قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / تحلیل بورس ایران / تحلیل شاخص کل
Tepix-page1

تحلیل شاخص کل

 

تحلیل جامع شاخص کل

با عرض سلام و ادب به همه همراهان عزیز سایت شیراز نئوویو

در این مقاله قصد داریم چشم انداز شاخص کل بورس ایران را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهیم. مثل همیشه سعی میکنم تحلیل از جنبه آموزشی و حاوی نکاتی مفید برای علاقمندان باشد. شایان ذکر است کلیه تحلیل های ارائه شده در سایت شیراز نئوویو صرفا جنبه آموزشی دارند و کسانی که قصد سرمایه گذاری و انجام معاملات واقعی دارند بایستی با ریسک و تحلیل خود اقدام به معامله نمایند. چرا که جهت انجام معامله به دو فاکتور مهم دیگر (اصول مدیریت سرمایه و استراتژی معاملاتی) بغیر از تحلیل نیاز هست که ما در اینجا بدان ها نمی پردازیم.

 

تحلیل بلند مدت

جهت تحلیل بلند مدت ابتدا از نمودار سی ساله شاخص کل بورس شروع میکنیم.

 

شاخص کل در تمام بورس های دنیا به نوعی نبض بازار سرمایه شناخته می شود چرا که نمایانگر و نشانگری از وضعیت عمومی همه سهام بازار می باشد. در بورس ایران نیاز با توجه به شرایط خاص این بازار و همسویی اکثر سهام بازار با یکدیگر اهمیت تحلیلی و بررسی دقیق شاخص کل دو چندان خواهد بود. قطعا تغییرات سهام شرکت های بزرگتر در این شاخص وزن و تاثیر بیشتری دارند لذا براحتی با تغییرات قیمتی این شرکت ها و تغییر جهت شاخص جو بازار دستخوش تغییرات زیادی می گردد.

اگر به نمودار سی ساله شاخص از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۹۹ نگاهی بیاندازیم، خواهیم دید که شاخص بورس از عدد ۱۰۰ واحد (چون سال ۶۹ سال مبنای شاخص بوده است) با افت و خیز های فراوان تا امروز خود را به عدد ۱۵۰۰۰۰۰ واحد رسانده است. جالب است که شاخص دوره های صعود و نزول مشابهی در سالهای گذشته داشته است و تقریبا بعد از هر دوره ۴-۵ ساله رونق و افزایش تقریبا ۱۰ برابری شاخص، وارد یک دوره رکود و اصلاح ۴-۵ ساله در حد ۲۰-۳۰ درصد شده است.

ناخود آگاه با دیدن تشابهات زمانی، اولین الگویی که به ذهن یک نئوویوکار می رسد الگوی دیامتریک می باشد. اگر بخواهیم یک تحلیل بلند مدت از شاخص کل بورس در این مدت سی ساله داشته باشیم می توان دو سناریو زیر را درنظر گرفت.

 

سناریو اول

با توجه به اینکه ما نمودار و اطلاعاتی از پیش از سال ۱۳۷۱ در اختیار نداریم اولین سناریو را می توان بدین صورت در نظر گرفت که سال ۱۳۷۲ که شروع یک روند صعودی شارپ می باشد را بعنوان نقطه شروع یک الگو بلند مدت در نظر گرفت.

 

در این حالت همانطور که در نمودار مشاهده می کنید از سال ۱۳۷۲ شاخص بورس در یک الگوی بلند مدت صعودی قرار دارد که از ۷ شاخه تشکیل شده است و با مقایسه این ۷ شاخه از نظر زمانی و بررسی کانال بندی الگو، تشکیل یک الگوی دیامتریک الماسی بسیار ایده آل بنظر می رسد. همانطور که می دانید الگوی دیامتریک یک کارکشن ۷ موجی می باشد که تمام شاخه های آن اصلاحی و مهمترین مشخصه آن تشابهات زمانی می باشد.

(شاید برای بعضی سوال شود که این حرکت شارپ و صعودی مگر می شود یک الگوی کارکشن باشد؟! باید پاسخ داد بله. الگوهای کارکشنی مثل دوگانه ها یا سه گانه ها و همچنین دیامتریک بعضا می توانند روند بسیار شارپ داشته باشند و گاها رفتار یک شتابدار را تقلید کنند.)

 

Tepix-LongTerm1

 

با فرض صحیح بودن الگوی دیامتریک، در حال حاضر شاخص در آخرین موج از این الگو یعنی موج G قرار دارد که قطعا از نظر ساختاری بایستی تصحیحی باشد. اما در خصوص تارگت این موج آقای نیلی عنوان می کند معمولا بین موج A و G در دیامتریک ها تشابه قیمتی وجود دارد و با نسبت ۱٫۶۱۸ با یکدیگر در ارتباط هستند که در اینجا اگر این نسبت را محاسبه کنیم تقریبا به عدد ۱۴۵۰۰۰۰ واحد خواهیم رسید. که با توجه به اینکه شاخص از این عدد با قدرت عبور کرده است این سناریو در حال ضعیف شدن می باشد. بایستی توجه نمود که در الگوی دیامتریک نسبت های فیبوناچی به خوبی سایر الگوها نمی باشد و بایستی در تحلیل این مورد را نیز در نظر گرفت.

در هر صورت اگر فرض را بر صحت این سناریو قرار دهیم قطعا با پایان و تکمیل موج G شاهد ریزش شاخص برای چند سال (حدودا ۱۰ سال) در قالب یک X موج یا شروع اولین موج از الگوی نزولی جدید  خواهیم بود.

 

نقاط قوت این سناریو : 

 1. تشابه زمانی بسیار ایده آل امواج
 2. کانال بندی بسیار خوب دیامتریک
 3. ساختار اصلاحی ریز موج ها در تمام شاخه های الگوی دیامتریک

نقاط ضعف این سناریو :

 1. افزایش قیمت بیش از حد موج G  (افزایش ۱۰ برابری شاخص ظرف ۲ سال)
 2. عبور موج G از نسبت ۱٫۶۱۸ از موج A
 3. افزایش بیش از حد حجم معاملات در موج آخر به نسبت سایر شاخه ها
 4. عدم همخوانی حرکت پسا الگویی دیامتریک (ریزش چند ساله) در شرایط تورمی فعلی اقتصاد ایران

 

سناریو دوم

علیرغم اینکه ما دیتای قبل از سال ۱۳۷۱ را در اختیار نداریم اما اگر کل حرکت قبل از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۶۹ را در قالب یک موج A فرض نماییم (که با توجه به مقیاس لگاریتمی موج بزرگی هم خواهد شد چون شاخص از ۱۰۰ واحد تا ۵۰۰ واحد حدودا افزایش داشته است) در اینصورت می توان شمارش جدیدی رو شاخص انجام داد و شروع الگو را از سال ۱۳۶۹ (که سال مبنای شاخص نیز بوده است) لحاظ کرد.

 

در این حالت موج A از الگوی ما در این نمودار دیده نمی شود و ما آن را بصورت فرضی در نظر می گیریم. (در واقع این نمودار از انتهای موج B آغاز شده است و عدم دیده شدن موج به معنی عدم وجود آن نیست.) در این شرایط نیز بازهم بدلیل تشابهات زمانی همچنان بهترین سناریو الگوی دیامتریک می باشد اما با توجه به کانال بندی آن یک الگوی دیامتریک پاپیونی می باشد.

در این سناریو عملا الگوی دیامتریک ما در سال ۱۳۹۲ به اتمام رسیده و شاید ریزش بازار در این سال نیز به نوعی این سناریو را تایید می کند. اما با توجه به اینکه ریزش شاخص از سال ۹۲ تا ۹۷ نتوانسته شرایط حرکت پسا الگویی این دیامتریک را پاس نماید پس بهترین سناریو لحاظ کردن یک برچسب X موج برای این شاخه می باشد. در اینصورت ما با یک الگوی تصحیحی غیر استاندارد روبرو هستیم که بخش اول آن بصورت یک دیامتریک پاپیونی بوده است و پس از یک X موج کوچک تا سال ۱۳۹۷ ،بایستی انتظار شروع یک کارکشن استاندارد را از این نقطه (۹۲۰۰۰ واحد) داشته باشیم.

 

Tepix-LongTerm2

 

از نظر قواعد X موج ها نیز با توجه به اینکه این موج کمتر از ۰٫۶۱۸ از کل دیامتریک را برگشت کرده و همچنین از نظر زمانی ۵ سال زمان صرف نموده است پس قواعد یک X موج را رعایت کرده است. ( از نظر زمانی X موج ها حداقل بایستی ۱/۳ کل الگوی قبلی یا به اندازه کوچکترین شاخه الگوی قبل زمان صرف کنند چون X موج ها از نظر درجه با شاخه های الگوی قبلی هم درجه می باشند.)

لذا می توان انتظار داشت یک الگوی جدید بصورت یک کارکشن استاندارد از سال ۱۳۹۷ آغاز شده باشد و فصل جدیدی را در بورس ایران شاهد باشیم که شاید با شرایط فعلی اقتصاد ایران نیز همخوانی بیشتری دارد.

 

نقاط قوت این سناریو : 

 1. تشابه زمانی بسیار ایده آل امواج در الگوی دیامتریک
 2. کانال بندی بسیار خوب دیامتریک
 3. ساختار اصلاحی ریز موج های شاخه های الگو
 4. رعایت قواعد زمانی و قیمتی X موج
 5. حرکت شارپ پس از ایکس موج که به نوعی رفتار پساالگویی را نشان می دهد.
 6. همخوانی با سیاست های جدید دولت در زمینه حمایت از بازار بورس
 7. افزایش چند برابری حجم معاملات به نسبت سالهای قبل

نقاط ضعف این سناریو :

 1. عدم مشخص بودن موج A و نقطه شروع تحلیل
 2. ایده آل تر بود اگر زمان X موج حداقل ۱/۳ کل الگوی قبلی می بود.

 

جمع بندی:

در مجموع تعیین دقیق اینکه کدامیک از این دو سناریو اتفاق می افتد با پیشرفت بازار و همچنین حرکت پسا الگویی قابل اثبات می باشد. ولی بطور کلی شاید در شرایط کنونی بازار  سناریو دوم از احتمال بیشتری برخوردار است و با شرایط تورمی اقتصاد ایران و همچنین سیاست های دولت در زمینه حمایت از بازار سرمایه همخوانی بیشتری دارد. در هر صورت چیزی که مشخص است  سال ۱۳۹۷ و در شاخص حدود ۹۲۰۰۰ واحد یک کف مهم و نقطه شروع یک الگوی جدید می باشد. که تاکنون ظرف مدت ۲ سال بازدهی تقریبا ۱۶۰۰% را بهمراه داشته است. (شاید شکست شاخص ۲۰۰۰۰۰۰ واحد کفه ترازو را به سمت این سناریو سنگین تر از قبل نماید.)

بر مبنای سناریو دوم اگر شروع شاخص در سال ۱۳۶۹ (که سال مبنای شاخص نیز بوده است) عدد ۱۰۰ در نظر بگیریم و انتهای الگوی دیامتریک را در سال ۱۳۹۲ در عدد ۸۸۰۰۰ واحد لحاظ کنیم پس عملا بازدهی شاخص در طول این ۲۳ سال برابر با ۸۸۰۰۰% می باشد. لذا بعنوان یک برآورد کاملا حدودی و تقریبی می توان انتظار داشت الگوی دوم درحدود ۶۱٫۸-۱۰۰ درصد کارکشن اول حرکت نماید که بازدهی بین ۵۴۰۰۰% تا ۸۸۰۰۰% درصد را می توان برای آن درنظر گرفت. (که حدودا شاخص ۵۰۰۰۰۰۰۰ تا ۸۱۰۰۰۰۰۰ را نشان می دهد.)

از نظر زمانی نیز قطعا این الگوی جدید بایستی بیشتر از X موج قبل از خود زمان صرف نماید (زمان ایکس موج ۵ سال می باشد) اما با توجه به روابط تقریبی زمانی شاید بتوان زمان ۱۴ تا ۲۳ سال را برای تکمیل این الگو لحاظ کرد. ( نصف زمان الگوی اول بعلاوه ایکس موج و همچنین برابر با الگوی اول)

از لحاظ ساختاری نیز الگوی بعدی باید بصورت یک کارکشن استاندارد از قبیل ( زیگزاگ، مثلث یا دیامتریک یا سیمتریکال ) باشد.

اما شاید چیزی که برای سرمایه گذاران اهمیت بیشتری دارد شرایط و رفتار شاخص در چند سال آینده و حتی ماههای آینده باشد پس با این دید کلی که از تحلیلی چندین ساله شاخص گرفتیم به تایم های پایین تر می رویم و فقط به تحلیلی شاخص از ابتدای الگوی جدید یعنی از سال ۱۳۹۷ خواهیم پرداخت. چرا که نقشه راه و چیزی که می تواند برای سرمایه گذاران پول ساز باشد در واقع همین آخرین الگوی در حال پیشرفت می باشد.

 

تحلیل میان مدت

جهت تحلیل میان مدت از نمودار کش دیتای شش ماهه شاخص کل بورس استفاده میکنیم.

 

شمارش اول

اگر بخواهیم بر مبنای سناریو اولی که از تحلیل بلند مدت گرفتیم به بررسی آخرین الگو بپردازیم، الزاما بایستی انتظار یک موج G با ساختاری اصلاحی را داشته باشیم. پس با این دید به بررسی چارت می پردازیم.

 

TEPIX@MN6 - Primary Analysis - Jun-28 1858 PM (1 day)

 

در این تایم فریم یکی از شمارش هایی که می توان برای این شاخه در نظر گرفت بصورت یک دیامتریک پاپیونی می باشد که در حال حاضر در موج E آن می باشیم. کانال بندی خوب تا اینجای کار و تشابهات زمانی می تواند به این سناریو اعتبار بخشد. در صورت صحت این شمارش اهداف مشخص شده برای پایان موج E می تواند ۱۵۷۰۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰۰۰ واحد باشد و از نظر زمانی هم تا پایان شهریور ماه ۹۹ (با توجه به بسته شدن کندل شش ماهه و حفظ تشابه زمانی) می تواند زمان مناسبی باشد.

پس از موج صعودی E انتظار یک اصلاح در حد ۲۰% و در مدت زمان ۳-۵ ماه را می توان داشت و مجدد بعد از آن شاهد افزایش شاخص خواهیم بود که مقدار آن پس از تکمیل موج F قابل محاسبه می باشد.

 

 

شمارش دوم

اما بر مبنای سناریو دومی که از تحلیل بلند مدت گرفتیم الگو جدید شروع شده از سال ۹۷ هم می تواند ساختاری اصلاحی و هم شتابدار داشته باشد. ( اگر شتابدار باشد عملا تنها گزینه برای الگوی بزرگتر یک زیگزاگ خواهد بود.) پس عملا شمارش اول در این سناریو نیز کاربرد دارد. ولی در اینجا شمارش نوع دوم را نیز بررسی می کنیم.

 

TEPIX@MN6 - Alternate 1 - Jun-28 2014 PM (1 day)

 

همانطور که در این نمودار شش ماهه ملاحظه می کنید می توان الگویی که از سال ۹۷ آغاز شده را بصورت یک شتابدار روندار با موج ۳ ممتد نیز شمارش کرد که خود موج ۳ نیز به صورت یک شتابدار ۵ ممتد بخشیزه شده است. حداقل تارگت موج ۳ با توجه به ساختار ریز موج ها ۱۵۷۰۰۰۰ واحد و هدف نهایی ۳۲۰۰۰۰۰ واحد می باشد که دقیقا مشابه تارگت های شمارش اول می باشد. ( تنها تفاوت شاید در این باشد که در شمارش اول بهتر است موج E در محدوده ۱۵۷۰۰۰۰۰-۲۱۰۰۰۰۰ واحد به پایان برسد ولی در شمارش شتابدار مقادیر بیشتر حتی تا ۳۲۰۰۰۰۰ را انتظار داریم.)

پس از موج ۳ در این سناریو انتظار یک موج ۴ نزولی را داریم که بایستی حداقل زمانی برابر موج ۳ یعنی در حدود ۱ سال صرف نماید. شاید این نکته دومین و مهمترین وجه تمایز دو سناریو بالا باشد. از نظر قیمتی نیز موج ۴ بایستی حداقل ۰٫۶۱۸ از موج ۵ از ۳ را برگشت نماید که اصلاح عمیقی خواهد شد.

 

نکته مهم :

علیرغم تشابه مسیر حرکتی هر دو شمارش ولی نکته مهمی که می توان برداشت کرد اینست که هرچه صعود فعلی شاخص بورس (در قالب موج E یا ۳) به اهداف قیمتی بالاتری دست یابد باید انتظار اصلاح عمیقتر و زمانبرتری را داشت.

 

تا اینجای تحلیل تقریبا مسیر حرکتی شاخص مشخص شده است شاید تنها سوال باقیمانده و مهمترین سوال برای خیلی از سرمایه گذاران تعیین نقطه دقیق پایان موج E یا ۳ می باشد چرا که با توجه به توضیحات داده شده قطعا سیو سود در این نقطه بسیار هوشمندانه و بازدهی پورتفوی را بالا خواهد برد. اما نبایستی فراموش کرد با توجه به بازه عریض قیمتی بین ۱۵۷۰۰۰۰-۳۲۰۰۰۰۰ نبایستی از هول حلیم در دیگ افتاد و با هر مقاومت یا اصلاح کوچکی برای بازار سقف تعیین کرد. چرا که در این صورت ممکن است بخش مهمی از سودی که بازار می تواند نصیب سرمایه گذار نماید از دست برود و این موضوع از نظر روانشناسی معامله می تواند در معاملات آتی نیز اثر گذار باشد و سرمایه گذار را اسیر معاملات احساسی نماید.

 

اینجا دو سوال مهم می توان مطرح نمود:

۱- آیا واقعا تعیین دقیق نقطه پایان این موج امکانپذیر است؟ پاسخ این پرسش کاملا به ساختار امواج در تایم فریم های پایین تر بستگی دارد بطوریکه اگر ساختارها واضح باشد می توان با دقت خوبی اینکار را کرد در غیراینصورت بایستی موارد دیگری را جهت کمک به تحلیل کمک کرد.

 

۲- اما آیا واقعا لزومی به تعیین دقیق نقطه پایان می باشد؟ همانطور که منطق معکوس در نئوویو به ما می آموزد وقتی سناریوهای مختلفی برای یک نمودار وجود دارد ما در وسط یک الگو هستیم و آن فاز غیر قابل پیش بینی دقیق می باشد. اما این نوید را به ما می دهد که همچنان راه زیادی تا پایان این مسیر صعودی باقی است و نیاز به عجله برای خروج از بازار نمی باشد.

 

تحلیل کوتاه مدت

جهت تحلیل کوتاه مدت از نمودار ماهیانه  شاخص کل بورس استفاده میکنیم.

 

TEPIX@MN1 - Primary Analysis - Jun-28 2337 PM (1 day)

 

بررسی ساختار امواج و ریز موج های الگوی صعودی را می توان در تایم فریم ماهیانه با دقت بیشتری بررسی کرد. همانطور که مشخص است تمام شاخه ها در این تایم فریم بصورت تصحیحی دیده می شود. لذا فعلا احتمال شمارش اول در تحلیل میان مدت یعنی الگوی دیامتریک پاپیونی بیشتر است. پس می توان انتظار داشت شاخص در یک موج E از یک الگوی دیامتریک می باشد که احتمالا ساختاری به شکل یک ترکیبی سه گانه دارد و الان در حال ساخت سومین بخش این الگوی ترکیبی (موج Z ) می باشد.

از نظر قیمتی سطح ۱۵۷۰۰۰۰ تا ۲۱۰۰۰۰۰ برای پایان این موج بسیار ایده آل بنظر می رسد اما از نظر تئوریکال همانطور که در تحلیل میان مدت عنوان شد صعود این موج تا ۳۲۰۰۰۰۰ هم منع قانونی ندارد. از نظر زمانی هم موج A و B و C بسیار تشابه خوبی دارند ولی موج D خیلی کمتر و موج E خیلی بیشتر از سه موج دیگر هستند (که در دیامتریک دو موج می تواند از نظر قانون زمان استثنا باشند) پس از این نظر نیز موج E می تواند بین دو تا سه هفته آینده به پایان برسد اما باز هم از نظر تئوریک امتداد این موج تا دو ماه آینده نیز منعی ندارد.

 

پس از پایان موج E شاخص یک اصلاح کوتاه مدت در حدود ۴-۵ ماه و از نظر قیمتی در حد ۲۰% درصد در قالب موج F خواهد داشت و سپس مجدد برای تکمیل موج G ،صعودی را در حد ۴-۵ ماه خواهد داشت و شاید براحتی شاخص را به بالای ۳ میلیون واحد نیز هدایت کند. فراموش نباید بشود اگر سناریو دوم تحلیل بلند مدت را در نظر بگیریم کل این دیامتریک تازه اولین شاخه از یک الگوی تصحیحی استاندارد بزرگتر می باشد.

 

کلام آخر:

با توجه به اینکه تشخیص الگوهای تصحیحی و مخصوصا ترکیبی ها در وسط یک الگو کار بسیار مشکلی می باشد لذا صرفا می توان محدوده پایان موج E را مشخص نمود. اما چند نکته زیر شاید در برآورد و طرح استراتژی مناسب کمک کننده باشد:

 1. با توجه به اینکه دید بلند مدت و میان مدت شاخص صعودی می باشد لذا به طمع نوسانگیری و یا خروج در سقف نبایستی عجولانه رفتار کرد.
 2. در حال حاضر شاخص تاثیر پذیری خوبی با جریان نقدینگی، ارزش معاملات و ورود پول حقیقی دارد که پیگیری آنها می تواند آلارم اتمام این موج را اعلام نماید.
 3. همواره شاخص بورس همبستگی خوبی با نرخ دلار به ریال دارد لذا با توجه به تحلیلی که از دلار داشتیم و اینکه انتظار ریزش تا دو ماه آینده در دلار را نداریم لذا می توان انتظار داشت شاخص نیز از همین رفتار پیروی نماید.
 4. بطور سنتی بورس ایران تا ماه شهریور معمولا صعودی بوده و اصلاح ها از مهر ماه آغاز شده است. (البته این بند الزامی ندارد که همواره بازار به یک شکل رفتار نماید.)
 5. صندوق های ETF باقیمانده خود عامل حمایتی دیگری جهت جلوگیری از سقوط شاخص می باشد.
 6. با توجه به شارپ و رونددار بودن موج E استفاده از ابزارهای دنبال کننده روند مثل Moving Average ها می تواند کمک کننده باشد. چرا که خود آقای نیلی نیز در فازهای میانی الگوها که به فاز غیر قابل پیش بینی مشهور است از شاخص MOAT که بنوعی اندیکاتور شخصی ایشان می باشد استفاده می کند.

 

آپدیت تحلیل (۱۳۹۹/۰۶/۱۱)

 

شاخص کل بورس از ۲۰ مرداد ماه ۹۹ و از عدد ۲۱۰۰۰۰۰ واحد وارد فاز اصلاحی گردیده است که یکی از نسبت های مطرح شده جهت پایان موج E از الگوی دیامتریک ما نیز بوده است. اگر بخواهیم با توجه به شرایط و ساختار امواج تحلیل شاخص را بروزرسانی کنیم می توان دو سناریو در نظر گرفت:

 

سناریو اول

 

در سناریو اول با در نظر گرفتن اتمام موج E در سقف ۲۱۰۰۰۰۰ واحد، می توان انتظار داشت شاخص اصلاحی حداکثر تا ۱۳۳۰۰۰۰ واحد را ظرف ۴-۶ ماه  برای تکمیل موج F داشته باشد و پس از آن مجدد برای تکمیل موج G وارد فاز صعودی گردد و تا اهداف مشخص شده در نمودار  یعنی ۲۸۰۰۰۰۰ ، ۳۶۰۰۰۰۰ یا حتی ۴۵۰۰۰۰۰ صعود نماید. قطعا شکست کف ۱۶۰۰۰۰۰ واحد توسط شاخص احتمال این سناریو را بیشتر خواهد نمود ولی اگر شاخص موفق به حفظ این کف مهم گردد می توان سناریو دومی را درنظر گرفت که شاید بیشتر مورد علاقه سرمایه گذاران باشد.

 

TEPIX@MN1 - Primary Analysis - Sep-02 1848 PM (1 day)

 

سناریو دوم

 

در سناریو دوم همچنان می توان موج E از دیامتریک بزرگ را پایان یافته تلقی نکرد. در این شرایط ساختار موج E به گونه ای است که می توان خود را آنرا نیز بصورت یک دیامتریک پاپیونی شمارش کرد. در این صورت اصلاحی فعلی بازار در قالب موج f از دیامتریک کوچک می باشدکه بایستی حداکثر تا ۱۵۳۰۰۰۰ واحد به پایان برسد و از نظر زمانی نیز می تواند بین ۱-۲ ماه دیگر زمان صرف نماید. پس از پایان این اصلاح مجدد شاخص می تواند تا ۲۸۰۰۰۰۰-۳۶۰۰۰۰۰ واحد صعود نماید و موج E از دیامتریک بزرگ آنجا خاتمه یابد. (یکی از بهترین نشانه ها برای این سناریو حفظ کف ۱۶۰۰۰۰۰ واحد می باشد.)

 

 

TEPIX@MN1 - Alternate 1 - Sep-02 1856 PM (1 day)

 

 نتیجه آنکه همانطور که ملاحظه می کنید در هر دو سناریو مطرح شده حداقل یک موج صعودی دیگر برای شاخص تا حوالی ۳۰۰۰۰۰۰ واحد می توان در نظر گرفت و تنها تفاوت دو سناریو در نقاط پایان اصلاح و زمان صرف شده این موج می باشد. با دانستن این نقشه راه و همچنین نیم نگاهی به بازارهای رقیب از قبیل مسکن، دلار و طلا و …. که همگی همچنان گارد صعودی دارند، نگرانی درخصوص آینده بازار سهام خیلی منطقی بنظر نمی رسد و شاید بهترین کار در حال حاضر اول صبر و دوم اصلاح پرتفو می باشد. با پیشرفت بازار و مشخص تر شدن شرایط ساختار این الگوی اصلاحی می توان تحلیل های دقیق تری را در بازه های زمانی کوتاه مدت تر ارائه نمود پس با ما همراه باشید.

 

برای اطلاع از بروزرسانی تحلیل ها و مطالب آموزشی می توانید در کانال تلگرام سایت عضو گردید.

 

افشای ریسک :
مطابق اصول مدیریت سرمایه، بازارهای مالی همواره با ریسک و احتمال همراه می باشند لذا هرکس بایستی با تحلیل و مسوولیت خود به معامله بپردازد.

 

موفق و پیروز باشید.

 

امتیاز کاربران
[تعداد: 1 میانگین: 5]

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 37 ساله و ساکن شیراز. پس از 15 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

مطلب پیشنهادی

Khefoola1

تحلیل خفولا (۱)

تحلیل سهم خفولا شماره (۱) با عرض سلام و ادب به همه همراهان عزیز سایت …

۱۸ دیدگاه

 1. سلام و عرض ادب،جسارتا تحلیلتون از شرایط الان بازار چیه؟مدتی هست سهمای کوچک در اصلاح به سر میبرند و همچنان امروز هم اکثرا صف فروش بودن،آیا این اصلاح و شرایط بازار نگران کننده و ادامه دار خواهد بود؟ ممنونم

  • نادر برادری

   سلام بر شما
   همانطور که از تحلیل جامع شاخص مشخص است دید بلند مدت در بازار سرمایه کاملا صعودی است. اما چیزی که اکثر تحلیلگران و سرمایه گذاران نگران آن هستند پیدا کردن انتهای موج E از دیامتریک (صعودی فعلی) است چون پس از آن یک اصلاح ۴-۵ ماهه در حد ۲۰-۳۰ درصد در شاخص کل خواهیم داشت. با توجه به شرایط فعلی بازار همچنان به ادامه موج E صعودی تا ۲۲۰۰۰۰۰ واحد و در صورت شکست حتی تا ۳۳۰۰۰۰۰ خوشبین هستم. لذا اصلاح فعلی را موقت و ناشی از جو روانی کاهش نرخ دلار می دانم و با فروکش کردن نوسانات دلار و تثبیت آن می توان در هفته آینده شرایط متفاوتی را در بازار مشاهده کرد. لذا اصلاح در سهام کوچک و بنیادی هنوز نگران کننده نمی باشد.

 2. سلام با توجه به این که موج E هم به اتمام رسید موج F غالبا چه الگوهایی و در چه بازه زمانی میسازه؟ ممنون

  • نادر برادری

   سلام

   موج F در دیامتریک ها می تواند هر الگوی تصحیحی استاندارد یا غیر استانداری باشد و از لحاظ زمانی هم بایستی تشابه زمانی با سایر شاخه های الگو داشته باشد. (حدود ۵ ماه)

   اما به این نکته توجه کنید تا زمانی که شاخص بالای ۱۶۵۰۰۰۰ می باشد نمی توان با قطعیت گفت که موج E به پایان رسیده است و اگر از هفته آینده بازار با قدرت برگردد می تواند سقف ۲۱۰۰۰۰۰ را بشکند و تا ۳ میلیون واحد نیز بالا بیاید. جهت مشاهده آپدیت تحلیل شاخص می توانید از کانال تلگرام سایت دیدن فر مایید.

   آیدی تلگرام : @Shirazneowave

   • به نظر من کولپس بازار اتفاق افتاده و این مثبت ها ریز موج اصلاحی در روند نزولی هستند چون شاخص یه پنج موجی تموم کرده توی موج شماری نئو ویو سناریویی میشه براش متصور بود؟

    • نادر برادری

     سلام بر شما

     در اینکه اصلاح بازار هنوز تمام نشده شکی وجود ندارد ولی این عدم اتمام کارکشن الزاما به معنی ریزش بیشتر نیست و می تواندادامه کارکشن بصورت نوسانی و با صرف زمان همراه باشد.

     اما در خصوص کولپس بازار (به مفهوم اصلاح چند ساله بازار مثل سال ۹۲) یا ریزش شاخص تا ۱ میلیون واحد موافق نیستم و به احتمال خیلی بالا این اتفاق نخواهد افتاد.

     از نظر نئوویوی در تایم ماهیانه همچنان سناریو دیامتریک بهترین سناریو می باشد و دو احتمال بیشتر وجود ندارد یا موج E پایان یافته و این اصلاح ۵-۶ ماه زمان صرف خواهد کرد که در اینصورت می تواند تا ۱۵۳۰ یا حتی ۱۳۵۰ نزول نماید.
     و یا اینکه این اصلاح خودش ریز موج E می باشد که با حفظ کف ۱۶۰۰ و صرفی زملنی در حدود ۱-۲ ماه به مسیر صعودی باز خواهد گشت.

     اگر بخواهم بصورت الیوت آنرا معادل کنم الان یا در موج ۴ بزرگ هستیم یا ریز موج ۴ از ۳ .

     موفق و پیروز باشید.

 3. سلام جناب برادری نمیشه در صورت شکست کف ۱۶۰۰ موج f شما رو a از یک زیگزاگ در نظر گرفت که موج a تا ۱۵۲۰ نزول و سپس موج b و سپس c تا سطح ۱۳۳۰۰ که اخر اصلاح باشه در نظر گرفت بر اساس موج شماری الیوت

  • نادر برادری

   سلام

   بله در صورت شکست سطح ۱۶۰۰ میشه در نظر گرفت. در نئوویو هم تقریبا میشه یک دو گانه ترکیبی که بخش اول یک دیامتریک هست و افزایش هفته قبل یک ایکس موج و ادامه نزول یک زیگزاگ.

 4. سلام،در آپدیت تحلیل شاخص کل که در کانال تلگرام قرار گرفته،میشه زیگزاگ کارکشن ترکیبی رو در حقیقت موج a از مثلث دونست؟یا این سناریو در کل منتفی شده؟

  • نادر برادری

   سلام

   بله میشه درنظر گرفت. همانطور که در کانال عنوان شد در این موج کارکشن سناریوها خیلی زیاد هست و قطعا یکی درست خواهد بود. پس بهترین کار صبوری و پیروی از تحلیل بلند مدت تا مشخص شدن پازل می باشد.

 5. با عرض سلام و وقت بخیر
  امیدوارم استاد عزیز در سلامتی کامل باشد

  اگر ممکنه بفرمایید که آیا در یک روند شتاب دار موج های روندی از درجه پایین علاوه بر اندازه زمانی حتما بایستی از نظر قیمتی نیز از موج روندی درجه بالاترخود کوچکتر باشند و یا اینکه تنها تفاوت در اندازه زمانی کفایت میکند؟

  • نادر برادری

   درود بر شما و سپاس از لطفتون

   لطفا سوالات تخصصی را صرفا از طریق انجمن سایت مطرح نمایید.

   اما اگر بخواهم در یک جمله پاسخ شما رو بدم خیر همچین الزامی وجود ندارد.

   با سپاس فراوان

 6. با سلام با توجه به واگرای ایجاد شده در RSI نمی توان به برگشت شاخص بصورت حداقل یک موج b امیدوار بود بر اساس فیبوهای زمانی رهاورد اصلاح حداقل ۲ تا ۳ هفته دیگر ادامه دارد ممنون از پاسخ شما

 7. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب برادری
  در تحلیل اخر که در کانال تلگرامتون قرار دادید گفته شده که در موج ۳ از c قرار داریم و با توجه به مثبت شدن شاخص در اخر هفته و اینکه موج ۳ از c فقط کمی بیشتر از موج ۱ از c شده می خواستم ببنیم ایا باید منتظر یک شتابدار روندار و یا یک ترمینال با موج ۵ ممتد بود برای موج c ؟ یا باید کل تحلیل را عوض کرد؟ و اینکه اگر شاخص بریزه و موج c از زیگزاگ کلی تمام بشود ایا این شاخه اول از اصلاح F هست یا کل F تمام شده ؟
  با تشکر .

  • درود بر شما

   همانطور که می دانید در وسط یک الگو و مخصوصا الگوهای اصلاحی با سناریوهای مختلفی رویرو هستیم و معمولا سناریویی که احتمال بیشتر دارد را دنبال میکنیم تا اینکه اثبات شود و یا خلاف آن ثابت شود.
   در سناریو زیگزاگ تقریبا تمام مواردی که گفتید وجود دارد اینکه موج C یک شتابدار ۵ ممتد یا اصلا ترمینال گردد. همه این موارد ظرف یکی دو روز آینده و با توجه به نوع حرکت بازار مشخص می گردد. در صورتیکه شاخص سطح ۱۶۵۰ رو بشکند کلا سناریو زیگزاگ هم منتفی خواهد بود.
   اما در صورتیکه طبق سناریوی زیگزاگ تا سطح ۱۳۰۰ شاخص نزول نماید کل این نزول ۲ ماه زمان برده است. موج F از دیامتریک در حالت ایده آل بایستی ۵ ماه زمان صرف کند ولی در دو موج از دیامتریک این مسئله قابل نقض می باشد.
   این هفته بنظر می رسد شرایط شاخص مشخص تر خواهد شد.
   موفق باشید

 8. با سلام
  ضمن تشکر از زحمات جنابعالی
  با توجه به هفته ای که گذشت و اصلاح شاخص تا حوالی ۱۴۰۰ و قوت گرفتن سناریوی تکمیل موج F از دیامتریک ، آیا می توان با توجه به فرمایشات شما در خصوص نقض زمان ایده آل پنج ماه برای موج F به اتمام موج مذکور و شروع موج G در هفته آتی امیدوار بود ؟؟؟؟

  • درود و سپاس از شما

   هنوز نشانه ای از تکمیل موج F مشاهده نمی گردد. می توان انتظار داشت در هفته آتی در حوالی ۱۲۵۰-۱۳۵۰ نزول شاخص متوقف و حتی شاهد صعود شاخص باشیم ولی این به مفهوم تکمیل موج F نیست و همچنان تارگت ۵ ماهه پابرجاست.
   توصیه میکنم آپدیت کوتاه مدت شاخص را از طریق کانال تلگرام ملاحظه نمایید.
   آیدی تلگرام سایت: @Shirazneowave

دیدگاهتان را بنویسید

Neowave-Course-popup1