تحلیل نئوویو شاخص بورس ایران

تحلیل شاخص کل

تحلیل جامع نئوویو شاخص کل

 

در این مقاله قصد داریم چشم انداز شاخص کل بورس ایران (TEPIX) را به روش نئوویو (الیوت سبک گلن نیلی) مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهیم. مثل همیشه سعی میکنم تحلیل از جنبه آموزشی و حاوی نکاتی مفید برای علاقمندان باشد. شایان ذکر است کلیه تحلیل های ارائه شده در سایت شیراز نئوویو صرفا جنبه آموزشی دارند. و کسانی که قصد سرمایه گذاری و انجام معاملات واقعی دارند بایستی با ریسک و تحلیل خود اقدام به معامله نمایند. چرا که جهت انجام معامله به دو فاکتور مهم دیگر (اصول مدیریت سرمایه و استراتژی معاملاتی) بغیر از تحلیل نیاز هست. که ما در اینجا بدان ها نمی پردازیم.

 

تحلیل بلند مدت

جهت تحلیل نئوویو بلند مدت ابتدا از نمودار سی ساله شاخص کل بورس شروع میکنیم.

 

شاخص کل در تمام بورس های دنیا به نوعی نبض بازار سرمایه شناخته می شود. چرا که نمایانگر و نشانگری از وضعیت عمومی همه سهام بازار می باشد. در بورس ایران نیاز با توجه به شرایط خاص این بازار و همسویی اکثر سهام بازار با یکدیگر اهمیت تحلیل و بررسی دقیق شاخص کل دو چندان خواهد بود. قطعا تغییرات سهام شرکت های بزرگتر در این شاخص وزن و تاثیر بیشتری دارند. لذا براحتی با تغییرات قیمتی این شرکت ها و تغییر جهت شاخص جو بازار دستخوش تغییرات زیادی می گردد.

اگر به نمودار سی ساله شاخص از سال 1369 تا 1399 نگاهی بیاندازیم. خواهیم دید که شاخص بورس از عدد 100 واحد (چون سال 69 سال مبنای شاخص بوده است.) با افت و خیز های فراوان تا امروز خود را به عدد 1500000 واحد رسانده است. جالب است که شاخص دوره های صعود و نزول مشابهی در سالهای گذشته داشته است. و تقریبا بعد از هر دوره 4-5 ساله رونق و افزایش تقریبا 10 برابری شاخص، وارد یک دوره رکود و اصلاح 4-5 ساله در حد 20-30 درصد شده است.

ناخود آگاه با دیدن تشابهات زمانی، اولین الگویی که به ذهن یک نئوویو کار می رسد، الگوی دیامتریک می باشد. اگر بخواهیم یک تحلیل نئوویو بلند مدت از شاخص کل بورس در این مدت سی ساله داشته باشیم می توان دو سناریو زیر را درنظر گرفت.

 

سناریو اول

با توجه به اینکه ما نمودار و اطلاعاتی از پیش از سال 1371 در اختیار نداریم. اولین سناریو را می توان بدین صورت در نظر گرفت که سال 1372 که شروع یک روند صعودی شارپ می باشد، را بعنوان نقطه شروع یک الگو بلند مدت در نظر گرفت.

 

در این حالت همانطور که در نمودار مشاهده می کنید. از سال 1372 شاخص بورس در یک الگوی بلند مدت صعودی قرار دارد که از 7 شاخه تشکیل شده است. و با مقایسه این 7 شاخه از نظر زمانی و بررسی کانال بندی الگو، تشکیل یک الگوی دیامتریک الماسی بسیار ایده آل بنظر می رسد. همانطور که می دانید الگوی دیامتریک یک کارکشن 7 موجی می باشد. که تمام شاخه های آن اصلاحی و مهمترین مشخصه آن تشابهات زمانی می باشد.

(شاید برای بعضی سوال شود که این حرکت شارپ و صعودی مگر می شود یک الگوی کارکشن باشد؟! باید پاسخ داد بله. الگوهای کارکشنی مثل دوگانه ها یا سه گانه ها و همچنین دیامتریک بعضا می توانند روند بسیار شارپ داشته باشند. و گاها رفتار یک شتابدار را تقلید کنند.)

 

Tepix-LongTerm1

 

با فرض صحیح بودن الگوی دیامتریک، در حال حاضر شاخص در آخرین موج از این الگو یعنی موج G قرار دارد. که قطعا از نظر ساختاری بایستی تصحیحی باشد. اما در خصوص تارگت این موج آقای نیلی عنوان می کند معمولا بین موج A و G در دیامتریک ها تشابه قیمتی وجود دارد. و با نسبت 1.618 با یکدیگر در ارتباط هستند. که در اینجا اگر این نسبت را محاسبه کنیم تقریبا به عدد 1450000 واحد خواهیم رسید. که با توجه به اینکه شاخص از این عدد با قدرت عبور کرده است این سناریو در حال ضعیف شدن می باشد. بایستی توجه نمود که در الگوی دیامتریک نسبت های فیبوناچی به خوبی سایر الگوها نمی باشد. و بایستی در تحلیل این مورد را نیز در نظر گرفت.

در هر صورت اگر فرض را بر صحت این سناریو قرار دهیم. قطعا با پایان و تکمیل موج G شاهد ریزش شاخص برای چند سال (حدودا 10 سال) در قالب یک X موج یا شروع اولین موج از الگوی نزولی جدید  خواهیم بود.

 

نقاط قوت این سناریو : 

 • تشابه زمانی بسیار ایده آل امواج.
 • کانال بندی بسیار خوب دیامتریک.
 • ساختار اصلاحی ریز موج ها در تمام شاخه های الگوی دیامتریک.

نقاط ضعف این سناریو :

 • افزایش قیمت بیش از حد موج G.  (افزایش 10 برابری شاخص ظرف 2 سال.)
 • عبور موج G از نسبت 1.618 از موج A.
 • افزایش بیش از حد حجم معاملات در موج آخر به نسبت سایر شاخه ها.
 • عدم همخوانی حرکت پسا الگویی دیامتریک (ریزش چند ساله) در شرایط تورمی فعلی اقتصاد ایران.

 

سناریو دوم

علیرغم اینکه ما دیتای قبل از سال 1371 را در اختیار نداریم. اما اگر کل حرکت قبل از سال 1371 تا 1369 را در قالب یک موج A فرض نماییم. (که با توجه به مقیاس لگاریتمی موج بزرگی هم خواهد شد. چون شاخص از 100 واحد تا 500 واحد حدودا افزایش داشته است.) در اینصورت می توان شمارش جدیدی رو شاخص انجام داد. و شروع الگو را از سال 1369 (که سال مبنای شاخص نیز بوده است) لحاظ کرد.

 

در این حالت موج A از الگوی ما در این نمودار دیده نمی شود. و ما آن را بصورت فرضی در نظر می گیریم. (در واقع این نمودار از انتهای موج B آغاز شده است. و عدم دیده شدن موج به معنی عدم وجود آن نیست.) در این شرایط نیز بازهم بدلیل تشابهات زمانی همچنان بهترین سناریو الگوی دیامتریک می باشد. اما با توجه به کانال بندی آن یک الگوی دیامتریک پاپیونی می باشد.

در این سناریو عملا الگوی دیامتریک ما در سال 1392 به اتمام رسیده است. و شاید ریزش بازار در این سال نیز به نوعی این سناریو را تایید می کند. اما با توجه به اینکه ریزش شاخص از سال 92 تا 97 نتوانسته شرایط حرکت پسا الگویی این دیامتریک را پاس نماید. پس بهترین سناریو لحاظ کردن یک برچسب X موج برای این شاخه می باشد. در اینصورت ما با یک الگوی تصحیحی غیر استاندارد روبرو هستیم. که بخش اول آن بصورت یک دیامتریک پاپیونی بوده است. و پس از یک X موج کوچک تا سال 1397 ،بایستی انتظار شروع یک کارکشن استاندارد را از این نقطه (92000 واحد) داشته باشیم.

 

شاخص کل بلند مدت

 

از نظر قواعد X موج ها نیز با توجه به اینکه این موج کمتر از 0.618 از کل دیامتریک را برگشت کرده و همچنین از نظر زمانی 5 سال زمان صرف نموده است. پس قواعد یک X موج را رعایت کرده است. ( از نظر زمانی X موج ها حداقل بایستی 1/3 کل الگوی قبلی یا به اندازه کوچکترین شاخه الگوی قبل زمان صرف کنند. چون X موج ها از نظر درجه با شاخه های الگوی قبلی هم درجه می باشند.)

لذا می توان انتظار داشت یک الگوی جدید بصورت یک کارکشن استاندارد از سال 1397 آغاز شده باشد. و فصل جدیدی را در بورس ایران شاهد باشیم. که شاید با شرایط فعلی اقتصاد ایران نیز همخوانی بیشتری دارد.

 

نقاط قوت این سناریو : 

 • تشابه زمانی بسیار ایده آل امواج در الگوی دیامتریک.
 • کانال بندی بسیار خوب دیامتریک.
 • ساختار اصلاحی ریز موج های شاخه های الگو.
 • رعایت قواعد زمانی و قیمتی X موج.
 • حرکت شارپ پس از ایکس موج که به نوعی رفتار پساالگویی را نشان می دهد.
 • همخوانی با سیاست های جدید دولت در زمینه حمایت از بازار بورس.
 • افزایش چند برابری حجم معاملات به نسبت سالهای قبل.

نقاط ضعف این سناریو :

 • عدم مشخص بودن موج A و نقطه شروع تحلیل.
 • ایده آل تر بود اگر زمان X موج حداقل 1/3 کل الگوی قبلی می بود.

 

جمع بندی:

در مجموع تعیین دقیق اینکه کدامیک از این دو سناریو اتفاق می افتد با پیشرفت بازار و همچنین حرکت پسا الگویی قابل اثبات می باشد. ولی بطور کلی شاید در شرایط کنونی بازار  سناریو دوم از احتمال بیشتری برخوردار است. و با شرایط تورمی اقتصاد ایران و همچنین سیاست های دولت در زمینه حمایت از بازار سرمایه همخوانی بیشتری دارد. در هر صورت چیزی که مشخص است  سال 1397 و در شاخص حدود 92000 واحد یک کف مهم و نقطه شروع یک الگوی جدید می باشد. که تاکنون ظرف مدت 2 سال بازدهی تقریبا 1600% را بهمراه داشته است. (شاید شکست شاخص 2000000 واحد کفه ترازو را به سمت این سناریو سنگین تر از قبل نماید.)

بر مبنای سناریو دوم اگر شروع شاخص در سال 1369 (که سال مبنای شاخص نیز بوده است.) عدد 100 در نظر بگیریم. و انتهای الگوی دیامتریک را در سال 1392 در عدد 88000 واحد لحاظ کنیم. پس عملا بازدهی شاخص در طول این 23 سال برابر با 88000% می باشد. لذا بعنوان یک برآورد کاملا حدودی و تقریبی می توان انتظار داشت الگوی دوم درحدود 61.8-100 درصد کارکشن اول حرکت نماید. که بازدهی بین 54000% تا 88000% درصد را می توان برای آن درنظر گرفت. (که حدودا شاخص 50000000 تا 81000000 را نشان می دهد.)

از نظر زمانی نیز قطعا این الگوی جدید بایستی بیشتر از X موج قبل از خود زمان صرف نماید (زمان ایکس موج 5 سال می باشد.) اما با توجه به روابط تقریبی زمانی شاید بتوان زمان 14 تا 23 سال را برای تکمیل این الگو لحاظ کرد. ( نصف زمان الگوی اول بعلاوه ایکس موج و همچنین برابر با الگوی اول). از لحاظ ساختاری نیز الگوی بعدی باید بصورت یک کارکشن استاندارد از قبیل ( زیگزاگ، مثلث یا دیامتریک یا سیمتریکال ) باشد.

اما شاید چیزی که برای سرمایه گذاران اهمیت بیشتری دارد. شرایط و رفتار شاخص در چند سال آینده و حتی ماههای آینده باشد. پس با این دید کلی که از تحلیل نئوویو چندین ساله شاخص گرفتیم به تایم های پایین تر می رویم. و فقط به تحلیل نئوویو شاخص کل از ابتدای الگوی جدید یعنی از سال 1397 خواهیم پرداخت. چرا که نقشه راه و چیزی که می تواند برای سرمایه گذاران پول ساز باشد در واقع همین آخرین الگوی در حال پیشرفت می باشد.

 

تحلیل میان مدت

جهت تحلیل نئوویو میان مدت از نمودار کش دیتای شش ماهه شاخص کل بورس استفاده میکنیم.

 

شمارش اول

اگر بخواهیم بر مبنای سناریو اولی که از تحلیل نئوویو بلند مدت گرفتیم به بررسی آخرین الگو بپردازیم، الزاما بایستی انتظار یک موج G با ساختاری اصلاحی را داشته باشیم. پس با این دید به بررسی چارت می پردازیم.

تحلیل نئوویو شاخص کل

 

در این تایم فریم یکی از شمارش هایی که می توان برای این شاخه در نظر گرفت بصورت یک دیامتریک پاپیونی می باشد. که در حال حاضر در موج E آن می باشیم. کانال بندی خوب تا اینجای کار و تشابهات زمانی می تواند به این سناریو اعتبار بخشد. در صورت صحت این شمارش اهداف مشخص شده برای پایان موج E می تواند 1570000 تا 3200000 واحد باشد. و از نظر زمانی هم تا پایان شهریور ماه 99 (با توجه به بسته شدن کندل شش ماهه و حفظ تشابه زمانی) می تواند زمان مناسبی باشد.

پس از موج صعودی E انتظار یک اصلاح در حد 20% و در مدت زمان 3-5 ماه را می توان داشت. و مجدد بعد از آن شاهد افزایش شاخص خواهیم بود. که مقدار آن پس از تکمیل موج F قابل محاسبه می باشد.

 

شمارش دوم

اما بر مبنای سناریو دومی که از تحلیل نئوویو بلند مدت گرفتیم الگو جدید شروع شده از سال 97 هم می تواند ساختاری اصلاحی و هم شتابدار داشته باشد. ( اگر شتابدار باشد عملا تنها گزینه برای الگوی بزرگتر یک زیگزاگ خواهد بود.) پس عملا شمارش اول در این سناریو نیز کاربرد دارد. ولی در اینجا شمارش نوع دوم را نیز بررسی می کنیم.

 

تحلیل نئوویو شاخص کل

 

همانطور که در این نمودار شش ماهه ملاحظه می کنید. می توان الگویی که از سال 97 آغاز شده را بصورت یک شتابدار روندار با موج 3 ممتد نیز شمارش کرد. که خود موج 3 نیز به صورت یک شتابدار 5 ممتد بخشیزه شده است. حداقل تارگت موج 3 با توجه به ساختار ریز موج ها 1570000 واحد و هدف نهایی 3200000 واحد می باشد. که دقیقا مشابه تارگت های شمارش اول می باشد. ( تنها تفاوت شاید در این باشد که در شمارش اول بهتر است موج E در محدوده 15700000-2100000 واحد به پایان برسد. ولی در شمارش شتابدار مقادیر بیشتر حتی تا 3200000 را انتظار داریم.)

پس از موج 3 در این سناریو انتظار یک موج 4 نزولی را داریم. که بایستی حداقل زمانی برابر موج 3 یعنی در حدود 1 سال صرف نماید. شاید این نکته دومین و مهمترین وجه تمایز دو سناریو بالا باشد. از نظر قیمتی نیز موج 4 بایستی حداقل 0.618 از موج 5 از 3 را برگشت نماید. که اصلاح عمیقی خواهد شد.

 

نکته مهم :

علیرغم تشابه مسیر حرکتی هر دو شمارش ولی نکته مهمی که می توان برداشت کرد. اینست که هرچه صعود فعلی شاخص بورس (در قالب موج E یا 3) به اهداف قیمتی بالاتری دست یابد باید انتظار اصلاح عمیقتر و زمانبرتری را داشت.

 

تا اینجای تحلیل تقریبا مسیر حرکتی شاخص مشخص شده است. شاید تنها سوال باقیمانده و مهمترین سوال برای خیلی از سرمایه گذاران تعیین نقطه دقیق پایان موج E یا 3 می باشد. چرا که با توجه به توضیحات داده شده قطعا سیو سود در این نقطه بسیار هوشمندانه و بازدهی پورتفوی را بالا خواهد برد. اما نبایستی فراموش کرد با توجه به بازه عریض قیمتی بین 1570000-3200000 نبایستی از هول حلیم در دیگ افتاد. و با هر مقاومت یا اصلاح کوچکی برای بازار سقف تعیین کرد. چرا که در این صورت ممکن است بخش مهمی از سودی که بازار می تواند نصیب سرمایه گذار نماید از دست برود. و این موضوع از نظر روانشناسی معامله می تواند در معاملات آتی نیز اثر گذار باشد. و سرمایه گذار را اسیر معاملات احساسی نماید.

 

اینجا دو سوال مهم می توان مطرح نمود:

1- آیا واقعا تعیین دقیق نقطه پایان این موج امکانپذیر است؟ پاسخ این پرسش کاملا به ساختار امواج در تایم فریم های پایین تر بستگی دارد. بطوریکه اگر ساختارها واضح باشد می توان با دقت خوبی اینکار را کرد. در غیراینصورت بایستی موارد دیگری را جهت کمک به تحلیل کمک کرد.

 

2- اما آیا واقعا لزومی به تعیین دقیق نقطه پایان می باشد؟ همانطور که منطق معکوس در نئوویو به ما می آموزد، وقتی سناریوهای مختلفی در تحلیل برای یک نمودار وجود دارد ما در وسط یک الگو هستیم. و آن فاز غیر قابل پیش بینی دقیق می باشد. اما این نوید را به ما می دهد که همچنان راه زیادی تا پایان این مسیر صعودی باقی است. و نیاز به عجله برای خروج از بازار نمی باشد.

 

تحلیل کوتاه مدت

جهت تحلیل نئوویو کوتاه مدت از نمودار ماهیانه  شاخص کل بورس استفاده میکنیم.

 

 شاخص کل

 

بررسی ساختار امواج و ریز موج های الگوی صعودی را می توان در تایم فریم ماهیانه با دقت بیشتری بررسی کرد. همانطور که مشخص است تمام شاخه ها در این تایم فریم بصورت تصحیحی دیده می شود. لذا فعلا احتمال شمارش اول در تحلیل میان مدت یعنی الگوی دیامتریک پاپیونی بیشتر است. پس می توان انتظار داشت شاخص در یک موج E از یک الگوی دیامتریک می باشد. که احتمالا ساختاری به شکل یک ترکیبی سه گانه دارد. و الان در حال ساخت سومین بخش این الگوی ترکیبی (موج Z ) می باشد.

از نظر قیمتی سطح 1570000 تا 2100000 برای پایان این موج بسیار ایده آل بنظر می رسد. اما از نظر تئوریکال همانطور که در تحلیل میان مدت عنوان شد صعود این موج تا 3200000 هم منع قانونی ندارد. از نظر زمانی هم موج A و B و C بسیار تشابه خوبی دارند. ولی موج D خیلی کمتر و موج E خیلی بیشتر از سه موج دیگر هستند (که در دیامتریک دو موج می تواند از نظر قانون زمان استثنا باشند.) پس از این نظر نیز موج E می تواند بین دو تا سه هفته آینده به پایان برسد. اما باز هم از نظر تئوریک امتداد این موج تا دو ماه آینده نیز منعی ندارد.

 

پس از پایان موج E شاخص یک اصلاح کوتاه مدت در حدود 4-5 ماه و از نظر قیمتی در حد 20% درصد در قالب موج F خواهد داشت. و سپس مجدد برای تکمیل موج G ،صعودی را در حد 4-5 ماه خواهد داشت. و شاید شاخص را به بالای 3 میلیون واحد نیز هدایت کند. فراموش نباید بشود اگر سناریو دوم تحلیل بلند مدت را در نظر بگیریم کل این دیامتریک تازه اولین شاخه از یک الگوی تصحیحی استاندارد بزرگتر می باشد.

 

کلام آخر:

با توجه به اینکه تشخیص الگوهای تصحیحی و مخصوصا ترکیبی ها در وسط یک الگو کار بسیار مشکلی می باشد. لذا صرفا می توان محدوده پایان موج E را مشخص نمود. اما چند نکته زیر شاید در برآورد و طرح استراتژی مناسب کمک کننده باشد:

 

 • با توجه به اینکه دید بلند مدت و میان مدت شاخص صعودی می باشد. لذا به طمع نوسانگیری و یا خروج در سقف نبایستی عجولانه رفتار کرد.
 • در حال حاضر شاخص تاثیر پذیری خوبی با جریان نقدینگی، ارزش معاملات و ورود پول حقیقی دارد. که پیگیری آنها می تواند آلارم اتمام این موج را اعلام نماید.
 • همواره شاخص بورس همبستگی خوبی با نرخ دلار به ریال دارد. لذا با توجه به تحلیلی که از دلار داشتیم. و اینکه انتظار ریزش تا دو ماه آینده در دلار را نداریم. لذا می توان انتظار داشت شاخص نیز از همین رفتار پیروی نماید.
 • بطور سنتی بورس ایران تا ماه شهریور معمولا صعودی بوده و اصلاح ها از مهر ماه آغاز شده است. (البته این بند الزامی ندارد که همواره بازار به یک شکل رفتار نماید.)
 • صندوق های ETF باقیمانده خود عامل حمایتی دیگری جهت جلوگیری از سقوط شاخص می باشد.
 • با توجه به شارپ و رونددار بودن موج E استفاده از ابزارهای دنبال کننده روند مثل Moving Average ها می تواند کمک کننده باشد. چرا که خود آقای نیلی نیز در فازهای میانی الگوها که به فاز غیر قابل پیش بینی در تحلیل نئوویو مشهور است، از شاخص MOAT که بنوعی اندیکاتور شخصی ایشان می باشد استفاده می کند.

 

آپدیت تحلیل (1399/06/11)

شاخص کل بورس از 20 مرداد ماه 99 و از عدد 2100000 واحد وارد فاز اصلاحی گردیده است. که یکی از نسبت های مطرح شده جهت پایان موج E از الگوی دیامتریک ما نیز بوده است. اگر بخواهیم با توجه به شرایط و ساختار امواج تحلیل شاخص را بروزرسانی کنیم می توان دو سناریو در نظر گرفت:

 

سناریو اول

در سناریو اول با در نظر گرفتن اتمام موج E در سقف 2100000 واحد، می توان انتظار داشت شاخص اصلاحی حداکثر تا 1330000 واحد را ظرف 4-6 ماه  برای تکمیل موج F داشته باشد. و پس از آن مجدد برای تکمیل موج G وارد فاز صعودی گردد. و تا اهداف مشخص شده در نمودار  یعنی 2800000 ، 3600000 یا حتی 4500000 صعود نماید. قطعا شکست کف 1600000 واحد توسط شاخص احتمال این سناریو را بیشتر خواهد نمود. ولی اگر شاخص موفق به حفظ این کف مهم گردد می توان سناریو دومی را درنظر گرفت که شاید بیشتر مورد علاقه سرمایه گذاران باشد.

 

TEPIX@MN1 - Primary Analysis - Sep-02 1848 PM (1 day)

 

سناریو دوم

در سناریو دوم همچنان می توان موج E از دیامتریک بزرگ را پایان یافته تلقی نکرد. در این شرایط ساختار موج E به گونه ای است که می توان خود آنرا نیز بصورت یک دیامتریک پاپیونی شمارش کرد. در این صورت اصلاحی فعلی بازار در قالب موج f از دیامتریک کوچک می باشد. که بایستی حداکثر تا 1530000 واحد به پایان برسد. و از نظر زمانی نیز می تواند بین 1-2 ماه دیگر زمان صرف نماید. پس از پایان این اصلاح مجدد شاخص می تواند تا 2800000-3600000 واحد صعود نماید. و موج E از دیامتریک بزرگ آنجا خاتمه یابد. (یکی از بهترین نشانه ها برای این سناریو حفظ کف 1600000 واحد می باشد.)

 

TEPIX

 

آپدیت تحلیل (1399/08/08)

همانطور که در آپدیت قبلی تحلیل جامع نئوویو شاخص کل عنوان شد. با شکست سطح 1600000 واحد کاملا مشخص شد که ما در سناریو اول قرار داریم. پس در صورت اتمام موج F می توان انتظار یک صعود در قالب موج G  را داشت. که این صعود در حالت ایده آل 5 ماه زمان صرف خواهد کرد. و اهداف آن 2700000 – 3500000 – 4200000 واحد می باشد.

 

اما سوال اصلی و مهم در اینجا اینست که موج F کی و کجا پایان خواهد یافت؟

از نظر زمانی همانطور که قبلا عنوان شد. انتظار داشتیم موج F زمانی بین 4-6 ماه زمان صرف کند. که تا اینجا تقریبا سه ماه زمان صرف کرده است. لذا همچنان این موج از نظر زمانی می تواند بین 1 تا 3 ماه دیگر زمان صرف نماید. از نظر قیمتی به لحاظ تئوریک این موج تا 1000000 واحد نیز می تواند نزول داشته باشد. ولی ما بین 1220000-133000 واحد عدد ایده آلی برای پایان این موج می باشد. که دیروز بازار به عدد 1280000 واحد واکنش مثبت نشان داد. و بایستی دید در هفته آینده می تواند روندی مثبت در پیش بگیرد یاخیر.

از نظر ساختاری موج F تا اینجا بیشتر شبیه یک الگوی دیامتریک می باشد. که البته باید در نظر گرفت دو تک موج آخر کش دیتا تا انتهای ماه ممکن است دستخوش تغییراتی شود. و احتمال تغییر ساختار وجود دارد. و در انتهای ماه بهتر می توان درخصوص ساختار این موج سخن گفت. اما جهت بررسی دقیق تر موج F به تایم پایین تر می رویم.

 

نمودار شاخص

 

تایم هفتگی شاخص کل

 

تحلیل نئوویو در تایم فریم هفتگی شاخص کل نشان می دهد که موج F بصورت یک الگوی دیامتریک زیگزاگی دیده می شود. که الان در آخرین شاخه آن قرار دارد. از نظر قیمتی ایده آل ترین نسبت برای پایان این موج عدد 1220000 واحد می باشد. ولی از نظر تئوریک تا نسبت 1.618 از موج a یعنی تا 1030000 واحد نیز می تواند ادامه یابد. از نظر زمانی نیز 1-2 دو هفته آینده می تواند موج g از این دیامتریک به پایان برسد.

نکته بسیار مهمی که در اینجا وجود دارد اینست که در صورتیکه این دیامتریک روی 1220000 واحد به پایان برسد. بدلیل کانال بندی ایده آل به احتمال فراوان بعد از آن شاهد یک X موج خواهیم بود. و پس از آن یک تصحیح استاندارد دیگر ایجاد خواهد شد. که با توجه به اینکه در تایم بالاتر انتظار داشتیم کل موج F بین 1-3 ماه دیگر زمان صرف نماید. پس بهترین سناریو ایجاد یک الگوی مثلث است. که ضمن کف سازی و خاتمه به این الگو بخوبی زمان مورد انتظار را صرف خواهد نمود.

تنها در صورت شکست شارپ کانال آبی رنگ در 1450000 واحد و سپس شکست مقاومت 1600000 واحد می توان گفت موج F با همین الگوی دیامتریک زیگزاگی خاتمه یافته است.

 

شاخص بورس ایران

 

تایم روزانه شاخص کل

تحلیل نئوویو در تایم فریم روزانه نیز دقیقا سناریوی تایم هفتگی تایید می گردد.

 

TEPIX@D1 - Primary Analysis - Oct-29 1952 PM (30 min)

 

آپدیت تحلیل (1399/08/19)

همانطور که ملاحظه میفرمایید. شاخص امروز به مرز 1220000 واحد رسیده است. و می توان گفت محدوده 1220000-1137000 واحد ایده آل ترین محدوده جهت برگشت شاخص می باشد. چه از نظر ساختار امواج و چه از نظر قیمتی و زمانی محدوده بسیار مناسب و کم ریسکی ارزیابی می گردد. همچنین واگرایی در اسیلاتورها و اشباع فروش شدن آنها نیز در این محدوده بسیار پر اهمیت و تایید کننده الگوی شمارش شده می باشد.

اما همانطور که قبلا گفته شد باید به این نکته توجه کرد با توجه به کانال بندی ایده آل این الگو احتمال وقوع یک X موج بعد از آن بسیار بالاست. که می تواند حداکثر 61.8 درصد این الگو را یعنی حداکثر تا محدوده 1600000 واحد برگشت نماید. و پس از آن بایستی شاهد یک الگوی اصلاحی استاندارد دیگر باشیم. ( به احتمال زیاد مثلث انقباضی نامحدود).

تنها در صورت شکست شارپ خط پایینی کانال شاخص ممکن است تا نسبت 1035000 واحد نیز نزول نماید.

تحلیل نئوویو شاخص کل

 

تایم هفتگی شاخص کل

طبق تحلیل نئوویو شاخص کل شکل شماتیک حرکت آتی شاخص می تواند مانند شکل زیر در تایم هفتگی باشد. البته بایستی دقت گرددکه پس از یک ایکس موج هر الگوی استاندار می تواند قرار گیرد. و ما در این نقطه بعنوان حدس اولیه الگوی مثلث را انتخاب نمودیم. قطعا پس از تشکیل موج اول و دوم از این الگو بهتر می توان درخصوص ساختار آن نظر داد. ( این نکته را هم توجه کنید اینکه یک تصحیحی در تایم هفتگی بشکل زیگزاگ و در تایم روزانه به شکل دیامتریک زیگزاگی دیده شود کاملا طبیعی است. و مهم ماهیت آنهاست که در هر دو تایم :3 می باشد.)

 

 

تحلیل نئوویو شاخص کل

 

آپدیت تحلیل (1399/12/27)

سال 1399 با تمام فراز و نشیب هایش به پایان رسید. و شاخص کل که در ابتدای سال در حوالی 509000 واحد بود، در نهایت کار خود را با 1309000 واحد و بازدهی (155%) خاتمه داد.

اگر نگاهی به تحلیل جامع نئوویو شاخص کل که در سال قبل ارائه شد بیاندازیم. بطور خلاصه در تایم شش ماهه ما با دو سناریوی دیامتریک پاپیونی و الگوی شتابدار روبرو بودیم. و شروع ریزش شاخص از 20 مرداد 99 را شروع کارکشن موج F یا 4 از دو سناریو مطرح شده می دانستیم. و عنوان شد که این دو سناریو از خیلی جهات می توانند شبیه هم باشند. از جمله اینکه هر دو یک الگوی نزولی و سپس یک الگوی صعودی (که سقف قبلی شاخص را می شکند.) خواهند داشت. اما تفاوت اصلی این دو سناریو نیز در تارگت و زمان موج F یا 4 بود. بطوریکه در سناریوی الگوی شتابدار انتظار صرف زمانی بیشتر و عمق بیشتری برای این کارکشن انتظار داشتیم.

پس از تحلیل شاخص در تایم 6 ماهه به بررسی بیشتر و دقیقتر کارکشن انتهایی در تایم هفتگی پرداختیم. و سناریوی یک دوگانه ترکیبی مطرح گردید. که اصلاح اول آنرا یک زیگزاگ (یا در بعضی تایم ها دیامتریک زیگزاگی) تشکیل می داد. و انتظار داشتیم پس از تشکیل X موج (از 1200000 تا 1500000)، شاهد الگوی اصلاحی دوم باشیم. و بعنوان حدس اولیه (با توجه به ساختار کارکشن های شاخص در سالهای قبل) یک مثلث انقباضی را در نظر گرفتیم.

همانطور که در نمودار کش دیتای هفتگی زیر مشاهده می کنید. (در مقایسه با نمودار و تحلیل قبلی) تا اینجا مسیر حرکتی شاخص تقریبا مطابق انتظار در تحلیل نئوویو قبلی پیش رفته است. چیزی که مشخص است این کارکشن هنوز تمام نشده و ادامه مسیر را در سال 1400 خواهیم داشت. اگر همچنان الگوی پس از X موج را یک مثلث در نظر بگیریم، در حال حاضر در شاخه B از آن می باشیم. که از نظر ساختاری الگوهای زیادی از جمله فلت، دیامتریک یا سیمتریکال را می توان برای آن در نظر گرفت. ولی از نظر قیمتی عدد 1330000 واحد و یا 14100000 واحد می تواند نقطه خوبی برای پایان این الگو باشد.

با توجه به جو مثبتی که در آخرین روزهای سال در بازار شاهد بودیم و همچنین ساختار این موج صعودی در تایم های پایین ( روزانه و ساعتی) همچنان می توان حداقل تا تارگت اول امید به صعود در موج B را داشته باشیم. اما نبایستی فراموش کرد که پس از این موج B یک نزول جهت ساخت موج C خواهیم داشت. و طول آن موج تقریبا شکل الگوی ما را مشخص خواهد نمود. لذا در محدوده مشخص شده در نمودار بایستی بیشتر احتیاط کرد و استراتژی مناسب اتخاذ نمود.

در دید بلند مدت با توجه به صرف زمان زیاد در کل این کارکشن، احتمالات نسبت به سناریوی شتابدار بیشتر شده است. و در صورتیکه موج C نزولی این کارکشن موفق به شکست کف قبلی در 1129000 شود، سناریوی شتابدار قطعیت می یابد. و آنگاه بایستی حداقل 6 ماه دیگر برای اتمام این کارکشن و شروع روند صعودی اصلی در قالب موج 5 صبر نمود. و آنگاه انتهای این کارکشن موج 4 در 1050000 – 870000 به پایان خواهد رسید. قطعا اتفاقات اقتصادی و سیاسی شامل ( انتخابات، توافق، نرخ ارز، تورم و سیاست های پولی و بانکی و غیره) در شکل گیری سناریوی اصلی تاثیرگذار خواهند بود.لذا فعلا نبایستی پیش داوری نمود و تا پایان موج B منتظر می مانیم.

 

تحلیل نئوویو شاخص کل

 

آپدیت تحلیل (1400/04/03)

در تحلیل قبل با دقت خوبی انتهای موج B از کارکشن دوم مشخص گردید و شاخص از عدد 1300000 واحد ریزشی تا 1095000 واحد را در قالب موج C تجربه نمود. با توجه به ساختار شکل گرفته و اینکه هر سه شاخه این کارکشن بصورت تصحیحی می باشد، انتظار داریم این الگو بصورت یک مثلث ادامه یابد. (دقیقا سناریویی که از ماهها قبل مد نظر بود یعنی یک دوگانه ترکیبی بصورت زیگزاگ + مثلث).

چیزی که احتمال این سناریو را بیشتر می کند اینست که موج C دقیقا نسبت 0.618 با موج A را رعایت کرده است. اما با توجه به صرف زمان کمتر توسط موج B نسبت به موج A انتظار یک مثلث انقباضی تناوب معکوس را باید داشت. در این مثلث ها موج C کوچکتر از موج A ولی موج D بزرگتر از موج B می گردد لذا کانال بندی بصورت همگرا نخواهد بود.

بهترین محدوده برای پایان موج D را می توان سطح 1315000-1337000 دانست. از نظر زمانی نیز 1-2 ماه آینده زمان مناسبی برای پایان این موج می باشد. این موج کاملا شارپ نخواهد بود و حرکتی صعودی ولی همراه با نوسان خواهد داشت.  یکی از بهترین سناریوها برای ساختار موج D شاید یک زیگزاگ دوگانه یا دیامتریک پاپیونی خواهد بود.

در صورت ادامه صعود شاخص در هفته آینده و تایید این سناریو تقریبا دیگه می توان انتظار داشت که کف شاخص بسته شده باشد. و دیگر به زیر 1095000 واحد نخواهد رفت. و پس از این موج D یک موج E نزولی نهایت تا 1200000 واحد ولی زمانبر خواهیم داشت. پس از تکمیل موج D به بررسی دقیقتر موج E خواهیم پرداخت.

 

شاخص کل 1400

 

آپدیت تحلیل (1400/04/24)

 

مطابق تحلیل قبل شاخص با افت و خیز بسیار خود را به نزدیکی خط روند قرمز رنگ رساند. همچنان این شاخه را می توان موج D از یک مثلث انقباضی تناوب معکوس دانست. در هفته آینده اگر شاخص موفق به شکست شارپ محدوده 1311000 تا 1330000 واحد گردد می توان امیدوار بود که شاخه D تا سطح 1400000 واحد که نسبت 1.618 از موج B نیز می باشد صعود نماید. در حال حاضر با توجه به اینکه پس از ده ماه خروج پول از بازار، در هفته گذشته مجدد شاهد ورود پول حقیقی ها به بازار بودیم می توان به شکست سطح 1311000 واحد و رسیدن به سطح 1400000 واحد امیدوار بود. اما همچنان نیاز هست که رفتار بازار در هفته آینده پیگیری گردد.

پس از پایان این موج انتظار یک نزول کم اما زمانبر در قالب موج E از مثلث را داریم. که با توجه به انتهای موج D می تواند نسبت های متفاوتی داشته باشد. لذا پس از تکمیل موج D می توان انتهای موج E را با دقت بیشتری پیدا نمود. این نزول می تواند همزمان با کاهش قیمت دلار در بازار نیز باشد و در این محدوده احتمالا شاهد شیف بازار از سهام بزرگتر به سمت سهام متوسط و کوچکتر بازار باشیم. شاخص هم وزن نیز این سناریو را تایید می کند. انتهای این موج از نظر زمانی می تواند در مهر یا آبان ماه 1400 باشد.

در صورتیکه بازار مطابق سناریو مطرح شده رفتار نماید انتظار می رود پس از موج E شاخص صعودی تا 1700000 واحد تا پایان سال 1400 نماید. این تحلیل شماتیک حرکت شاخص تا پایان سال 1400 را نشان می دهد. قطعا با پیشرفت بازار نیاز به بروزرسانی تحلیل می باشد.

 

تحلیل شاخص کل 1400

 

آپدیت تحلیل (1400/05/21)

پس از تحلیل یک ماه قبل، شاخص به تارگت مدنظر رسید. و کمی نیز از آن فراتر رفت و به عدد 1484000 واحد رسید. اگر شاخص در هفته آتی نتواند سطح 1530000 واحد را بشکند، همچنان می توان سناریو مطرح شده در تحلیل قبل را درنظر گرفت. در اینصورت انتظار یک اصلاح 2 ماهه و تا سطح 1400000-1350000 در قالب موج E دور از ذهن نیست. اما با توجه به سرعت صعود در روزهای آخر هفته گذشته بایستی سناریوهای جایگزینی را نیز درنظر گرفت.

 

تحلیل نئوویو شاخص کل مرداد 1400

 

جهت سناریوی دوم از نمودار کش دیتای دو هفتگی استفاده می کنیم.

 

در صورت شکست سطح 1530000 واحد ، دیگر بایستی ساختار الگوی نزولی را بصورت یک دیامتریک الماسی در نظر گرفت که در حوالی 1100000 واحد به پایان رسیده است. در اینصورت شاخص می تواند تا سطح 1650000 واحد و حتی بیشتر نیز صعود نماید. درخصوص نحوه تجمیع الگو پس از قطعی شدن سناریو اصلی و میزان صعود آن، بهتر و بیشتر می توان سخن گفت. در هر دو سناریو می توان امیدوار بود شاخص دیگر به زیر 1300000 واحد نرود.

شاید مهمترین فاکتور تاثیر گذار در هفته های آینده در بازار نرخ ارز باشد. بطوریکه اگر مطابق تحلیل دلار روند صعودی دلار متوقف و حداقل به زیر 24000 تومان نزول نماید، احتمال سناریوی اول و عدم شکست 1530000 واحد در شاخص بالاست. اما در صورت عدم ریزش دلار و ادامه صعود بایستی به سناریوی دوم و تشدید صعود شاخص فکر کرد.

 

شاخص کل مرداد 1400

 

سناریوی دیگری که در این حالت (شکست سطح 1530000)  می توان در نظر گرفت به صورت زیر می باشد.

در این حالت بدلیل صعود کند شاخه آخر می توان کل الگو را بصورت یک مثلث انقباضی تناوب معکوس درنظر گرفت. اینکه موج C دقیقا روی فیبوی 0.618 ایستاده است می تواند به تایید این سناریو کمک کند. در این صورت موج A یک زیگزاگ و موج C یک دیامتریک زیگزاگی می باشد. جالب اینجاست در این سناریو هم موج D بایستی در محدوده 1600-1640 واحد به پایان برسد. پس این سطح بسیار پر اهمیت می باشد و اگر در هفته های آتی بازار به این سطح واکنش نشان دهد، می توان انتظار داشت که اصلاحی در قالب موج E داشته باشیم.

این اصلاح می تواند چند ماه زمان صرف نماید ولی از نظر قیمتی دیگر به زیر 1350000 واحد نخواهد رسید. قطعا بایستی شروع این الگو شارپ باشد و در ادامه با حرکتی کند و نوسانی به صرف زمان بپردازد. طبق قانون منطق معکوس در نئوویو تعدد سناریو ها در وسط یک الگو کاملا طبیعی هست و هر چه به انتهای الگو نزدیک بشویم همه سناریو ها به یکی میل خواهد کرد.

 

تحلیل تکنیکال شاخص کل

 

امیدوارم از  مقاله “تحلیل جامع نئوویو شاخص کل” بهره لازم را برده باشید. همچنین برای دیدن تحلیل های نئوویو بیشتر از بخش تحلیل سایت دیدن فرمایید.

 

افشای ریسک :
با توجه به ماهیت آموزشی سایت شیرازنئوویو، کلیه تحلیل ها صرفا از منظر آموزشی ارائه می گردد. لذا به هیچ عنوان توصیه ای به خرید یا فروش نمی باشد.

 

ویدئو تحلیل جامع شاخص کل سال 1400

 

برای دریافت مطالب جدید می توانید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام شیراز نئوویو ما را همراهی نمایید.

موفق و پیروز باشید.

 

5/5 - (8 امتیاز)
تلگرام شیراز نئوویو

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 37 ساله و ساکن شیراز. پس از 15 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

140 دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر طبق ویدیو تحلیل شاخص که قبلا منتشر کردید شاخص از سال ۹۷ یک ۵ موجی شتابدار شروع کرده که ریزش سال ۹۹ موج ۴ هست طبق این سناریو بعد دیامتریکی که تا ۱۱۰۰ پایین اومد صعود بعدش تا ۱۵۸۰ یا باید موج یک از ۵ باشد که با قواعد زمانی موج ۴ نسبت به موج ۳ سازگار نیست و یا x موج باشد اما شما آنرا A لیبل زدید که با سناریو ۵ موجی تناقض داره آیا منظور شما موج A از x موج هست ویا سناریو شتابدار منتفی شده؟

 2. سلام جناب برادری عزیز.
  عرض درود و سپاس فراوان به خاطر تلاش های ارزشمند جنابعالی در جهت ارتقا دانش بورسی هم وطن های خود.

  جناب برادری با توجه اینکه در کنال تلگرام اشاره فرمودید اصلاح شاخص از سقف 1580000 واحد تا کنون در قالب دیامتریک میباشد.آیا میتوان موج E از این دیامتریک به نظر الماسی را بر خلاف نظر جناب عالی از 1488000 واحد تا 1343000 واحد گرفت؟(هر چند که در این حالت زمان موج E زیاد خواهد شد ولی تا حداکثر دو موج با اختلاف زمانی بالا مجاز است) و در این حالت ما هم اکنون در موج F از این دیامتریک قرار داریم که طی چند روز آینده و در برخورد به سقف های قدرتمند پیش رو شاخص تا کف حدودی 1310000 واحد قابلیت نزول دارد.
  با تشکر

  • درود بر شما و سپاس که ما رو همراهی می کنید.

   بله دقیقا این اتفاق هم می تواند رخ دهد. در تحلیل هم اشاره شده که در صورت شکست 1407000 واحد دیامتریک تمام شده است. قطعا در یک پست تلگرامی نمی توان همه سناریو ها رو بیان کرد. لذا محتملترین سناریو بیان می شود.

   موفق باشید.

 3. سلام جناب برادری عزیز. وقت عالی بخیر
  ببخشید جنابعالی توی تحلیل شاخص کل، وقتی که می‌خواهید طول موج c رو با فیبوناتچی اندازه بگیرید و از ابتدای موج E مثلث پروجکت کنید، فیبو رو از بیشترین تا کمترین مقدار قیمتی موج c رسم میکنید یا اینکه از ابتدای موج c تا انتهای الگوی موج c(که با در نظر گرفتن موج خنثی، موج c یک کف بالاتر به اتمام میرسه) رو محاسبه میکنید و محدوده 1.340 رو بعنوان 100% پروجکشن موج E نسبت به موج C بدست میارید؟

 4. سلام ریزشی که شاخص از 1580 شروع کرده تا اینجا به شکل یه زیگزاک هست که در تابم ساعتی ریزموج 5 از شاخه c زیگزاگ باقی مونده تا تکمیل بشه که احتمالا تا محدوده 1460 نزول داشته باشه در برگشت اگر شاخص مقاومت 1600 واعظی رو پرقدرت بشکنه و بالای این عدد تثبیت بشه احتمالا این موج اصلاحی به صورت همین زیگزاگ تموم میشه و تریگر موج 5 بزرگ شاخص زده میشه
  اما اگر این اتفاق نیفته این زیگزاگ شاخه A از یه الگوی اصلاحی بزرگتره که اگر از دیامتریک صرفنظر کنیم مثلث و فلت باقی میمونه با توجه به سرعت پایین این زیگزاگ به نظر شما میشه احتمال فلت بیشتر از مثلث باشه؟

 5. smartphonehuaweiy92019

  سلام آقای برادری عزیز. وقت بخیر. باتوجه به آخرین آپدیت از شاخص که در تلگرام منتشر فرمودید و سناریوی مثلث انقباضی تناوب معکوس، آیا موج D بصورت افراطی رشد نکرده؟ موج D نسبت به B حداکثر چند درصد فیبو می‌تواند گسترش یابد؟

  • درود بر شما

   موج D ایده آل اینست که 1.618 از موج B باشد اما حداکثر تا 2.618 هم می تواند باشد. که در اینجا دقیقا روی این عدد قرار گرفته است. واکنش عالی به اعداد فیبوناچی همواره در مثلث ها مشهود هست. لذا فعلا این بهترین سناریو می باشد تازمانی که قانونی نقض شود.

   موفق باششید.

 6. سلام استاد تحلیلتون رو خوندم و بسیار عالی بود
  بنده یک سناریو دیگه برای شاخص در نظر دارم اونم این که موج A دیامتریک سه تیکه شده در اون صورت دیامتریک بسیار ایده ال میشه
  موج A برابر موج g مبشه و موج c برابر با موج E میشه
  نطر شما چیه این سناریو چه مشکلی میتونه داشته باشه ؟
  https://s4.uupload.ir/files/%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5_cr8e.jpg

  • درود و سپاس

   شکل خوب و ایده آلی داره دیامتریک. اما باید واقعیات اقتصادی رو هم در نظر گرفت. با توجه به تورم موجود در اقتصاد و عدم گشایش های سیاسی بعید هست که اصلاح عمیقی داشته باشیم. لذا اگر این دیامتریک تمام شده باشه، حتی اگر بخواهد ایکس موج بزند باید عمیق تر از این میزان نزول نماید و از نظر زمانی هم زمان بسیار بیشتری صرف کند. لذا فعلا بهتر است کوتاه مدت تر کارکشن موجود بررسی گردد تا شرایط نمودار واضحتر شود.

   موفق باشید.

   • بله دقیقا اگر این الگو باشه برای بورس خوب نیست چون میشه موج b یا x بعدش بیاد
    پس شما هم موافقید زیاد نمیشه به این تحلیل خرده گرفت و ایرادی توش پیدا کرد از لحاظ تکنیکی و قواعد نئو ویو ؟
    ولی به قول شما با واقعیت اقتصادی همخونی نداره

 7. سلام و احترام
  قبل از طرح سوالم تشکر میکنم از شما بابت پاسخگویی و جالبتر ، سرعت پاسخگوییتون…
  میخواستم بدونم برای تعیین نقطه شروع شمارش در نئوویو چه قواعدی رو باید لحاظ کرد ؟ 🌹

  • درود بر شما

   قطعا سوال شما رو در چند خط نمیشه توضیح داد. باید سوالات فنی خودتون رو از طریق انجمن سایت مطرح نمایید. اما به عنوان یک نکته کلیدی شروع شمارش معمولا جایی است که یک حرکت شارپ بزرگ در نمودار دارید که از همه کارکشن های قبلی بزرگتر و سریعتر هست.

   موفق باشید.

 8. سلام
  ضمن تشکر ازشما بابت تحلیل مبسوط شاخص و عرض خسته نباشید.ابهامی برای بنده هست در مورد حرکت پسای دیامتریک.قبلا در منبع نسبتا موثقی اینطور خونده بودم که پسای دیامتریک باید از همه امواج همجهت با g ( یعنی a,c,e) بزرگتر باشه و بعد شرط بعدی که اگر از b,d,f هم بزرگتر بود …الی آخر …
  اما توی مطالب شما که ترجمه حرف آقای نیلی هم بود دیدم که پسا ، باید از امواج همجهت با خودش در درون موج g ( یعنی فقط ریزموجهای g که با پساالگو هم جهتند ) سریعتر وبزرگتر باشه و بعد شرط بعدی و …
  میشه در مورد قانون پسا الگوی دیامتریک راهنماییم کنید ؟
  ممنون

  • درود بر شما

   طبق گفته آقای نیل پسا الگویی دیامتریک سه مرحله دارد:

   1-شکست خط روند D-F در زمانی کمتر از موج G
   2-برگشت کامل موج G در زمانی کمتر از شکل گیری
   3- حرکت پس از دیامتریک بایستی بزرگتر و سریعتر از همه کارکشن های درون دیامتریک باشد (یعنی امواج B,D,F)

   موفق باشید.

 9. سلام. ساختاری که برای موج b مثلث درنظر گرفتید ۵ موجی شبیه ترمیناله ولی ترمینال نمیتونه یه شاخه مثلث باشه. احتمالا مثلث خنثی درنظر گرفتید. آیا تو این شاخه بجز ساختار الگوی بزرگ مثلث که میدونیم شاخه ترمینال نمیتونه داشته باشه وجه تمایز دیگه ای هست که بشه این دو رو از هم تفکیک کرد؟
  متظور اینه اگر این شاخه ۵ موجی رو بصورت جداگانه از بقیه شاخه ها داشته باشیم چطور میشه فهمید ترمیناله یا مثلث یا حتی زیگزاگ با x موج مفقود؟

  • سلام

   موج B از مثلث را بصورت مثلث انبساطی درنظر گرفتیم که حرکت کند پس از آن نی ز آنرا تایید می کند. ترمینال ها از نظر ساختاری خیلی شبیه مثلث ها هستند ولی جایگاهشون کاملا متفاوت هست. یک ترمینال فقط در موج C یا 5 ظاهر می شود.

   موفق باشید.

 10. با سلام موج (D) از مثلث تا چه عددی بالا بیاید این سناریو فیلد می شود؟

 11. سلام، وقت بخیر
  در کارکشن فعلی شاخص کل، شاخه c از مثلث به نظر میرسه دیامتریک + مثلث هستش و در این حالت لگ d از حوالی ۱۱۴۷ شزوع میشه، در صورتی که ایچنین در نظر بگیریم تارگت های موج d به چه صورتی خواهند بود. مورد بعد اینکه سناریوی دیگه ای که برای شاخص کل طرح میشه تکمیل دیامتریک و شروع ایکس موج هست، باتوجه به تارگت های متفاوت و همینطور آینده متفاوت دو سناریو لطفا شرایطی که میشه اطمینان پیدا کرد با کدوم سناریو طرف هستیم رو بفرمایید.

  سپاس

  • سلام

   در نئوویو قانونی داریم به نام منطق معکوس. که می گوید وقتی در وسط یک الگو مخصوصا کارکشن ها هستیم با سناریوهای مختلفی روبرو هستید و شما نمی تونید با قطعیت به یک سناریو واجد برسید. اما هر چه به انتهای الگو نزدیکتر می شویم سناریو اصلی مشخص تر می شود. لذا در بخش های کارکشن بازار بایستی گام به گام با بازار پیش رفت. سناریوهایی که شما مطرح کردید مد نظر بنده هم هست اما فعلا این شمارش رو بهتر میبینم مگر اینکه 1400 خیلی شارپ شکسته شود.
   موفق باشید.

 12. یک سوالی که در مورد ایکس موج داشتم و در صحبت های گلن نیلی هم پیدا نکردم اینه که بعد از یک اصلاحی اگه ایکس موج بیاد قوانین پساالگویی اون اصلاحی قبلی باید رعایت بشه یا نه مثلا فرض کنیم اصلاحی قبلی با یک 5 موجی پایان در موج c پایان یافته باشه این ایکس موج باید اون موج c رو کامل برگرده و زمان کمتری هم ازش بگیره؟ البته میدونم که اگه اون اصلاحی قبلی یک الگوی پیچیده باشه که مثلا در موج آخرش یک سه موجی باشه صرفا اگه موج c آخرین اصلاحی رو برگرده کفایت می کنه
  خودم فکر می کنم یک ایکس موج معمولا وقتی شکل میگیره قوانین پساالگویی موج اصلاحی قبلی هم رعایت می کنه نظر شما چیه؟

 13. خیلی ممنون استفاده کردم

 14. درود وقت بخیر
  یک سوال غیر مرتبط با تحلیل بالا داشتم،حداکثر و حداقل زمانی که موج 2 و ایضا موج 4 در شتابدار ها می توانند صرف کنند چقدر می باشد؟

 15. با عرض سلام و درود
  ضمن تشکر از شما استاد گرانقدر که زحمت می کشید و هر هفته شاگردان خودتون رو در جریان تحلیل هاتون ار روند بازار قرار میدهید.

  استاد عزیز در تحلیل اخیری که جنابعالی زحمت کشیدید در الگوی انتهایی به نظر نقطه انتهایی برای موج A مثلث صحیح نمیباشد چون در مثلث ها موج A نمی تواند بیشترین زمان را در بین سه قطعه اول داشته باشد.(در این حالت زمان موج Aبیشتر زمان موج B , C شده است)

  دوم اینکه احتمال تشکیل مثلث انقباضی کانتر و یا مثلث انقباضی تناوب معکوس با موج D کوتاهتر از موج C نیز وجود دارد که در حالت مثلث انقباضی کانتر در ضورت برگشت از همین محدوده شاخص قابلیت نزول تا محدوده 1050 رو هم خواهد داشت.و به نظر جنابعالی خوشبینانه ترین حالت را در نظر گرفته اید.

  با تشکر

  • درود و سپاس

   1-در مثلث عنوان شده در تایم هفتگی زمان موج C بیشتر از موج A می باشد. توجه بفرمایید در نمودار کش دیتا زمان را بایستی با تعداد تک موج های هر شاخه درنظر بگیرید نه تاریخ تقویمی.
   2-در مثلث تناوب معکوس موج d باید بزرگتر از موج B باشد که نسبتی هم که مشخص شده روی 1.27-1.38 درنظر گرفته شده است. در این حالت که قطعا موج E نمی تونه بزرگتر از موج C شود.
   3-اگر هم مثلث انقباضی مستقیم درنظر بگیریم که بایستی از 1250 در هفته آتی شاخص برگشت کند و در این صورت هم موج E نمی تواند تا اون سطح نزول نماید. (ملاحظات دیگری هم در این خصوص درنظر گرفته شده است.)

   موفق و پیروز باشد.

   • سلام عذر میخوام جناب مهندس فرمودین در آخرین تحلیلتون که ما در یک مثلث تناوب و معکوس انقباظی قرار داریم شاخص کل رو عرض میکنم.
    اما تا اونجایی که بنده میدانم شرط اینگونه مثلث این هست که معمولا از لحاظ زمانی b کمتر از a باشه همچنین نسبت a و b معمولا ۳۸.۲ میباشد.که هیچکدوم از شرطها برقرار نیست

    • درود

     در نئوویو قواعد به دو دسته قانون (Rules) الزام آور و خطوط راهنما (Guid Line) تقسیم می شوند. این دو موردی که شما اشاره کردید قانون الزام آور نیست. در واقع درست این هست که بگوییم ” اگر یک مثلث انقباضی تناوب معکوس باشد می تواند موج B زمان کمی صرف کند” این به این معنی نیست که حتما باید زمان کمتر صرف کند. درخصوص نسبت بازگشتی هم به همین صورت می باشد. معیار مهمتر اندازه موج D نسبت به موج D می باشد که در حال حاضر هم موج D بزرگتر می باشد.

     موفق باشید.

 16. سلام وقتتون بخیر
  با این اپدیت جدیدتون از تحلیل شاخص کل آیا تحلیل دیامتریک بودن کل این اصلاح از مرداد 99 کلا فیلد شده باید در نظر گرفت؟ اگر نه که ممنون میشم نظرتون رو در این مورد بفرمایید.

 17. سلام احتمال سناریو مثلث انبساطی غیرعادی رو نمیشه در کنار سناریو مثلث انقباضی تناوب معکوس در نظر گرفت؟
  اگر انبساطی غیرعادی اتفاق بیفته موج e تا زیر ۱۰۵۰ هم می‌تونه بره

 18. سلام
  تشکر از تحلیل خوبی که ارائه دادید، از نظر درجه موج ایکس با الگوی قبلش مشکل نداره؟، و اینکه دیامتریک فعلی (تا کف ۱۰۹۵) به سیمتریک توسعه پیدا کنه (موج H منطبق بر موج D تحلیل شما و موج I منطبق بر موج E)

  • درود بر شما

   از نظر درجه مشکلی برای ایکس موج وجود ندارد. اگر ویدئو رو ملاحظه کرده باشید عرض کردم همیشه جهت بازار برای ما مهم هست. سیمتریکال مد نظر شما و دوگانه مطرح شده مسیر کاملا مشابهی دارند لذا تفاوتی نمی کند کداوم شمارش لحاظ گردد. هر چند معتقدم ایکس موج می تواند سناریوی بهتری باشد چرا که در تایم ماهیانه قبل از ایکس موج تنها یک الگو می توان شمارش نمود.

 19. دم شما گرم. فقط سوالی که پیش میاد اینه اگر بر فرض شروع یک روند مثبت باشه و موج C یا 3 قرار باشه شروع بشه، موج فعلی نباید پسای ریز قبلی رو پاس میکرد؟؟ به نظر گزینه ی ایکس موج گزینه درست تری باشه.

 20. سلام و عرض ادب
  با توجه به موج شماری موج سال 92تا 97 یک ایکس موج است و ایکس موج ها الگوهای تصحیحی استاندارد را به هم وصل می کنند. با توجه به این موضوع حرکتی که از سال 97 شروع شده یک تصحیحی خواهد بود ولی باتوجه به تحلیل شما احتمال شتابدار بودن حرکتی که از سال 97 شروع شده را نیز مطرح کرده اید. آیا با توجه به تعریف ایکس موج این سناریو امکان دارد؟

  • درود بر شما

   قطعا بعد از ایکس موج باید کارکشن استاندارد بیاد. و قطعا چون کارکشن قبل از ایکس موج تقریبا 30 سال بوده قطعا کارکشن استاندارد پس از آن 2 سال نخواهد بود. لذا این شتابدار (در صورت تایید) تنها می تواند شاخه اول از یک زیگزاگ باشد.

   موفق باشید

 21. با عرض سلام و احترام
  ضمن تشکر از تحلیل جامع جنابعالی.در سناریوی شتابدار از سال 1397 به نظر میرسد که اندازه قیمتی ریز موج کشیده 5 از 3 کمی بزرگتر از موج یک اصلی میباشد که این مسئله از نظر آقای نیلی قابل قبول نیست.

  در ضمن سناریوی دیامتریک جنابعالی با وجود زمانبر شدن موج F هنوز هم میتواند معتبر باشد چون همانطور که جنابعالی نیز میدانید دو موج از الگوی دیامتریک میتوانند خیلی کوچکتر و یا خیلی بزرگتر از بقیه امواج باشند.

  • درود

   درخصوص اندازه موج 5 از 3 اشاره شما به مبحث درجه و اصل خود تعریفی است، که در اینخصوص صرف قیمت مطرح نیست و بایستی به زمان و پیچیدگی هم توجه کنید. (با توجه به اهمیت مبحث درجه بنده ماه ها با آقای نیلی مکاتبه کردم و پاسخ قطعی ایشون در این خصوص رو جویا شدم) لذا در این مورد از نظر آقای نیلی مشکلی وجود ندارد.

   درخصوص دیامتریک با توجه به زمان زیاد موج F و کوچکی زیاد موج D (هم زمام هم قیمت و هم پیچیدگی) هم درجه گرفتن این دو کمی مشکل خواهد بود. هر چند در هر دو شمارش همانطور که در ویدئو عنوان شد جهت حرکتی یکی است و خیلی نوع لیبل در اینجا پر اهمیت نخواهد بود.

   موفق باشید.

 22. سلام. شما گفتید بعد اتمام موج نزولی فعلی شاخص که موج 4 اسم گذاری کردید باید انتظار یه موج 5 تا بالای 2 میلیون رو داشت. اکثر شاخص سازا مثل پالایشیا و خودرویی ها سه تا موج قبل شاخص 2100 رو مثل خود شاخص رفتن ولی تو اصلاح بعد از مرداد سطح 61.8 درصد موج 3 رو به پایین شکوندن یعنی دیگه موج 5 نخواهند داشت و در واقع صعود از سال 97 تا 99 شاخص سازا رو باید بصورت یک abc با c کشیده در نظر گرفت که تموم شد دیگه
  وقتی شاخص سازا که شاخص رو میسازن، موج 5 نخواهند داشت چطور ممکنه شاخص موج 5 داشته باشه؟؟
  و اینکه واضح بود تو شاخص بالای 2 میلیون اکثر سهم ها حباب با P/E خیلی بالاتر از میانگین طولانی مدت تاریخ بورس ایران بودن و علت افت 60 تا 80 درصد این سهما اصلاح P/E و منطقی شدن قیمت سهما بود اگه قرار باشه شاخص دوباره بره بالای 2میلیون که دوباره حباب ایجاد میشه. شما بازاری رو سراغ دارید که وقتی یه حباب ترکید بلافاصله بعدش یه حباب دیگه تشکیل بشه؟ ارجاع میدم به اصلاح شاخص نیکی ژاپن در اوایل دهه نود یا حباب دات کام آمریکا که رکود بعد ترکیدن حباب چند سال طول کشید

  • درود بر شما

   ممنون که خیلی موشکافانه تحلیل رو بررسی کردید. درخصوص شاخص سازها کاملا درست میگید و انتظار شکست سقف های قبلی به این زودی ها نمی رود. اما به چند نکته باید توجه کنید.

   1- الزامی که با پایان این نزول، موج 4 خاتمه یافته تلقی شود نیست. و می تواند این نزول شاخه اول از موج 4 باشد. (شاید باید این موضوع در ویدئو با تشریح بیشتری توضیح داده می شد هر چند در تایم دو هفتگی اشاره شد که بعد از دیامتریک می تواند صرفا یک ایکس موج تا 1600 داشته باشیم.) چرا که موج 3 تقریبا 1.5 سال زمان برده و موج 4 هم حداقل باید این میزان زمان صرف کند.(موج 4 طبق قوانین تئوری نئوویو در اینجا تا 2.5 سال هم می تواند زمان صرف کند) پس انتظار اینکه تا پایان سال به 3 میلیون واحد برسیم رو قطعا نداریم. و موضوع مطرح شده در تایم 6 ماهه دید بلند مدت می باشد نه در کوتاه مدت.

   2- درخصوص شاخص هم از سال 88 فرمول این شاخص کمی دستکاری شده و در نزول ها کمتر نزول میکند و در صعود ها بیشتر صعود می کند. نمونه اش اینکه می بینید اکثر سهام 80 درصد ریزش کردن ولی شاخص 50 درصد افت کرده است. لذا اگر شاخص سازها 50% این نزول را برگشت کنند و سهام کوچکی که پارسال از بازار عقب مانند بالای 100% صعود داشته باشند می توانند باعث بشوند تا سقف شاخص شکسته شود. قطعا صعود موج 5 جنس اش با صعود حبابی موج 3 متفاوت خواهد بود.

   موفق باشید.

   • چطور میشه یه تصویر رو واسه شما فرستاد؟

    • از طریق انجمن سایت می تونید تصویر ارسال نمایید.

     • و اگر کسی عضو انجمن نبود؟؟ فقط نگاه؟
      تو تلگرام هم امکان ارتباط باشه خوبه باری همینجا می‌نویسم.
      اگر به کانال بندی الگوی ترمینال موج ۵ ممتد در کتاب نیلی نگاه کنید. حرکت شاخص از ۱۲۰۸ به پایین کاملا مشابه یه ترمینال با موج ۵ احتمالا کشیده باشه که تا الان ۴ موجش کامل شده و الان اول موج ۵ هستیم که هدف ۱۰۵۴ و ۹۹۰ رو داره
      از این دید نمودار رو نگاه کردید؟

     • این ساختار هست که کانال بندی رو مشخص میکنه نه کانال بندی ساختار رو. الگوهای زیادی کانال بندی مشابه دارند. در تحلیل هم عنوان شده که شاخص تا محدوده 900-1050 هم می تونه نزول کنه (اما نه در قالب ترمینال) . در هر صورت بهتر هست هرکس با تحلیل و دید خودش چارت رو بررسی کنه و اگر فکر میکنید ترمینال هست که منتظر یک جهش خیلی خوب باشید.
      موفق باشید.

 23. faridyekta1989m

  سلام و درود خدمت استاد عزیز،،میشه بعد x موج الگوی ترکیبی زیگزاگ فلت باشه ؟و موج b ماهم الان احتمالا موج d رو تموم کرده باشه؟

 24. Jamal Mousavi nezhad

  با سلام
  جناب برادری بعد از x موج که یک زیگزاگ کشیده در نظر گرفتین موج برگشتی 61.8 درصد C رو پاس نکرده این چجوری قابل تفسیره؟

  • درود

   در این جا انتظار می رفت موج B تا حوالی 1360 واحد صعود نماید که در آن صورت شرط 0.618 پاس میشد و خط روند 0-B هم در زمان کمتر شکسته شده بود. لذا قابل پذیرش بود. در حال حاضر که موج B حوالی 1300 پایان یافت کمی زیر 0.618 می باشد ولی با کمی استثنا باز هم قابل پذیرش می باشد. اما در آپدیت های کانال تلگرام این موج به دو گانه تغییر یافت. در هر صورت مهم :3 بودن اسن شاخه هست که تقریبا مشخص می باشد.

 25. سلام
  استاد به نظرتون شاخص یه فلت جاری رو تموم نکرد این چند روز؟
  از 23 فروردین تا 8 اردیبهشت.
  اگه فلت جاری باشه باید حداقل تا 1115000 واحد اصلاح کنه

 26. سلام سال نو مبارك، اگر ممكن است آپديت بفرماييد ممنون
  استاد ايا ممكن است موج f را تمام شده دانست؟ و اين چند كندل اصلاحي در فروردين را موج اخر اصلاحي G در نظر گرفت؟؟ ايا ممكن است رشد شاخص از الان شروع شود؟ با تشكر

 27. سلام و درود بر استاد بزرگ نئو ویو در ایران جناب برادری

 28. سلام خیلی ممنون به خاطر تحلیل و سایت خوبتون
  به نظر من تحلیل شما اشتباهه چون شاخه 0 تا A و شاخه B تا F به صورت شتابدار هستند البته نقطه شروع موج A اشتباه گرفته شده و یک کف بالاتر میشه … دلایل اشتباه هم اینکه موج ها ماهیت سه تایی و اصلاحی ندارند و از نظر زمانی الگوی دیامتریکی تشکیل نداده اند همونطوری که آقای گلن نیلی اشاره کردند امواج دیامتریک تناسب زمانی دارند …. از این دیدگاه اگر به شاخص کل نگاه کنید اصلاح الان یعنی موج F به صورت الگوی wxy میشه که تا فیبو 0.618 اصلاح میکنه چون موج 2 اصلاح تا 0.382 بوده و ساده بوده(اصل تناوب) …. از نظر زمانی اصلاح تموم نشده و همچنین با توجه به اینکه موج 3 بسط داده شده، موج 4 اصلاح عمیقی باید انجام بده اما گویا دستکاری دولت و سازمان بورس نشان از یک الگوی flat میده که احتمالا موج A این flat به صورت یک مثلث خواهد شد !!! این تحلیلی که خدمتتون گفتم دقیقا مثل یکی از تحلیل های خود آقای نیلی در مورد انس طلا هست … شاخص کل بورس ایران عجیب شبیه انس طلا هست !!!
  با تشکر فراوان از سایت خوب شما
  لطفا جواب کامنت رو ایمیل کنید. ممنون
  [email protected]

  • درود بر شما
   سپاس از کامنت تون.

   دقیقا اشاره نکردید که به تحلیل در چه تایم فریمی اشاره دارید. ولی اگر تحلیل را بصورت کامل مطالعه کرده باشید در تایم شش ماه دو سناریو در نظر گرفته شده است. یکی دیامتریک و یکی شتابدار و از نظر قواعد نئوویوی نیز هر دو قابل شمارش می باشد و تناسب زمانی و ساختار اصلاحی هم رعایت شده است.
   عنوان هم شده است که تفاوت این دو سناریو در موج F یا 4 می باشد که اگر موج ۴ بخواهد رخ دهد قطعا باید شاخص تا .۶۱۸ از موج ۵ از ۳ را برگشت نماید و حداقل زمانی به اندازه موج سه صرف نماید و این موارد که فرمودید کاملا لحاظ شده است.

   موفق باشید

 29. باسلام و تشکر بابت پاسخگویی سوال بنده اینه ایا بعد از موج b شاهد 2 موج اصلاحی دیگر خواهیم بود؟ چون بعضی از عکس های کانال متفاوت با این تحلیل هستند و به نحوی ترسیم شدن که بعد از این موج یک موج اصلاحی کوچک خواهیم داشت و سپس رشد شاخص شروع میشه. میشه یک توضیح بدهید استاد

  • درود
   تحلیل های ارائه شده در کانال در تایم های کوتاه مدت هست ولی تحلیل های توی سایت بلند مدت و میان مدت می باشد ولی منافاتی با یکدیگر ندارند شما بایستی الگوهای نئوویو را بشناسید تا بتوانید ارتباط آنها را بیابید.
   در واقع در نمودار بالا ما در موج b از مثلث هستیم که در کانال تلگرام این شاخه با جزییات بیشتر توضیح داده شده است.
   موفق باشید.

 30. Jamal Mousavi nezhad

  با عرض سلام و ادب خدمت جناب برادری
  استاد موج (B) در این تحلیل چه موجی است؟ اگر که یک مثلث است پس چرا موج b از (B) زمان بیشتری از a صرف کرده است؟ چون با توجه به پرسش و پاسخ با جناب نیلی موج b در مثلث باید زمان کمتری از a صرف کند

 31. عرض سلام خدمت استاد گرامی به اعتقاد شما با شرایط موجود بازهم موج G در بازار خواهیم داشت؟ حدودا استارت ان چه زمانی خواهد بود؟ اگرالگوی مثلث بعد از X موج نقض شود در مدت زمان موج F تغییری بوجود خواهد امد؟ پیش بینی شما از وضعیت شاخص تا 3-4 ماه اینده چیست؟

  • سلام

   بله فقط ممکن هست سناریو دیامتریک در تایم شش ماهه به شتابدار تبدیل شود که فرقش فقط زمان موج 4 یا F می باشد ولی در موج 5 یا g مشترک می باشند. اگر بخواهد موج F باشد تا عید باید استارت بزند ولی اگرموج 4 باشد می تواند زمان بیشتری حتی تا یکسال هم زمان ببرد. لذا در هر صورتی 3-4 ماه آینده همچنان بازار نوسانی است که این نوسانات می تواند مثبت یا منفی باشد.

   • سلام اگر الگوی شاخص کل رو دیامتریک در نظر بگیریم باید الان تو موج f باشیم و با توجه به شباهت زمانی شاخه ها و چون این اصلاح اخیر ظاهرا بزودی تموم نمیشه شباهت زمانی نقض میشه و فرض این الگو چندان معتبر نیست
    اگر هم شاخص رو ۵ موجی فرض کنیم باید الان تو موج ۴ باشیم که حداکثر تا ۰٫۶۱۸ موج ۳ یعنی تا ۹۲۰ هزار میتونه اصلاح داشته باشه. اگر نمودار شستا و شگویا رو نگاه کنید یه موج صعودی بعد یه نزولی و یه صعود و یه نزول دیگه داشتن انتظار میرفت نزول آخر موج ۴ باشه و یه موج ۵ صعودی بعدش داشته باشن ولی هر دو تا تو موج نزولی آخرشون افت زیادی داشتن که باعث شد شرایط ۵ موجی شتابدار نقض بشه و در واقع اون دو تا موج صعودی رو بصورت زیگزاگ باید در نظر گرفت
    آیا میشه این احتمال رو داد که شاخص هم به سرنوشت شستا و شگویا مبتلا بشه و موج صعودی در قالب۵ نداشته باشه؟
    شرایط کلی اقتصاد هم نشون میده آینده نزدیک احتمال جهش ارزی درنتیجه رشد قوی شاخص بسیار کمه
    شما علامتی میبینید که انتظار تکمیل موج g دیامتریک یا موج ۵ شتابدار رو داشته باشیم یا این احتمال رو باید قویتر بدونیم که صعود اخیر بصورت زیگزاگ بوده و تمام شده؟

    • درود بر شما

     به نکات خوبی اشاره کردید. قطعا اگر تا عید یا فروردین این اصلاح به پایان نرسد یا کف مجدد شکسته شود بهترین سناریو شتابدار در تایم شش ماهه می باشد و تا زمانی که 900 واحد شکسته نشده همچنان این سناریو به قوت خود باقی خواهد ماند. شاخص کل قطعا شرایطش با سهام تکی متفاوت است و نمی توان عینا رفتار سهام هر چند شاخص ساز را به آن تعمیم داد. لذا همچنان امید به یک صعود دیگر در قالب موج g یا 4 وجود دارد. اما نکته اینجاست که اگر این موج 4 باشد یعنی تا 900 واحد نزول داشته باشیم این کارکشن حتی تا 1-2 سال آینده می تواند ادامه داشته باشد.

     موفق و پیروز باشید.

     • زمان اتمام موج ۴ میتونه بیشتر از ۶۲ درصد موج ۳ باشه؟
      اگر قراره این درصد رو درنظر بگیریم اصلاح فعلی شاخصحداکثر ۱۱ ماه میتونه طول بکشه یعنی نهایتا تا تیر ماه

     • زمان موج ۴ باید حداقل ۱۰۰ درصد موج ۳ باشه و حداکثر می تونه به اندازه زمان مجموع موج ۱،۲،۳ باشه.

 32. با سلام. توی آخرین تحلیل حرکت اصلاحی شاخص رو یک زیگزاگ در نظر گرفتید اما ریز موج هایی که برای موج c در نظر گرفتید حرکت شتابدار نیست چون آزمون لیتموس رو پاس نمیکنه. در موردش توضیح میفرمایید. ممنونم

  • سلام
   اگر منظور شما در تایم هفتگی و ریزش از ۱۵۳۰ تا ۱۱۲۹ می باشد، موج سی یک شتابدار ۵ ممتد لحاظ شده که موج ۵ سه شیار زمانی دارد و موج وسط ان بصورت خنثی لحاظ شده است. اگر این شرایط را درنظر بگیرید قانون امتداد پاس خواهد شد.

 33. استاد گرامی. در کورد ساختار شاخه ریزشی فعلی، سوال چند روزه زهن من رو درگیر کرده.
  بنده هم این شاخه رو زیگزاگ شماش کردم. فقط طبق مصاحبه آقای نیلی و حطای درجه زمان و خطای درجه قیمت، در اینجا موج 5 از زیگزاگ کشیده، از موج A زیگزاگ هم زمان و هم قیمت بیشتری دارد. آیا این مشکلی در شمارش ایجاد نمیکنه؟
  ممنون از شما

 34. سلام وقت بخیر
  توی کانال تلگرامتون تحلیل کوتاه مدتی که از شاخص کل گذاشتید موج A سه واحد زمانی داره ولی با کش دیتای اکسپرت در متاتریدر موج A پنج واحد زمانی صرف کرده و موج B باید زمان بیشتری طول بکشه
  شما از چه دیتایی استفاده کردید ؟

  • سلام
   ما هم از دیتای مفیدتریدر استفاده می کنیم. اگر از اکسپرت استفاده می کنید و آنرا به موتیوویو منتقل می کنید به دو نکته توجه کنید:

   1-در تنظیمات اکسپرت تاریخ روی شمسی باشد.
   2- در موتیوویو بار سایز روی 5 دقیق باشد.

   باز هم اگر حل نشد از طریق چت آنلاین پشتیبانی پیگیری نمایید.

   • با سلام خدمت جناب برادری عزیز. به شدت تحلیل های شما رو دنبال میکنم.
    بعد از ایکس موج، میتونیم اینطور در نظر بگیریم که مثلث خنثی در حال رخداد هست و الان در موج c مثلث خنثی هستیم که خود این موج c دیامتریکه. اینطوری ظرف زمان اصلاح بهتر میشه تا اینکه الان تازه در موج A مثلث باشیم‌ اینطوری اصلاح خیلی طولانی خواهیم داشت. نظر شما چیه؟

    • درود بر شما

     بله سناریویی که میفرمایید هم یکی از گزینه ها هست. متاسفانه در چند پست تلگرامی نمی شود کل مسئله را تشریح کرد و بیشتر سعی در ایجاد چشم انداز کلی برای دوستان شده است.
     سناریو مثلث خنثی در تایم هفتگی و روزانه بخوبی دیده می شود وای باز هم نقطه پایان این نزول هست که می تواند به ان قطعیت بخشید زیرا در صورت شکست کف ۱۲۰۰ احتمال ان بسیار کم خواهد شد.
     علت اینکه گفته شده شاخص از همین حوالی می تواند برگردد بدلیل همین سناریو نیز بوده است.
     درخصوص سناریو مثلث و زمان هم بله ظرف زمانی ممکنه بیش از انتظار ما برای دیامتریک باشد لذا در صورتیکه شاخص به سمت یک میلیون واحد برود و سناریو مثلث اتفاق بیافتد در تایم شش ماه سناریو موج ۴ قوت میگیرد.
     موفق و پیروز باشید.

 35. با سلام و عرض ادب
  با سپاس از زحمات و تحلیل های پرمحتوای جنابعالی در خصوص دیامتریک که در تایم ماهیانه از سال ۹۷ به این طرف در نظر گرفتید موج D به نظر الزامات زمانی را به سختی پاس نموده و حتی از نظر قیمتی نیز دشوار بتوان هم درجه با شاخه های دیگر دیامتریک فرض نمود. شاید بهتر باشد سناریو محتمل دیگری در کنار سناریو فوق در نظر گرفت. با تشکر

  • درود و سپاس

   سناریو دیگر بصورت شتابدار در تایم شش ماهه لحاظ شده است و تنها فرقش در اینست که الان در موج 4 هستیم نه موج F و از نظر زمانی موج 4 زمان خیلی بیشتری باید صرف کند. که با پیشرفت بازار قابل تشخیص می باشد.

   • با سلام وقت شما بخیر
    ممنون از پاسخگویی سریع جنابعالی اما به نظر در تایم میان مدت نیز مواردی مشابه مورد فوق از جنس درجه زمان تناوب وپیچیدگی نیز در موج ۳ ممتد وجود دارد که برای میان مدت نیز شاید بتوان سناریو دیگری در نظر گرفت با تشکر

 36. سلام و ارادت و تشکر بابت تحلیل های زیباتون
  علت اینکه برای حرکت پساالگویی دیامتریک قبلی تا دوشنبه این هفته زمان میخواستید چه بود؟
  سناریوی مثلث اتفاق افتاد درسته؟

 37. سلام خدمت استاد گرامی.
  استاد به نظر میاد صعود فعلی که دیامتریک دیده میشه و احتمال زیاد ایکس موج هست، تمام شده ولی چون پسای دیامتریک پاس نشده، احتمالا داره ایکس موج تشکیل میشه.
  ممکنه موج G دیامتریک تمام نشده باشه و مثلث باشه و تحرک این دو روزه شاخه های مثلث باشن نه ایکس موج؟

  • سلام
   بله هر دو سناریویی که فرمودید کاملا درسته و می تونه اتفاق بیافته. تنها نکته این که هست اگر بعد دیامتریک یک ایکس موج بیاد و موج بعدی تا ۱۷۰۰ بالا بیاد دیگه قطعا ایکس موج نیست و موج جی از دیامتریک ماهیانه در حال تشکیل می باشد.

   • بسیار ممنون از شما. به این خاطر عرض کردم ایکس موج هست، چون پسای زیگزاگ بزرگ قبلی رو پاس نکرده. ولی فرمایش شما کاملا متین هست. ۱۷۰۰ همون فیبوی ۱.۶ میشه. ممنون از جواب کامل و دقیقتون

 38. با سلام
  X موج ها از لحاظ قیمتی و زمانی حداقل و حداکثر چه مقدار پیشروی دارند؟

 39. با عرض سلام و وقت بخیر جناب برادری
  ممنون که وقت میگذارید و پاسخ میدید
  سوالی داشتم که x موجی که در نظر گرفتید میتونه از نظر زمان به یک سوم نرسه و فقط بحث قیمت رو پاس کنه؟ مثلا از محدوده ۱۵۰۰ و در حالی که ظرف زمان رو پر نکرده اصلاح دوم شروع بشه؟چون بنده نمودار اکثر سهام شاخص ساز رو بررسی میکردم این پتانسیل رو داشتن که از حدود ۲۰ درصد دیگه یه موج نزولی شکل بدن.
  ممنون

  • سلام

   بله این امکان وجود دارد. حداقل زمان مورد نیاز برای ایکس موج به اندازه کوچکترین شاخه الگوی قبلی است ولی معمولا تا یک سوم کل الگو زمان صرف می کند. لذا بین دو هفته تا یک ماه می تواند زمان صرف کند.
   دقیقا موردی که در مورد شاخص سازها می گویید صحیح است.

 40. با سلام
  در آخرين تحليل شاخص كل كه ارائه كرديد، فرموديد اگر شاخص تا آخر هفته به 1300 برسد الگوي نزولي پايان يافته و شروع x موج است. علت در نظرگرفتن عدد 1300 و چنين شرطي چيست؟

 41. با عرض سلام و ادب و احترام
  آخرین تحلیلی که در کانال تلگرامیتون از شاخص کل آپلود کردین شاخه C رو بنده مشاهده میکردم کش دیتاشو یه تایم بریم پایینتر موج چهار ساختارش 3-3-3 بود که نمی شود هیچ الگوی موثقی را شناسایی کرد و به نظر در تجمیع امواج اشتباهی رخ داده باشد
  ممنون میشم راهنماییم کنید،با تشکر.

 42. با عرض سلام و وقت بخیر جناب برادری
  ببخشید اخرین تحلیلی که منتشر کردید کل اصلاح چندماه گذشته رو یک فلت در نظر گرفتید. سوال من اینه که چرا اصلاح چندماه گذشته رو به عنوان شاخه A از یک اصلاح درجه بالاتر نگرفتید و موج بعدی فرضی رو x در نظر گرفتید؟ چون ساختار ۳ داشته ممکنه A از فلت بوده باشه و الان وارد موج B فلت شده باشیم

  • با سلام و سپاس
   کل اصلاح بصورت یک زیگزاگ درنظر گرفته شده است در تایم هفتگی (که در تایم روزانه بصورت دیامتریک زیگزاگی دیده می شود) و بدلیل اینکه الگو خیلی خوب کانال بندی شده احتمال X موج پس از آن زیاد است. (این از قوانین نئوویو هست که در امواج الیوت وجودندارد). همچنین ما از تایم ماهیانه می دانیم در یک موج F هستیم که می تواند سه ماه دیگه زمان صرف کند پس اگر بخواهد کل این زیگزاگ شاخه اول از یک فلت بزرگتر باشد حداقل باید 9 ماه دیگر زمان صرف کند که فعلا منطقی بنظر نمی رسد. (این محاسبات هم بر مبنای قوانین زمانی در نئوویو انجام شده است.)

 43. سلام استاد
  این x موجی که فرمودین حداکثر تا محدوده ی 1600 میتونه رشد کنه حداقل باید تا چه محدوده ی رشد کنه؟؟؟

 44. خسته نباشید
  من دوماهیست با مباحق پایه بورس آشنا شدم و تا الیوت کلاسیک پیش رفتم و از تحلیل های شما مشتاق شدم الیوت نیو ویو هم یاد بگیرم امیدوارم بتونم .ممنونم بخاطر مطالبی که در سایت قرار می دهید

 45. فقط یک سوال داشتم از خدمتتون. در کتاب استادی امواج، در جایی نوشته معمولا اصلاح های دوگانه یا سه گانه کامل بازگشت نمیشن. اگر اصلاح فعلی، دوگانه شد میشه انتظار شکست سقف قبلی رو داشت؟

 46. جناب مهندس سلام. دو تا سوال داشتم از خدمتتون.
  به نظر موج D دیامتریکی که از سال 97 در نظر گرفتید، با امواج درونی موج C و E دیامتریک، مشکل درجه داره. همچنین موج D پسای موج C رو پاس نکرده.میشه لطفا در این مورد توضیحی بفرمایید؟
  همچنین در مورد ریزش اخیر که دیامتریک زیگزاگی لحاظ شده، به نظر موج B پسای A و موج F پسای E رو پاس نکرده. به نظر این الگو بیشتر شبیه زیگزاگ معمولی با موج B مثلث خنثی باشه که موج e مثلث چون موج آخره، میشه از پاس کردن پساش گذشت. هر چند در این سناریو تنها مشکل عدم تناوب خوب موج b و d مثلث هست ولی اشکال کمتری نسبت به دیامتریک زیگزاگی داره. البته اهداف یکی هستن. فقط برام سوال بود. خوشحال میشم نظر شما رو بدونم.
  ممنون.

  • سلام بر شما و سپاس از دقت نظر شما

   بحث درجه بسیار بحث پر چالشی هست و تعدد نظرات در این زمینه زیاد می باشد لذا بشخصه چند ماه با آقای نیلی مکاتبه کردم تا نظر قطعی ایشون را در این زمینه بدونم که نظر ایشون با مستنداتش در پکیج آموزشی ارائه شده است. لذا مطابق نظر آقای نیل خیر اینجا ما مشکل درجه نداریم.(مثال های بسیاری مشابهی هم در اینخصوص در تحلیل های آقای نیلی وجود دارد.)
   در تایم یک ماهه چون ساختار موج C مشخص نیست بهتر است که از نوع دوم تاییدیه پسا الگویی استفاده شود و چون حرکت موج D سریعتر و و بزرگتر از کارکشن های موج C می باشد از نظر پساالگویی نیز بلامانع می باشد.

   درخصوص پسا الگویی دیامتریک زیگزاگی هم اگر در تایم هفتگی که ساده تر می باشد توجه کنید موج B پاس کرده و موج F هم خط روند 0-b از شاخه قبلی را در زمان مساوی شکسته است و چون یک مرحله را پاس کرده قابل پذیرش می باشد. در واقع شمارش اصلی و دید کلی از تایم بالا گرفته شده و به تایم پایین تحمیل شده است.
   واقعا هم فرقی نمی کند شما این الگو را دیامتریک زیگراگی بگیرید یا زیگزاگ. چون این دو الگو در تایم فریم های مختلف قابل تبدیل شدن به هم هستند. دلیل اصلی انتخاب دیامتریک زیگزاگی علاوه دلایل صحیحی که در مورد مثلث فرمودید ساختار موج A و C می باشد که بسختی می توان آنرا شتابدار شمرد. بشخصه توصیه می کنم این الگو را در تایم دیلی دیامتریک زیگزاگی و در هفتگی زیگزاگ شمارش نمایید.
   موفق و پیروز باشید.

 47. سلام جناب مهندس، نظر جدیدی ندارین با توجه به شرایط موجود؟؟؟

 48. باسلام و احترام
  بعد از موج G وضعیت شاخص چگونه خواهد بود؟ نزولی می شود؟ موج F حداکثر چند هفته دیگر ادامه دارد خواهد بود؟ممنون

  • سلام

   بعد موج G در تایم ماهیانه قطعا شاخص نزولی خواهد شد و حتی چند سال می تواند در رکود باقی بماند. برای موج F ایده آل اینست که ظرف یک یا دو ماه آینده به پایان برسد. البته این بدان مفهوم نیست که در کل این مدت ریزش می کند. بلکه می تواند از هفته آینده کف قیمتی موج F مشخص گردد و بعد از آن با رنج زدن و کف سازی صرفا زمان صرف نماید.

 49. با سلام
  ضمن تشکر از زحمات جنابعالی
  با توجه به هفته ای که گذشت و اصلاح شاخص تا حوالی 1400 و قوت گرفتن سناریوی تکمیل موج F از دیامتریک ، آیا می توان با توجه به فرمایشات شما در خصوص نقض زمان ایده آل پنج ماه برای موج F به اتمام موج مذکور و شروع موج G در هفته آتی امیدوار بود ؟؟؟؟

  • درود و سپاس از شما

   هنوز نشانه ای از تکمیل موج F مشاهده نمی گردد. می توان انتظار داشت در هفته آتی در حوالی 1250-1350 نزول شاخص متوقف و حتی شاهد صعود شاخص باشیم ولی این به مفهوم تکمیل موج F نیست و همچنان تارگت 5 ماهه پابرجاست.
   توصیه میکنم آپدیت کوتاه مدت شاخص را از طریق کانال تلگرام ملاحظه نمایید.
   آیدی تلگرام سایت: @Shirazneowave

 50. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب برادری
  در تحلیل اخر که در کانال تلگرامتون قرار دادید گفته شده که در موج 3 از c قرار داریم و با توجه به مثبت شدن شاخص در اخر هفته و اینکه موج 3 از c فقط کمی بیشتر از موج 1 از c شده می خواستم ببنیم ایا باید منتظر یک شتابدار روندار و یا یک ترمینال با موج 5 ممتد بود برای موج c ؟ یا باید کل تحلیل را عوض کرد؟ و اینکه اگر شاخص بریزه و موج c از زیگزاگ کلی تمام بشود ایا این شاخه اول از اصلاح F هست یا کل F تمام شده ؟
  با تشکر .

  • درود بر شما

   همانطور که می دانید در وسط یک الگو و مخصوصا الگوهای اصلاحی با سناریوهای مختلفی رویرو هستیم و معمولا سناریویی که احتمال بیشتر دارد را دنبال میکنیم تا اینکه اثبات شود و یا خلاف آن ثابت شود.
   در سناریو زیگزاگ تقریبا تمام مواردی که گفتید وجود دارد اینکه موج C یک شتابدار 5 ممتد یا اصلا ترمینال گردد. همه این موارد ظرف یکی دو روز آینده و با توجه به نوع حرکت بازار مشخص می گردد. در صورتیکه شاخص سطح 1650 رو بشکند کلا سناریو زیگزاگ هم منتفی خواهد بود.
   اما در صورتیکه طبق سناریوی زیگزاگ تا سطح 1300 شاخص نزول نماید کل این نزول 2 ماه زمان برده است. موج F از دیامتریک در حالت ایده آل بایستی 5 ماه زمان صرف کند ولی در دو موج از دیامتریک این مسئله قابل نقض می باشد.
   این هفته بنظر می رسد شرایط شاخص مشخص تر خواهد شد.
   موفق باشید

 51. با سلام با توجه به واگرای ایجاد شده در RSI نمی توان به برگشت شاخص بصورت حداقل یک موج b امیدوار بود بر اساس فیبوهای زمانی رهاورد اصلاح حداقل 2 تا 3 هفته دیگر ادامه دارد ممنون از پاسخ شما

 52. با عرض سلام و وقت بخیر
  امیدوارم استاد عزیز در سلامتی کامل باشد

  اگر ممکنه بفرمایید که آیا در یک روند شتاب دار موج های روندی از درجه پایین علاوه بر اندازه زمانی حتما بایستی از نظر قیمتی نیز از موج روندی درجه بالاترخود کوچکتر باشند و یا اینکه تنها تفاوت در اندازه زمانی کفایت میکند؟

  • نادر برادری

   درود بر شما و سپاس از لطفتون

   لطفا سوالات تخصصی را صرفا از طریق انجمن سایت مطرح نمایید.

   اما اگر بخواهم در یک جمله پاسخ شما رو بدم خیر همچین الزامی وجود ندارد.

   با سپاس فراوان

 53. سلام،در آپدیت تحلیل شاخص کل که در کانال تلگرام قرار گرفته،میشه زیگزاگ کارکشن ترکیبی رو در حقیقت موج a از مثلث دونست؟یا این سناریو در کل منتفی شده؟

  • نادر برادری

   سلام

   بله میشه درنظر گرفت. همانطور که در کانال عنوان شد در این موج کارکشن سناریوها خیلی زیاد هست و قطعا یکی درست خواهد بود. پس بهترین کار صبوری و پیروی از تحلیل بلند مدت تا مشخص شدن پازل می باشد.

 54. سلام جناب برادری نمیشه در صورت شکست کف 1600 موج f شما رو a از یک زیگزاگ در نظر گرفت که موج a تا 1520 نزول و سپس موج b و سپس c تا سطح 13300 که اخر اصلاح باشه در نظر گرفت بر اساس موج شماری الیوت

  • نادر برادری

   سلام

   بله در صورت شکست سطح 1600 میشه در نظر گرفت. در نئوویو هم تقریبا میشه یک دو گانه ترکیبی که بخش اول یک دیامتریک هست و افزایش هفته قبل یک ایکس موج و ادامه نزول یک زیگزاگ.

 55. سلام با توجه به این که موج E هم به اتمام رسید موج F غالبا چه الگوهایی و در چه بازه زمانی میسازه؟ ممنون

  • نادر برادری

   سلام

   موج F در دیامتریک ها می تواند هر الگوی تصحیحی استاندارد یا غیر استانداری باشد و از لحاظ زمانی هم بایستی تشابه زمانی با سایر شاخه های الگو داشته باشد. (حدود 5 ماه)

   اما به این نکته توجه کنید تا زمانی که شاخص بالای 1650000 می باشد نمی توان با قطعیت گفت که موج E به پایان رسیده است و اگر از هفته آینده بازار با قدرت برگردد می تواند سقف 2100000 را بشکند و تا 3 میلیون واحد نیز بالا بیاید. جهت مشاهده آپدیت تحلیل شاخص می توانید از کانال تلگرام سایت دیدن فر مایید.

   آیدی تلگرام : @Shirazneowave

   • به نظر من کولپس بازار اتفاق افتاده و این مثبت ها ریز موج اصلاحی در روند نزولی هستند چون شاخص یه پنج موجی تموم کرده توی موج شماری نئو ویو سناریویی میشه براش متصور بود؟

    • نادر برادری

     سلام بر شما

     در اینکه اصلاح بازار هنوز تمام نشده شکی وجود ندارد ولی این عدم اتمام کارکشن الزاما به معنی ریزش بیشتر نیست و می تواندادامه کارکشن بصورت نوسانی و با صرف زمان همراه باشد.

     اما در خصوص کولپس بازار (به مفهوم اصلاح چند ساله بازار مثل سال 92) یا ریزش شاخص تا 1 میلیون واحد موافق نیستم و به احتمال خیلی بالا این اتفاق نخواهد افتاد.

     از نظر نئوویوی در تایم ماهیانه همچنان سناریو دیامتریک بهترین سناریو می باشد و دو احتمال بیشتر وجود ندارد یا موج E پایان یافته و این اصلاح 5-6 ماه زمان صرف خواهد کرد که در اینصورت می تواند تا 1530 یا حتی 1350 نزول نماید.
     و یا اینکه این اصلاح خودش ریز موج E می باشد که با حفظ کف 1600 و صرفی زملنی در حدود 1-2 ماه به مسیر صعودی باز خواهد گشت.

     اگر بخواهم بصورت الیوت آنرا معادل کنم الان یا در موج 4 بزرگ هستیم یا ریز موج 4 از 3 .

     موفق و پیروز باشید.

 56. سلام و عرض ادب،جسارتا تحلیلتون از شرایط الان بازار چیه؟مدتی هست سهمای کوچک در اصلاح به سر میبرند و همچنان امروز هم اکثرا صف فروش بودن،آیا این اصلاح و شرایط بازار نگران کننده و ادامه دار خواهد بود؟ ممنونم

  • نادر برادری

   سلام بر شما
   همانطور که از تحلیل جامع شاخص مشخص است دید بلند مدت در بازار سرمایه کاملا صعودی است. اما چیزی که اکثر تحلیلگران و سرمایه گذاران نگران آن هستند پیدا کردن انتهای موج E از دیامتریک (صعودی فعلی) است چون پس از آن یک اصلاح 4-5 ماهه در حد 20-30 درصد در شاخص کل خواهیم داشت. با توجه به شرایط فعلی بازار همچنان به ادامه موج E صعودی تا 2200000 واحد و در صورت شکست حتی تا 3300000 خوشبین هستم. لذا اصلاح فعلی را موقت و ناشی از جو روانی کاهش نرخ دلار می دانم و با فروکش کردن نوسانات دلار و تثبیت آن می توان در هفته آینده شرایط متفاوتی را در بازار مشاهده کرد. لذا اصلاح در سهام کوچک و بنیادی هنوز نگران کننده نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید