یکشنبه 19 اردیبهشت 1400

تحلیل شاخص S&P500

تحلیل شاخص S&P500 شماره (1)

با عرض سلام و ادب به همه همراهان عزیز سایت شیراز نئوویو

در این مقاله قصد داریم چشم انداز شاخص S&P500 بورس آمریکا را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهیم. مثل همیشه سعی میکنم تحلیل از جنبه آموزشی و حاوی نکاتی مفید برای علاقمندان باشد. شایان ذکر است کلیه تحلیل های ارائه شده در سایت شیراز نئوویو صرفا جنبه آموزشی دارند و کسانی که قصد سرمایه گذاری و انجام معاملات واقعی دارند بایستی با ریسک و تحلیل خود اقدام به معامله نمایند. چرا که جهت انجام معامله به دو فاکتور مهم دیگر (اصول مدیریت سرمایه و استراتژی معاملاتی) بغیر از تحلیل نیاز هست که ما در اینجا بدان ها نمی پردازیم.

توجه بفرمایید این تحلیل بطور کامل توسط شخص آقای گلن نیلی انجام شده است و ما در سایت شیراز نئوویو کار گردآوری و ترجمه آنرا انجام داده ایم. از آنجا که اینگونه تحلیل ها ضمن اینکه چشم انداز خوبی از بازار بورس آمریکا به شما خواهد داد (که تاثیر فراوانی برروی همه بازارها در دنیا دارد)  همچنین کارگاه عملی موج شماری بسیار خوبی نیز محسوب می گردد.

 

شاخص S&P 500 چیست؟

شاخص S&P 500 مخفف عبارت Standard & Poor’s 500 است. این شاخص بر اساس ارزش‌گذاری ۵۰۰ شرکت بزرگ و فعال در بازار سهام آمریکا محاسبه می‌شود. S&P یکی از مهمترین شاخص‌های سنجش عملکرد کلی بازار بورس و اوراق بهادار آمریکا محسوب می‌‌شود و با شاخص‌های Dow Jones و Nasdaq متفاوت است.

شاخص S&P 500 نشان دهنده نقش صنعت در اقتصاد است ؛ از جمله بخش های تاثیرگذار بر این شاخص عبارتند از: فناوری اطلاعات ( 17/8 ٪)، مالی (15/1 ٪) ، انرژی (12/7٪) ، صنایع (11/3 درصد) ، کالاهای اساسی مصرفی ( 10/6 ٪) ، کالا های اختیاری مصرفی ( 10/6٪) ، مواد (3/7٪) ، خدمات رفاهی ( 3/4٪)، خدمات مخابراتی ( 3/1 ٪).

تفاوت های شاخص S&P 500 و دیگر شاخص های بازار سهام

شاخص S&P 500 پس از Dow Jones Industrial Average که از شناخته شده ترین شاخص های جهان است، بزرگترین شاخص سهام آمریکا است. قیمت سهام 30 شرکت که بهترین وضعیت صنایع خود را نشان میدهند از عوامل تعیین کننده این شاخص است؛ از جمله سهام DJIA که حدودا یک چهارم از کل بازار سهام ایالات متحده را در دست دارد. در بخش تکنولوژی شاخص   S&P 500 نسبت به نزدک (NASDAQ) سهام کمتری دارد. با این حال تمامی این شاخص های سهام نوسانات مشابه دارند به طوری که تمرکز بر روی یکی از این شاخص ها ، ما را نسبت به تغییرات بازار سهام مطلع میسازد.

شاخص S&P 500 در سال ۱۹۵۷ توسط Standard & Poor’s که یک شعبه از McGrowHill بود، راه‌اندازی شد. در حال حاضر مالکیت آن را شاخص S&P Dow Jones بر عهده دارد که یک سرمایه گذاری مشترک بین مک گرو مالی مک گرو هیل ، گروه CME و News Corp (صاحب داو جونز) است.

 

تحلیل بلند مدت

جهت تحلیل بلند مدت ابتدا از نمودار کش دیتای 2.5 ساله شاخص S&P500 شروع میکنیم.

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید شاخص بورس آمریکا از سال 1982 استارت یک الگوی شتابدار 5 ممتد را در قالب موج 3 زده است و از عدد 100 واحد تا 1550 واحد در سال 2000 صعود نموده است. پس از آن در بیست سال اخیر در یک موج 4 جاری بوده است که علیرغم اینکه تا سال 2020 توانسته تا 3500 واحد افزایش داشته باشد ولی این صعود کاملا نوسانی بوده است. از نظر ساختاری این موج 4 را می توان بصورت یک مثلث خنثی شمارش نمود. که چهار شاخه از آن تکمیل شده و الان چند ماهی است که واد موج e از این مثلث خنثی شده ایم.

با توجه به اختلاف زمانی زیاد بین موج c و d می توان انتظار داشت که موج e تقریبا نصف این مقدار زمان صرف نماید. پس انتظار داریم که شاخص بورس آمریکا ظرف 4-5 سال آینده در یک حرکت نزولی در قالب موج e از مثلث خنثی قرار داشته باشد و از نظر قیمتی هم افتی به اندازه موج a داشته باشد که حدودا عدد 1550 واحد (که همان سقف سال 2000 می باشد) را نشان می دهد.

 

 

2.5Years

 

تحلیل میان مدت

جهت تحلیل میان مدت از نمودار کش دیتای شش ماهه شاخص S&P500 استفاده میکنیم.

در نمودار شش ماهه همه موارد بالا را می توان با جزئیات بیشتر مشاهده نمود و همچنین ریز موج های مثلث خنثی که از سال 2000 آغاز شده است کاملا قابل بررسی و ارزیابی می باشد. همانطور که میبینید این نمودار از پیچیدگی بمراتب بیشتر از نمودار قبلی برخوردار است لذا آقای نیلی تایم بالاتر را بعنوان چشم انداز و الگویی برای شمارش تایم پایین تر استفاده می کند.

6Month

 

اگر بخش آخر این نمودار را با جزئیات بیشتر ملاحظه نماییم می توان برای موج E از مثلث خنثی یک الگوی مثلث انبساطی را در نظر گرفت که دو شاخه a و b آن شکل گرفته است. چرا که معمولا آخرین شاخه از مثلث ها خود به شکل یک مثلث نامحدود ظاهر می شوند و همچنین رفتار شارپ موج a از موج E و همچنین ایجاد سقف جدید توسط موج b می تواند این سناریو را قویتر نماید.

 

6Month-detail

 

 

تحلیل کوتاه مدت

جهت تحلیل بلند مدت از نمودار کش دیتای  ماهیانه شاخص S&P500 استفاده میکنیم.

در تایم ماهیانه موج E از مثلث خنثی را با جزئیات بیشتر بررسی میکنیم. اگر همان سناریو مثلث انبساطی را فعلا برای این موج در نظر بگیریم کاملا مشخص است که موج a با ساختاری سه موجی از فوریه تا مارچ 2020 به پایان رسیده است و موج b صعودی در این چند ماه در حال تشکیل می باشد. اما برای ساختار موج b و زمان اتمام آن سه سناریو می توان درنظر گرفت:

سناریو اول

در این حالت موج b بصورت یک زیگزاگ سه گانه قابل شمارش می باشد که پس از ایجاد یک سقف جدید نهایتا تا 3700 واحد ظرف یک ماه آینده به پایان می رسد و ریزش شاخص بورس آمریکا آغاز می گردد. رفتار آبشاری شاخص و کاهش مقدار هر زیگزاگ با نسبت 0.618 می تواند به این سناریو کمک کند.

 

Monthly1

 

سناریو دوم

در این حالت موج b بصورت یک مثلث انقباضی تناوب معکوس قابل شمارش می باشد که پس از ایجاد یک کف و سپس سقف موج b به پایان خواهد رسید. در این سناریو شاید حدود 2 ماهی شاخص آمریکا در همین نواحی نوسان کند.

 

Monthly2

 

سناریو سوم

در این حالت موج b بصورت یک دیامتریک قابل شمارش می باشد که در این صورت تقریبا به انتهای موج b نزدیک شده ایم و ظرف هفته های آتی بایستی منتظر ریزش شاخص بورس آمریکا باشیم. تشابهات زمانی خوب بین امواج می تواند احتمال این سناریو را بیشتر نماید.

 

Monthly3

 

آپدیت تحلیل (1400/02/10)

در ادامه تحلیل قبلی همچنان سناریو های بلند مدت و کوتاه مدت به قوت خود باقیست. از بین سه سناریو کوتاه مدت نیز در حال حاضر احتمال سناریو اول بیشتر شده است و ممکن است در یک الگوی سه گانه قرار داشته باشیم. همانطور که در کش دیتای ماهیانه ملاحظه می کنید در این سه گانه پس از دو زیگزاگ شاهد یک الگوی سیمتریکال می باشیم. که با اتمام این الگو (احتمالا در محدوده 4200-4400 واحد) می توان انتظار ریزش شدیدی در شاخص بورس آمریکا را داشت.

 

Monthly5

 

همچنین جهت بررسی الگوی سیمتریکال می توان از کش دیتای هفتگی استفاده نمود. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید بنظر می رسد تشابه زمانی خوبی بین امواج برقرار می باشد و می توان انتظار داشت کم کم به پایان این صعود نزدیک شویم.

weekly1

 

نتیجه گیری

با توجه به تحلیل ارائه شده احتمالا ظرف 3-4 سال آینده بورس آمریکا در رکود بسر خواهد برد و حرکت شاخص در محدوده 2000-4400 واحد نوسان خواهد نمود. همچنین در کوتاه مدت در ماههای آتی بایستی انتظار نزول و ریزش شاخص بورس آمریکا را داشت. که می تواند باعث ایجاد بحران و رکود شدیدی در بازارهای جهانی (مشابه آنچه در سال 2008 شاهد بودیم) شود.

 

امیدوارم از این مقاله بهره لازم را برده باشید.

 

برای اطلاع از بروزرسانی تحلیل ها و مطالب آموزشی می توانید در کانال تلگرام سایت عضو گردید.

 

افشای ریسک :
مطابق اصول مدیریت سرمایه، بازارهای مالی همواره با ریسک و احتمال همراه می باشند لذا هرکس بایستی با تحلیل و مسوولیت خود به معامله بپردازد.

 

پیروز و سربلند باشید .

 

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 37 ساله و ساکن شیراز. پس از 15 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

16 دیدگاه

 1. سلام‌و درود به استاد بزرگ نئو ویو در ایران دو تا سوال دلشتم از خدمتتون
  سوال اول اینکه این اپدیت رو خود جناب گلن نیلی ارائه کردن
  سوال بعدی اینکه به نظر شما لین تحلیل فیل نشده ؟ چون موح b خیلی بالا رفته ممنون

  • درود و سپاس

   بله این تحلیل خود آقای نیلی هست که در یک وبینار ارائه کردند. البته باتوجه به اینکه موج b خیلی بلند شده است مثلث انبساطی را بصورت تناوب معکوس درنظر گرفتند و ممکن موج c کف قبلی رو رد نکنه و فقط بزرگتر از موج a شود. همچنین یک سناریوی دومی رو هم درنظر گرفتند که این موج d از مثلث انبساطی باشد و این شاخه زودتر شروع شده باشد. در هر دو صورت هم می توان انتظار داشت از محدوده 4200-4400 برگشت شارپی رو داشته باشه

   موفق باشید

 2. سلام وقتتون بخیر
  چرا موج 4 بیشتر از سه موج قبلی زمان صرف کرده مگه قانون نیست که یک موج نباید بیشتر از 3 موج قبلی از یک درجه زمان صرف کنه؟

 3. عرض سلام وقت بخیر دارم استاد
  لطف بفرمایید این تحلیل رو آپدیت کنید

  • درود
   هنوز این تحلیل تغییر خاصی نکرده و بنظر در انتهای موج B از مثلث انبساطی هستیم که می تواند در حوالی ۳۷۰۰ به پایان برسد. اما باید تا یک ریزش شارپ اولیه و پاس شدن حرکت پساالگویی صبر کرد.
   ضمن اینکه هدف از این تحلیل ها صرفا جنبه اموزشی ان است.

 4. سلام جناب برادری وقت بخیر
  در یک 5 موج موجی که موج 3 آن ممتد است چه ارتباط زمانی بین موج 1 و 5 حاکم است؟

 5. سلام دوباره استاد عزیز
  یه سوال، موج پنج از موج سه نمودار دو و نیم ساله بصورت سه موجی هست در حالی که بنظر باید بصورت شتابدار باشه، میشه راهنمایی بفرمایید چرا اینجا اینطور شمارش شده؟

 6. alirezazarebidoki77

  سلام ببخشید چرا در سناریو اول در زیگزاگ اول و دوم زمان موج بی کمتر از آ شده است؟

  • درود

   در زیگزاگ اول که با لحاظ کردن تک موج خنثی مشکل زمانی وجود ندارد. (با توجه به مستطیل سبز هم بنظر می رسد آقای نیلی به همین شکل در نظر گرفتند.)
   درخصوص زیگزاگ دوم هم یک نکته را همیشه در کلاس ها عنوان کردم که اختلاف یک تک موج نمی تواند باعث کنار گذاشتن یک شمارش شود. چرا که خیلی از اوقات بدلیل تایم بالا موج b مجال صرف زمان پیدا نکرده و اگر در تایم پایین همین شاخه را بررسی کنید چه بسا که تایم بیشتری هم صرف کرده باشد.
   با توجه به اینکه این شمارش خود آقای نیلی می باشد، مشخص هست که همین دیدگاه رو نسبت به قانون زمان دارند.
   موفق باشید

   • alirezazarebidoki77

    ببخشید یک ابهام که واسم پیش اومد، اینکه اگه با قانون خنثایی ما حتی چار موجم تبدیل به یک موج کنیم، در کل یک واحد زمانی برای در نظر می گیریم؟؟ من فکر می کردم که هر تک موج هرچی هم که باشه یک واحد زمانی هست، در مورد دوم هم که بله حق با شماست ممنون

    • خیر شما اگر چهار تک موج داشته باشید که که وسط ان موج خنثی باشد و طبق قانون خنثایی همه را یک تک موج درنظر بگیرید از نظر زمانی دارای چهار شیار زمانی هست. یعنی یک تک موج با چهار شیار زمانی.

     مبحثی که در موج خنثی عرض کردم در مورد زیگزاگ اول بود که اگر تک موج اول را خنثی در نظر بگیرید موج عا و بی از زیگزاگ هر دو یک تک موج و از نظر زمانی مساوی می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید