروز باشید.

 

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 37 ساله و ساکن شیراز. پس از 15 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

مطلب پیشنهادی

Khefoola1

تحلیل خفولا (۱)

تحلیل سهم خفولا شماره (۱) با عرض سلام و ادب به همه همراهان عزیز سایت …

۵۶ دیدگاه

 1. سلام و عرض ادب،جسارتا تحلیلتون از شرایط الان بازار چیه؟مدتی هست سهمای کوچک در اصلاح به سر میبرند و همچنان امروز هم اکثرا صف فروش بودن،آیا این اصلاح و شرایط بازار نگران کننده و ادامه دار خواهد بود؟ ممنونم

  • نادر برادری

   سلام بر شما
   همانطور که از تحلیل جامع شاخص مشخص است دید بلند مدت در بازار سرمایه کاملا صعودی است. اما چیزی که اکثر تحلیلگران و سرمایه گذاران نگران آن هستند پیدا کردن انتهای موج E از دیامتریک (صعودی فعلی) است چون پس از آن یک اصلاح ۴-۵ ماهه در حد ۲۰-۳۰ درصد در شاخص کل خواهیم داشت. با توجه به شرایط فعلی بازار همچنان به ادامه موج E صعودی تا ۲۲۰۰۰۰۰ واحد و در صورت شکست حتی تا ۳۳۰۰۰۰۰ خوشبین هستم. لذا اصلاح فعلی را موقت و ناشی از جو روانی کاهش نرخ دلار می دانم و با فروکش کردن نوسانات دلار و تثبیت آن می توان در هفته آینده شرایط متفاوتی را در بازار مشاهده کرد. لذا اصلاح در سهام کوچک و بنیادی هنوز نگران کننده نمی باشد.

 2. سلام با توجه به این که موج E هم به اتمام رسید موج F غالبا چه الگوهایی و در چه بازه زمانی میسازه؟ ممنون

  • نادر برادری

   سلام

   موج F در دیامتریک ها می تواند هر الگوی تصحیحی استاندارد یا غیر استانداری باشد و از لحاظ زمانی هم بایستی تشابه زمانی با سایر شاخه های الگو داشته باشد. (حدود ۵ ماه)

   اما به این نکته توجه کنید تا زمانی که شاخص بالای ۱۶۵۰۰۰۰ می باشد نمی توان با قطعیت گفت که موج E به پایان رسیده است و اگر از هفته آینده بازار با قدرت برگردد می تواند سقف ۲۱۰۰۰۰۰ را بشکند و تا ۳ میلیون واحد نیز بالا بیاید. جهت مشاهده آپدیت تحلیل شاخص می توانید از کانال تلگرام سایت دیدن فر مایید.

   آیدی تلگرام : @Shirazneowave

   • به نظر من کولپس بازار اتفاق افتاده و این مثبت ها ریز موج اصلاحی در روند نزولی هستند چون شاخص یه پنج موجی تموم کرده توی موج شماری نئو ویو سناریویی میشه براش متصور بود؟

    • نادر برادری

     سلام بر شما

     در اینکه اصلاح بازار هنوز تمام نشده شکی وجود ندارد ولی این عدم اتمام کارکشن الزاما به معنی ریزش بیشتر نیست و می تواندادامه کارکشن بصورت نوسانی و با صرف زمان همراه باشد.

     اما در خصوص کولپس بازار (به مفهوم اصلاح چند ساله بازار مثل سال ۹۲) یا ریزش شاخص تا ۱ میلیون واحد موافق نیستم و به احتمال خیلی بالا این اتفاق نخواهد افتاد.

     از نظر نئوویوی در تایم ماهیانه همچنان سناریو دیامتریک بهترین سناریو می باشد و دو احتمال بیشتر وجود ندارد یا موج E پایان یافته و این اصلاح ۵-۶ ماه زمان صرف خواهد کرد که در اینصورت می تواند تا ۱۵۳۰ یا حتی ۱۳۵۰ نزول نماید.
     و یا اینکه این اصلاح خودش ریز موج E می باشد که با حفظ کف ۱۶۰۰ و صرفی زملنی در حدود ۱-۲ ماه به مسیر صعودی باز خواهد گشت.

     اگر بخواهم بصورت الیوت آنرا معادل کنم الان یا در موج ۴ بزرگ هستیم یا ریز موج ۴ از ۳ .

     موفق و پیروز باشید.

 3. سلام جناب برادری نمیشه در صورت شکست کف ۱۶۰۰ موج f شما رو a از یک زیگزاگ در نظر گرفت که موج a تا ۱۵۲۰ نزول و سپس موج b و سپس c تا سطح ۱۳۳۰۰ که اخر اصلاح باشه در نظر گرفت بر اساس موج شماری الیوت

  • نادر برادری

   سلام

   بله در صورت شکست سطح ۱۶۰۰ میشه در نظر گرفت. در نئوویو هم تقریبا میشه یک دو گانه ترکیبی که بخش اول یک دیامتریک هست و افزایش هفته قبل یک ایکس موج و ادامه نزول یک زیگزاگ.

 4. سلام،در آپدیت تحلیل شاخص کل که در کانال تلگرام قرار گرفته،میشه زیگزاگ کارکشن ترکیبی رو در حقیقت موج a از مثلث دونست؟یا این سناریو در کل منتفی شده؟

  • نادر برادری

   سلام

   بله میشه درنظر گرفت. همانطور که در کانال عنوان شد در این موج کارکشن سناریوها خیلی زیاد هست و قطعا یکی درست خواهد بود. پس بهترین کار صبوری و پیروی از تحلیل بلند مدت تا مشخص شدن پازل می باشد.

 5. با عرض سلام و وقت بخیر
  امیدوارم استاد عزیز در سلامتی کامل باشد

  اگر ممکنه بفرمایید که آیا در یک روند شتاب دار موج های روندی از درجه پایین علاوه بر اندازه زمانی حتما بایستی از نظر قیمتی نیز از موج روندی درجه بالاترخود کوچکتر باشند و یا اینکه تنها تفاوت در اندازه زمانی کفایت میکند؟

  • نادر برادری

   درود بر شما و سپاس از لطفتون

   لطفا سوالات تخصصی را صرفا از طریق انجمن سایت مطرح نمایید.

   اما اگر بخواهم در یک جمله پاسخ شما رو بدم خیر همچین الزامی وجود ندارد.

   با سپاس فراوان

 6. با سلام با توجه به واگرای ایجاد شده در RSI نمی توان به برگشت شاخص بصورت حداقل یک موج b امیدوار بود بر اساس فیبوهای زمانی رهاورد اصلاح حداقل ۲ تا ۳ هفته دیگر ادامه دارد ممنون از پاسخ شما

 7. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب برادری
  در تحلیل اخر که در کانال تلگرامتون قرار دادید گفته شده که در موج ۳ از c قرار داریم و با توجه به مثبت شدن شاخص در اخر هفته و اینکه موج ۳ از c فقط کمی بیشتر از موج ۱ از c شده می خواستم ببنیم ایا باید منتظر یک شتابدار روندار و یا یک ترمینال با موج ۵ ممتد بود برای موج c ؟ یا باید کل تحلیل را عوض کرد؟ و اینکه اگر شاخص بریزه و موج c از زیگزاگ کلی تمام بشود ایا این شاخه اول از اصلاح F هست یا کل F تمام شده ؟
  با تشکر .

  • درود بر شما

   همانطور که می دانید در وسط یک الگو و مخصوصا الگوهای اصلاحی با سناریوهای مختلفی رویرو هستیم و معمولا سناریویی که احتمال بیشتر دارد را دنبال میکنیم تا اینکه اثبات شود و یا خلاف آن ثابت شود.
   در سناریو زیگزاگ تقریبا تمام مواردی که گفتید وجود دارد اینکه موج C یک شتابدار ۵ ممتد یا اصلا ترمینال گردد. همه این موارد ظرف یکی دو روز آینده و با توجه به نوع حرکت بازار مشخص می گردد. در صورتیکه شاخص سطح ۱۶۵۰ رو بشکند کلا سناریو زیگزاگ هم منتفی خواهد بود.
   اما در صورتیکه طبق سناریوی زیگزاگ تا سطح ۱۳۰۰ شاخص نزول نماید کل این نزول ۲ ماه زمان برده است. موج F از دیامتریک در حالت ایده آل بایستی ۵ ماه زمان صرف کند ولی در دو موج از دیامتریک این مسئله قابل نقض می باشد.
   این هفته بنظر می رسد شرایط شاخص مشخص تر خواهد شد.
   موفق باشید

 8. با سلام
  ضمن تشکر از زحمات جنابعالی
  با توجه به هفته ای که گذشت و اصلاح شاخص تا حوالی ۱۴۰۰ و قوت گرفتن سناریوی تکمیل موج F از دیامتریک ، آیا می توان با توجه به فرمایشات شما در خصوص نقض زمان ایده آل پنج ماه برای موج F به اتمام موج مذکور و شروع موج G در هفته آتی امیدوار بود ؟؟؟؟

  • درود و سپاس از شما

   هنوز نشانه ای از تکمیل موج F مشاهده نمی گردد. می توان انتظار داشت در هفته آتی در حوالی ۱۲۵۰-۱۳۵۰ نزول شاخص متوقف و حتی شاهد صعود شاخص باشیم ولی این به مفهوم تکمیل موج F نیست و همچنان تارگت ۵ ماهه پابرجاست.
   توصیه میکنم آپدیت کوتاه مدت شاخص را از طریق کانال تلگرام ملاحظه نمایید.
   آیدی تلگرام سایت: @Shirazneowave

 9. باسلام و احترام
  بعد از موج G وضعیت شاخص چگونه خواهد بود؟ نزولی می شود؟ موج F حداکثر چند هفته دیگر ادامه دارد خواهد بود؟ممنون

  • سلام

   بعد موج G در تایم ماهیانه قطعا شاخص نزولی خواهد شد و حتی چند سال می تواند در رکود باقی بماند. برای موج F ایده آل اینست که ظرف یک یا دو ماه آینده به پایان برسد. البته این بدان مفهوم نیست که در کل این مدت ریزش می کند. بلکه می تواند از هفته آینده کف قیمتی موج F مشخص گردد و بعد از آن با رنج زدن و کف سازی صرفا زمان صرف نماید.

 10. سلام جناب مهندس، نظر جدیدی ندارین با توجه به شرایط موجود؟؟؟

 11. جناب مهندس سلام. دو تا سوال داشتم از خدمتتون.
  به نظر موج D دیامتریکی که از سال ۹۷ در نظر گرفتید، با امواج درونی موج C و E دیامتریک، مشکل درجه داره. همچنین موج D پسای موج C رو پاس نکرده.میشه لطفا در این مورد توضیحی بفرمایید؟
  همچنین در مورد ریزش اخیر که دیامتریک زیگزاگی لحاظ شده، به نظر موج B پسای A و موج F پسای E رو پاس نکرده. به نظر این الگو بیشتر شبیه زیگزاگ معمولی با موج B مثلث خنثی باشه که موج e مثلث چون موج آخره، میشه از پاس کردن پساش گذشت. هر چند در این سناریو تنها مشکل عدم تناوب خوب موج b و d مثلث هست ولی اشکال کمتری نسبت به دیامتریک زیگزاگی داره. البته اهداف یکی هستن. فقط برام سوال بود. خوشحال میشم نظر شما رو بدونم.
  ممنون.

  • سلام بر شما و سپاس از دقت نظر شما

   بحث درجه بسیار بحث پر چالشی هست و تعدد نظرات در این زمینه زیاد می باشد لذا بشخصه چند ماه با آقای نیلی مکاتبه کردم تا نظر قطعی ایشون را در این زمینه بدونم که نظر ایشون با مستنداتش در پکیج آموزشی ارائه شده است. لذا مطابق نظر آقای نیل خیر اینجا ما مشکل درجه نداریم.(مثال های بسیاری مشابهی هم در اینخصوص در تحلیل های آقای نیلی وجود دارد.)
   در تایم یک ماهه چون ساختار موج C مشخص نیست بهتر است که از نوع دوم تاییدیه پسا الگویی استفاده شود و چون حرکت موج D سریعتر و و بزرگتر از کارکشن های موج C می باشد از نظر پساالگویی نیز بلامانع می باشد.

   درخصوص پسا الگویی دیامتریک زیگزاگی هم اگر در تایم هفتگی که ساده تر می باشد توجه کنید موج B پاس کرده و موج F هم خط روند ۰-b از شاخه قبلی را در زمان مساوی شکسته است و چون یک مرحله را پاس کرده قابل پذیرش می باشد. در واقع شمارش اصلی و دید کلی از تایم بالا گرفته شده و به تایم پایین تحمیل شده است.
   واقعا هم فرقی نمی کند شما این الگو را دیامتریک زیگراگی بگیرید یا زیگزاگ. چون این دو الگو در تایم فریم های مختلف قابل تبدیل شدن به هم هستند. دلیل اصلی انتخاب دیامتریک زیگزاگی علاوه دلایل صحیحی که در مورد مثلث فرمودید ساختار موج A و C می باشد که بسختی می توان آنرا شتابدار شمرد. بشخصه توصیه می کنم این الگو را در تایم دیلی دیامتریک زیگزاگی و در هفتگی زیگزاگ شمارش نمایید.
   موفق و پیروز باشید.

 12. فقط یک سوال داشتم از خدمتتون. در کتاب استادی امواج، در جایی نوشته معمولا اصلاح های دوگانه یا سه گانه کامل بازگشت نمیشن. اگر اصلاح فعلی، دوگانه شد میشه انتظار شکست سقف قبلی رو داشت؟

 13. خسته نباشید
  من دوماهیست با مباحق پایه بورس آشنا شدم و تا الیوت کلاسیک پیش رفتم و از تحلیل های شما مشتاق شدم الیوت نیو ویو هم یاد بگیرم امیدوارم بتونم .ممنونم بخاطر مطالبی که در سایت قرار می دهید

 14. سلام استاد
  این x موجی که فرمودین حداکثر تا محدوده ی ۱۶۰۰ میتونه رشد کنه حداقل باید تا چه محدوده ی رشد کنه؟؟؟

 15. با عرض سلام و وقت بخیر جناب برادری
  ببخشید اخرین تحلیلی که منتشر کردید کل اصلاح چندماه گذشته رو یک فلت در نظر گرفتید. سوال من اینه که چرا اصلاح چندماه گذشته رو به عنوان شاخه A از یک اصلاح درجه بالاتر نگرفتید و موج بعدی فرضی رو x در نظر گرفتید؟ چون ساختار ۳ داشته ممکنه A از فلت بوده باشه و الان وارد موج B فلت شده باشیم

  • با سلام و سپاس
   کل اصلاح بصورت یک زیگزاگ درنظر گرفته شده است در تایم هفتگی (که در تایم روزانه بصورت دیامتریک زیگزاگی دیده می شود) و بدلیل اینکه الگو خیلی خوب کانال بندی شده احتمال X موج پس از آن زیاد است. (این از قوانین نئوویو هست که در امواج الیوت وجودندارد). همچنین ما از تایم ماهیانه می دانیم در یک موج F هستیم که می تواند سه ماه دیگه زمان صرف کند پس اگر بخواهد کل این زیگزاگ شاخه اول از یک فلت بزرگتر باشد حداقل باید ۹ ماه دیگر زمان صرف کند که فعلا منطقی بنظر نمی رسد. (این محاسبات هم بر مبنای قوانین زمانی در نئوویو انجام شده است.)

 16. با عرض سلام و ادب و احترام
  آخرین تحلیلی که در کانال تلگرامیتون از شاخص کل آپلود کردین شاخه C رو بنده مشاهده میکردم کش دیتاشو یه تایم بریم پایینتر موج چهار ساختارش ۳-۳-۳ بود که نمی شود هیچ الگوی موثقی را شناسایی کرد و به نظر در تجمیع امواج اشتباهی رخ داده باشد
  ممنون میشم راهنماییم کنید،با تشکر.

 17. با سلام
  در آخرین تحلیل شاخص کل که ارائه کردید، فرمودید اگر شاخص تا آخر هفته به ۱۳۰۰ برسد الگوی نزولی پایان یافته و شروع x موج است. علت در نظرگرفتن عدد ۱۳۰۰ و چنین شرطی چیست؟

 18. با عرض سلام و وقت بخیر جناب برادری
  ممنون که وقت میگذارید و پاسخ میدید
  سوالی داشتم که x موجی که در نظر گرفتید میتونه از نظر زمان به یک سوم نرسه و فقط بحث قیمت رو پاس کنه؟ مثلا از محدوده ۱۵۰۰ و در حالی که ظرف زمان رو پر نکرده اصلاح دوم شروع بشه؟چون بنده نمودار اکثر سهام شاخص ساز رو بررسی میکردم این پتانسیل رو داشتن که از حدود ۲۰ درصد دیگه یه موج نزولی شکل بدن.
  ممنون

  • سلام

   بله این امکان وجود دارد. حداقل زمان مورد نیاز برای ایکس موج به اندازه کوچکترین شاخه الگوی قبلی است ولی معمولا تا یک سوم کل الگو زمان صرف می کند. لذا بین دو هفته تا یک ماه می تواند زمان صرف کند.
   دقیقا موردی که در مورد شاخص سازها می گویید صحیح است.

 19. با سلام
  X موج ها از لحاظ قیمتی و زمانی حداقل و حداکثر چه مقدار پیشروی دارند؟

 20. سلام خدمت استاد گرامی.
  استاد به نظر میاد صعود فعلی که دیامتریک دیده میشه و احتمال زیاد ایکس موج هست، تمام شده ولی چون پسای دیامتریک پاس نشده، احتمالا داره ایکس موج تشکیل میشه.
  ممکنه موج G دیامتریک تمام نشده باشه و مثلث باشه و تحرک این دو روزه شاخه های مثلث باشن نه ایکس موج؟

  • سلام
   بله هر دو سناریویی که فرمودید کاملا درسته و می تونه اتفاق بیافته. تنها نکته این که هست اگر بعد دیامتریک یک ایکس موج بیاد و موج بعدی تا ۱۷۰۰ بالا بیاد دیگه قطعا ایکس موج نیست و موج جی از دیامتریک ماهیانه در حال تشکیل می باشد.

   • بسیار ممنون از شما. به این خاطر عرض کردم ایکس موج هست، چون پسای زیگزاگ بزرگ قبلی رو پاس نکرده. ولی فرمایش شما کاملا متین هست. ۱۷۰۰ همون فیبوی ۱.۶ میشه. ممنون از جواب کامل و دقیقتون

 21. سلام و ارادت و تشکر بابت تحلیل های زیباتون
  علت اینکه برای حرکت پساالگویی دیامتریک قبلی تا دوشنبه این هفته زمان میخواستید چه بود؟
  سناریوی مثلث اتفاق افتاد درسته؟

 22. با سلام و عرض ادب
  با سپاس از زحمات و تحلیل های پرمحتوای جنابعالی در خصوص دیامتریک که در تایم ماهیانه از سال ۹۷ به این طرف در نظر گرفتید موج D به نظر الزامات زمانی را به سختی پاس نموده و حتی از نظر قیمتی نیز دشوار بتوان هم درجه با شاخه های دیگر دیامتریک فرض نمود. شاید بهتر باشد سناریو محتمل دیگری در کنار سناریو فوق در نظر گرفت. با تشکر

  • درود و سپاس

   سناریو دیگر بصورت شتابدار در تایم شش ماهه لحاظ شده است و تنها فرقش در اینست که الان در موج ۴ هستیم نه موج F و از نظر زمانی موج ۴ زمان خیلی بیشتری باید صرف کند. که با پیشرفت بازار قابل تشخیص می باشد.

   • با سلام وقت شما بخیر
    ممنون از پاسخگویی سریع جنابعالی اما به نظر در تایم میان مدت نیز مواردی مشابه مورد فوق از جنس درجه زمان تناوب وپیچیدگی نیز در موج ۳ ممتد وجود دارد که برای میان مدت نیز شاید بتوان سناریو دیگری در نظر گرفت با تشکر

 23. سلام وقت بخیر
  توی کانال تلگرامتون تحلیل کوتاه مدتی که از شاخص کل گذاشتید موج A سه واحد زمانی داره ولی با کش دیتای اکسپرت در متاتریدر موج A پنج واحد زمانی صرف کرده و موج B باید زمان بیشتری طول بکشه
  شما از چه دیتایی استفاده کردید ؟

  • سلام
   ما هم از دیتای مفیدتریدر استفاده می کنیم. اگر از اکسپرت استفاده می کنید و آنرا به موتیوویو منتقل می کنید به دو نکته توجه کنید:

   ۱-در تنظیمات اکسپرت تاریخ روی شمسی باشد.
   ۲- در موتیوویو بار سایز روی ۵ دقیق باشد.

   باز هم اگر حل نشد از طریق چت آنلاین پشتیبانی پیگیری نمایید.

   • با سلام خدمت جناب برادری عزیز. به شدت تحلیل های شما رو دنبال میکنم.
    بعد از ایکس موج، میتونیم اینطور در نظر بگیریم که مثلث خنثی در حال رخداد هست و الان در موج c مثلث خنثی هستیم که خود این موج c دیامتریکه. اینطوری ظرف زمان اصلاح بهتر میشه تا اینکه الان تازه در موج A مثلث باشیم‌ اینطوری اصلاح خیلی طولانی خواهیم داشت. نظر شما چیه؟

    • درود بر شما

     بله سناریویی که میفرمایید هم یکی از گزینه ها هست. متاسفانه در چند پست تلگرامی نمی شود کل مسئله را تشریح کرد و بیشتر سعی در ایجاد چشم انداز کلی برای دوستان شده است.
     سناریو مثلث خنثی در تایم هفتگی و روزانه بخوبی دیده می شود وای باز هم نقطه پایان این نزول هست که می تواند به ان قطعیت بخشید زیرا در صورت شکست کف ۱۲۰۰ احتمال ان بسیار کم خواهد شد.
     علت اینکه گفته شده شاخص از همین حوالی می تواند برگردد بدلیل همین سناریو نیز بوده است.
     درخصوص سناریو مثلث و زمان هم بله ظرف زمانی ممکنه بیش از انتظار ما برای دیامتریک باشد لذا در صورتیکه شاخص به سمت یک میلیون واحد برود و سناریو مثلث اتفاق بیافتد در تایم شش ماه سناریو موج ۴ قوت میگیرد.
     موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

Neowave-Course-popup1