چهارشنبه , ۵ آذر ۱۳۹۹
قالب وردپرس افزونه وردپرس

تحلیل طلا (۱)

تحلیل طلا شماره (۱) 

با عرض سلام و ادب به شما همراهان عزیز سایت شیراز نئوویو

امروز قصد دارم تحلیلی جامع از  وضعیت طلای جهانی با استفاده از روش امواج الیوت (نئوویو) خدمتتان ارائه کنم. سعی بر آن است تا در حین تحلیل ها نکات آموزشی به زبانی ساده و کاربردی جهت علاقمندان به این روش تحلیلی فوق العاده اشاره گردد. شایان ذکر است کلیه تحلیل های ارائه شده در سایت شیراز نئوویو صرفا جنبه آموزشی دارند و کسانی که قصد سرمایه گذاری و انجام معاملات واقعی دارند بایستی با ریسک و تحلیل خود اقدام به معامله نمایند.

تحلیل بلند مدت

جهت تحلیل بلند مدت ابتدا از نمودار کش دیتای ۶ ماهه طلا شروع میکنیم.

همانطور که در تصویر می بینیم از سال ۲۰۰۱ تا شروع سال ۲۰۱۲ طلا یک حرکت شارپ صعودی را از ۲۶۰$ تا ۱۹۲۰$ انجام داده است. با توجه به نمودار چندین ساله طلا می توان این حرکت صعودی را بعنوان موج [۳] نامگذاری کرد. در این تایم فریم بدلیل پیچیدگی بالای موج ۳ از شمارش زیر موجها (بخشیزگی) صرف نظر میکنیم.ولی سرعت و شیب افزایش قیمت در این ۱۱ سال بخوبی می تواند موید یک موج ۳ (یا حداقل یک ایمپالس با هر شمارشی) باشد.

لذا بعد از این موج ایمپالس ما بایستی منتظر یک موچ کارکشن باشیم. که نزول قیمت طلا از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ و از قیمت ۱۹۲۰$ تا ۱۰۴۶$ این موضوع را تایید می کند. پس با توجه به اینکه موج ۳ حدود ۱۱ سال بطول انجامیده است انتظار داریم این کارکش در قالب موج ۴ حداقل ۱۱ تا ۱۶ سال بطول بیانجامد. اهداف قیمتی فیبوناچی و ساپرت های مربوطه برروی شکل مشخص شده است.

با توجه به مشخص شدن مقادیر زمانی و قیمتی برای موج ۴ می توانیم محدوده حرکتی این موج ( مربع آبی رنگ) را ترسیم نماییم و فلش آبی رنگ میانگین مسیر قیمت را نشان می دهد و انتظار داریم قیمت حول آن نوسان نماید تا ضمن پر کردن ظرف زمانی به اهداف قیمتی خود برسد.

با موارد مطرح شده چیزی که در حال حاضر می توان گفت به شرح زیر است:

 1. تا قبل سال ۲۰۲۲ انتظار اتمام موج ۴ را نداریم چون موج ۴ بایستی حداقل به اندازه موج ۳ وقت صرف کند.
 2. با توجه به کارکشن بودن موج ۴ ساختار آن می تواند ۳ یا ۵ یا ۷ و خیلی بندرت ۹ موجی باشد.
 3. تا کنون از اتمام موج (A) از موچ ۴ اطمینان داریم.

خب با اطلاعاتی که از تحلیل بلند مدت طلا بدست آوردیم جهت بررسی دقیقتر به تایم ماهیانه می رویم.

تحلیل میان مدت

جهت تحلیل میان مدت  از نمودار کش دیتای ماهیانه طلا استفاده میکنیم.

همانطور که ملاحظه میکنید در این تایم فریم موج ۴ بزرگنمایی شده تا با جزییات بیشتر آن را مورد بررسی قرار دهیم.

با شمارش امواج شاخه (A) از موج ۴ می توان پی برد موج (A) ساختاری سه موجی دارد. و شکست خط روند آبی رنگ و حرکت پسا الگویی (مستطیل سبز) که از لحاظ قدرت و سرعت بیشتر از همه کارکشن های موجود در ساختار موج (A) می باشد تایید میکند که موج(A) به پایان رسیده ودرحال حاضر در موج (B) از ۴ هستیم.

با توجه به اینکه ساختار موج (A) سه موجی می باشد این نکته را به ما می گوید که موچ (B)  پس از آن  باید حداقل ۰٫۶۱۸ آن را بازگشت نماید. همچنین با توجه به اینکه موج (A) حدود ۴ سال طول کشیده است موج (B) هنوز به حداقل های زمانی خود که سال ۲۰۲۰ می باشد نرسیده است .

اگر به بررسی ساختار موج (B) از ۴ بپردازیم در حال حاضر چندین سناریو می توان برای آن در نظر گرفت که یکی از آنها در تصویر مشخص است. در این سناریو انتظار یک ساختار ۳ موجی برای موج (B) در نظر گرفته شده است. که موج B از (B) آن یک مثلث انقباضی نامحدود است. و انتظار یک حرکت شارپ بصورت ۵ موجی در قالب موج C را داریم.

سناریو دیگر می تواند دیامتریک فرض کردن موج (B) می باشد که در آن صورت صعود پیشرو در قالب موج e از دیامتریک است.

قطعا شکست سقف ۱۳۷۵ که خط بالای مثلث می باشد می تواند تحلیل را تایید و به صعود شتاب دهد.

همچنین می توان جهت بررسی دقیقتر شاخه صعودی که با فلش قرمز مشخص شده است به تایم های پایین تر مثل هفتگی و روزانه رفت.

تحلیل کوتاه مدت

جهت تحلیل کوتاه مدت  از نمودار کش دیتای هفتگی طلا استفاده میکنیم.

همانطور که میبینید آخرین شاخه مثلث ما به شکل یک دیامتریک بوده است و اتمام آن با حرکت پسا الگویی شارپ طلا از ۱۲۷۴$ تا ۱۳۲۷$ تایید شده است. شاید هنوز زود باشد برای ساختار موج صعود با دقت کافی اظهار نظر کرد ولی با توجه به انتظار ساختار ۵ موجی برای موج صعودی پیش رو شاید شمارش در نظر گرفته شده در قالب یک موج ۱ و ۲ محتمل باشد. که در اینصورت احتمال افزایش خوبی در قالب موج ۳ ظرف هفته های آتی قابل پیش بینی می باشد.

 

آپدیت تحلیل (۱۳۹۹/۱۱/۱۸)

 

XAUUSD@MN1 - Primary Analysis - Feb-07 1903 PM (1 day)

در ادامه تحلیل قبلی مشاهده کردیم که طلای جهانی با دقت خوبی تا سال ۲۰۲۰ صعودی را تا ۱۶۱۰ دلار تجربه کرد. حال با توجه به ساختار امواج این موج (B) بزرگ که از کف سال ۲۰۱۶ آغاز شده است انتظار می رود این موج ساختار یک الگوی دیامتریک را داشته باشد. لذا در صورتیکه موج E از این دیامتریک در ۱۶۱۰ دلار پایان یافته باشد ( جهت تایید نیاز به شکست کف ۱۴۵۰ دلار در زمانی کمتر از یک ماه آینده می باشد.) آنگاه موج F نزولی می تواند ظرف ۶ ماه آینده تا ۱۳۵۷ دلار نزول نماید. پس از پایان موج F بایستی شاهد صعود طلا تا سقف ۱۵۳۰ دلار تا مارچ ۲۰۲۱ باشیم. 

 

XAUUSD@W1 - Primary Analysis - Feb-07 1914 PM (1 day)

جهت تایید پایان موج E و شروع موج F از تایم فریم هفتگی استفاده می کنیم. اگر موج E در سقف ۱۶۱۰ دلار پایان یافته باشد بایستی نزولی بزرگتر وسریعتر از کارکشن های قبلی اتفاق بیافتد. این مقیاس توسط یک مربع سبز رنگ مشخص شده است. پس اگر قیمت طلای جهانی حداکثر ظرف یک ماه آینده کف ۱۵۰۰ و سپس ۱۴۵۰ دلار را بشکند می توان مطمئن شد که موج  E پایان یافته و موج F نزولی آغاز شده است. در غیر اینصورت طلا می تواند با صعودی موقف تا ۱۷۰۰ دلار موج E را به پایان برساند و سپس نزول موج F آعاز گردد.

 

آپدیت تحلیل (۱۳۹۸/۱۲/۲۳)

 

XAUUSD@MN6 - Primary Analysis - Mar-13 2023 PM (1 day)

پیرو تحلیل قبلی همچنان طلای جهانی در قالب یک الگوی دیامتریک بعنوان موج (B) بزرگ در حال توسعه است. در تحلیل قبل ما منتظر پایان موج E از این دیامتریک بودیم و عنوان شد که اگر رفتار پساالگویی مشاهده نگردد احتمالا صعودی موقت تا ۱۷۰۰ دلار خواهیم داشت. طلا پس از صعود تا ۱۷۰۳ دلار ظرف هفته گذشته نزول شدیدی را آغاز کرده است که با شکست سطح ۱۵۷۰ دلار می توان پایان موج صعودی طلا را انتظار داشت.

 

XAUUSD@MN1 - Primary Analysis - Mar-13 2021 PM (1 day)

همانطور که در کش دیتای ماهیانه طلا مشخص است امروز طلا موفق شد با یک حرکت بزرگتر از نظر قیمتی و سریعتر نسبت به کارکشن های الگوی قبلی (موج E) و همچنین شکست خط روند به نوعی پایان موج E را تایید نماید. لذا انتظار داریم ظرف ۶ ماه آینده طلای جهانی به سمت قیمت ۱۳۵۰ یا ۱۲۶۰ دلار حرکت نماید. با توجه به اینکه این شاخه از الگو نیز ساختار اصلاحی خواهد داشت پس قطعا حرکت بصورت نوسانی خواهد بود. در صورت شکست سطح ۱۶۹۰ دلار بایستی در تحلیل تجدید نظر کرد.

 

آپدیت تحلیل (۱۳۹۹/۰۴/۲۱)

 

با توجه به عبور قیمت طلای جهانی از قیمت ۱۶۹۰ دلار نیاز هست تا تحلیل مجدد آپدیت گردد لذا به بررسی مجدد طلا از تایم بالا می پردازیم.

XAUUSD@Y3 - Primary Analysis - Jul-11 2007 PM (1 week)

 

همانطور که در کش دیتای سه ساله طلا ملاحظه می کنید پس از یک موج صعودی که بصورت یک ترکیبی دو گانه می باشد از سال ۲۰۱۱ یک روند اصلاحی در طلای جهانی آغاز شده و همچنان ادامه دارد. (موج صعودی می تواند موج ۳ از یک شتابدار ترمینال یا بخشی از یک دیامتریک باشد.)

حرکت شارپ موج (A) اتمام حرکت قبلی و شروع حرکت اصلاحی نزولی را کاملا تایید می کند و پس از تکمیل موج (A) در سال ۲۰۱۶ در حال حاضر بازار مشغول تکمیل موج (B) صعودی می باشد. پس همچنان تغییری در دید بلند مدت ما نسبت به تحلیل گذشته ایجاد نشده است.

شاید اگر بخواهیم یک حدس اولیه برای این کارکشن بزنیم اولین انتخاب یک الگوی تخت و سپس یک مثلث باشد. قطعا با تشکیل ساختار موج (C) با قطعیت بیشتری می توان در مورد نوع الگوی اصلاحی صحبت کرد. ولی در هر دو احتمال گفته شده موج (B) می تواند کوچکتر یا بزرگتر از موج (A) باشد. (این نکته را هم در نظر بگیرید موج B بدلیل اینکه وسط یک الگوی اصلاحی می باشد در نئوویو جزء فازهای غیر قابل پیش بینی دقیق محسوب می شود چون تعداد سناریوهای زیادی را می توان در نظر گرفت.)

اما اگر فعلا سناریو یک فلت را در نظر بگیریم بهترین و ایده آل ترین مقدار برای موج (B) در این تایم فریم می تواند عدد ۱۹۲۴ دلار باشد که مقاومت محکم سال ۲۰۱۱ نیز در آنجا قرار دارد و در صورت عبور از این مقاومت، الگوی ما بصورت یک الگوی نامنظم خواهد شد و مقادیر ۲۲۶۰ یا حتی ۲۴۹۰ هم می توان برای آن در نظر گرفت. اما جهت بررسی دقیقتر موج B به تایم ۶ ماهه طلا رجوع می کنیم.

 

XAUUSD@MN6 - Alternate 3 - Jul-11 2101 PM (1 day)

 

در این تایم فریم همانطور که مشاهده می کنید موج (A) کاملا بصورت یک دو گانه ترکیبی هست که نوع الگو اصلاحی بزرگتر را بصورت تخت یا مثلث تایید می کند. همچنین موج (B) را مطابق قبل می توان یک دیامتریک پاپیونی در نظر گرفت که الان در موج E آن می باشیم. در اینصورت همچنان در دید میان مدت ما نیز تغییری ایجاد نشده است.

تنها تفاوت ایجاد شده در اتمام و تارگت موج E می باشد و علیرغم نزولی که در تحلیل قبل داشتیم با توجه به برگشت قیمت، به این نتیجه می رسیم که موج E همچنان ادامه دارد. همانطور که در نمودار پیداست بنظر می رسد موج E بصورت یک دیامتریک الماسی در حال پیشرفت می باشد ولی تا تکمیل این موج و مشاهده حرکت پسا الگویی نمی توان با قطعیت در مورد آن نظر داد. چرا که در تایم بلند مدت دیدیم که موج (B) می تواند بیش از ۲۰۰۰ دلار نیز افزایش قیمت داشته باشد. اما شاید در این تایم نیز بهترین و ایده آل ترین نسبت برای پایان موج E همان عدد ۱۹۲۰-۱۹۵۰ دلار باشد.(سایر تارگت های موج E در نمودار مشخص شده است)  پس بهترین کار صبر جهت تکمیل این موج و شکست خط روند d-f می باشد.

همچنان می توان شاخ E را در تایم های پایین تر نیز بررسی نمود ولی بدلیل تعداد زیاد سناریوهایی که می توان برای آن در نظر گرفت فعلا بایستی در همین تایم طلا را پیگیری نمود تا زمانی که خط d-f بسرعت شکسته شود.

 

 

برای اطلاع از بروزرسانی تحلیل ها و مطالب آموزشی می توانید در کانال تلگرام سایت عضو گردید.

 

افشای ریسک :
مطابق اصول مدیریت سرمایه، بازارهای مالی همواره با ریسک و احتمال همراه می باشند لذا هرکس بایستی با تحلیل و مسوولیت خود به معامله بپردازد.

 

پیروز و سربلند باشید .

 

 

امتیاز کاربران
[تعداد: 6 میانگین: 5]

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 37 ساله و ساکن شیراز. پس از 15 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

۱۰ دیدگاه

 1. سلام بسیار تحلیل دقیق و حاوی نکات آموزشی در شمارش امواج میباشد واقعا از این تحلیل جامع لذت بردم همیشه سرافراز باشید. لطفا اگر امکانپذیر است روی شاخص دلار تحلیل جامع ارایه دهید . با سپاس فراوان

 2. سلام
  از وقتی با روش نیو ویو اشنا شدم تقریبا هیچ روشی منو راضی نمیکنه برای تحلیل
  ولی یه موضوع همیشه برام سواله که حجم جزییات نیو ویو انقد زیاده که حتما باید صبر کرد تا یه الگو تکمیل بشه تا با اطمینان پیش بینی کنیم و این موضوع خیلی زمان بر هستش. کلی اما و اگر و الگوهای مختلف وجود داره حتی اگه درست تحلیل کرده باشیم ماه ها زمان میبره تا به درست بودن تحلیلمون پی ببریم.
  تو این حالت چطور میتونیم وارذ معامله ای بشیم وقتی ماه ها باید صبر کرد…

  • نادر برادری

   سلام
   سالها پیش در یک کتاب خوندم که نوشته بود “معامله گرها هر چقدر تجربه تریدشون بالاتر میره تایم فریمشون هم میره بالاتر”. آن زمان خیلی مفهوم این جمله برایم جالب نبود و فکر می کردم وقتی می شود در چند دقیقه یا ساعت درآمد کسب کرد چرا باید ماه ها صبر کرد. همانطور که فرمودید نئوویو یکی از بهترین روش های تحلیل تکنیکال می باشد و برخلاف تصور خیلی ها اینکه در بعضی از اوقات بازار، شما با سناریوهای مختلف روبرو هستید از نقاط قوت این روش هست و نه ضعف آن. چرا که بازار یک موجود زنده است و در واقعیت نمی شود در همه اوقات همه رفتار یک موجود زنده را دقیق پیش بینی کرد پس بهتر است در این مواقع پلن بی هم وجود داشته باشد.
   معامله گری دقیقا مثل شکار می ماند که شما بعنوان شکارچی آن بایستی صبر و حوصله بخرج دهید و حتی ماهها در کمین یک موقعیت ورود باشید تا شکار خوبی نصیبتون بشه. واقعا لزومی ندارد من معامله گر در هر لحظه در بازار حضور داشته باشم. این را از بعد معامله گری و ورود به بازار عرض کردم. اما از منظر آموزشی براحتی شما می توانید با اصول و قوانین نئوویو در تایم های پایین تر روش ترید و تحلیلی خود را تست نمایید و نتیجه کار را ببینید که این هم به افزایش مهارت و هم به افزایش اعتماد بنفس شما کمک خواهد کرد.
   موفق و پیروز باشید

   • درود بر شما و بسیار ممنونم بابت پاسخگویی تون
    اگه مقدور هست به این سوال من هم پاسخ بدید، آیا الزامی هست که در شتابدار ها موج ۲ و ۴ زمان بیشتری نسبت به دو موج ۱ و ۳ صرف کنن؟ یکی از کتابهای راهنما این قضیه رو به عنوان یه قانون الزامی عنوان کرده

    • نادر برادری

     درود بر شما

     بله این قانون در نئوویو الزامی می باشد که موج ۲ و ۴ حداقل بایستی زمانی به اندازه موج ۱و۳ صرف نماید. آقای نیلی این موضوع را بطور کامل در مقاله ۲۰۱۹ خود عنوان کرده که ترجمه آنرا می توانید از بخش آموزش نئوویو سایت مطالعه نمایید.

     • متشکرم
      در تصویر دوم همین صفحه موج C از موج W بنظر موج ۴ زمان کمتری رو نسبت به موج ۳ صرف کرده
      شاید قانون دیگه ای هم هست و من اطلاع ندارم.
      تشکر مجدد

     • نادر برادری

      در موج مد نظر شما موج دوم بصورت یک فلت جاری در نظر گرفته شده است (یعنی دو تا سقف پایین تر از جاییکه لبیل گذاری شده است.) ولی در موتیوویو وقتی موج ۲ را پایین تر یا بالاتر از موج ۱ (یعنی صورت جاری) قرار می دهید نظم نمایشی برچسب ها بهم میخورد. لذا به همین دلیل بالاتر گذاشته شده است.

 3. خیلی خیلی ممنونم جواب سوال دیگه ای که داشتم هم گرفتم! بسته شدن موج دو بعد از پایان موج یک!!!
  خدا حفظتون کنه بزرگوار…

دیدگاهتان را بنویسید

Neowave-Course-popup1