حالات ممکن در الگوهای ترکیبی

در فصل 8 کتاب استادی در امواج الیوت شما اشکال مختلف الگوهای پیچیده را نشان دادید که با مثلث انقباضی پایان می یابند. آیا همیشه باید به همین شکل خاتمه پیدا کنند؟

پاسخ:

در دهه 80، هنگامیکه من در حال جمع آوری مطالب برای کتاب استادی در امواج الیوت بودم. تقریبا در همه بازارها الگوهای ترکیبی دوگانه و سه گانه پیچیده به همین شکل رفتار می کردند. با آغاز دهه 90 میلادی این رفتار تغییر کرد. و این تغییرات تا هزاره جدید ادامه یافت. در نتیجه، درحال حاضر من می دانم که وجود مثلث انقباضی در انتهای یک تصحیحی پیچیده الزامی نمی باشد.

اگر شرایط بزرگتر بازار بصورت انقباضی باشد، احتمالا الگوی ترکیبی دوگانه یا سه گانه پیچیده ای را مشاهده می کنید که با مثلث انقباضی خاتمه یافته است. اگر شرایط بزرگتر بازار بصورت انبساطی باشد، احتمالا آخرین شاخه از الگوی ترکیبی پیچیده با مثلث انبساطی پایان می یابد. باتوجه به شرایط، تقریبا هر ترکیبی از زیگزاگ ها، تخت ها، مثلث ها و دیامتریک ها می توانند یک الگوی تصحیحی ترکیبی دوگانه و سه گانه پیچیده را شروع یا پایان دهند و یا ( در میانه الگو اتفاق بیافتند.)

 

In Chapter 8 of Mastering Elliott Wave you show many complex formations ending with contracting triangles. Is that how they should always end?

ANSWER:

In the 80’s, when I was collecting material for Mastering Elliott Wave, that is the way complex double and triple combination patterns behaved in nearly all markets. As the 90’s rolled around that behavior began to change. The evolution continued into the new millennium. As a result, I now know it is not necessary to have a contracting Triangle at the end of complex corrections.

If the larger market environment is one of contraction, then it is likely you will see complex double and triple combination patterns ending with contracting Triangles. If the larger environment is expanding, the last leg of a complex formation is likely to end with an expanding Triangle. Depending on the environment, virtually any combination of Flats, Zigzags, Triangles and Diametrics is possible to begin, end (or occur in the middle of) a double or triple combination correction.

 

 

توضیحات بیشتر نویسنده: (حالات ممکن در الگوهای ترکیبی)

 

بسیاری این سوال را می پرسند که مثلا می توان یک دیامتریک و زیگزاگ را ترکیب کرد؟ جواب یک کلمه است بله. همانطور که می بینید طبق گفته خود آقای نیلی هر ترکیبی از الگوهای استاندارد امکانپذیر است. تنها دو محدودیت در این زمینه وجود دارد.

 • 1- الگوی اول مخصوصا قبل از ایکس موج کوچک نمی تواند یک مثلث انقباضی باشد.
 • 2- قبل و بعد از X موج بزرگ یک الگوی زیگراگ نمی آید.

هر چند براساس قواعد منطق و قدرت الگوها شاید بتوان مواردی را جهت ترکیب بهتر الگوها در نظر گرفت. ولی نبایستی فراموش کرد این موارد همه خطوط راهنما هستند نه قوانین الزام آور. لذا تا زمانی که قانونی نقض نشده امکان ترکیبی هر دو یا سه گانه ای وجود دارد.

 

حالات ممکن در الگوهای ترکیبی

 

جهت مطالعه مقالات بیشتر در زمینه نئوویو می توانید بخش آموزش را مطالعه نمایید.

همچنین علاقمندان می توانند بخش آموزش سایت آقای نیلی را نیز از این لینک ملاحظه نمایند.

 

امیدوارم مقاله “حالات ممکن در الگوهای ترکیبی” برای شما مفید بوده باشد.

 

برای دریافت مطالب جدید می توانید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام شیراز نئوویو ما را همراهی نمایید.

موفق و پیروز باشید.

تلگرام شیراز نئوویو

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 42 ساله و ساکن شیراز. پس از 20 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

9 دیدگاه

 1. سلام استادسوالی داشتم از خدمتتون.
  اگر یک مثلث کانتر داشته باشیم که موج E نتوانسته باشد کف موج c را بزند وبعد از آن یک موج x کوتاه داشته باشیم. برای بررسی نسبت 61.8 آیا ابزار فیبوی 2 نقطه ای را ابتدا و انتهای الگو قرار می‌دهید (یعنی ابتدای A و انتهای e) ویا کل محدوده قیمتی را در نظر میگیرید وفیبو را از ابتدای موج a تا انتهای موج c در نظر می‌گیریم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • درود
   برای فیبوهای قیمتی ما بیشتر از ایتدا و انتهای الگو استفاده میکنیم و برای فیبوهای زمانی از سقف تا کف الگوها. البته در شرایط خاص و به تشخیص تحلیلگر می توان هر دو حالت را لحاظ کرد و هر کدام مناسب تر بود انتخاب نمود.

   سپاسگزار میشم سوالات فنی را از طریق انجمن سایت مطرح نمایید.

 2. سلام استاد وقتتون بخیر
  یک سوال داشتم خدمتتون، اینکه در قسمتی از مقاله جدید آقای نیلی از اصطلاح should never استفاده میکنه این یعنی (هرگز و به صورت الزام آور) یا راهنما هست؟

 3. Hosein Khorami

  سلام آقای برادری
  بسیار سایت عالی و مفیدی دارید و تحلیل های خیلی عالی دارید.
  آقای برادری امکان الگوی اصلاح پیچیده به صورت تخت کشیده سپس تخت جاری قوی سپس تخت کشیده وجود داره؟ اگر بله، حرکت بعدی اون به چه صورتی هست؟ من این الگو رو در سهام آبادا پیدا کردم که به نظر الگوی جالبی میاد

 4. سلام جناب برادری
  ممنون از مطالب خوب و مفیدی که ارائه میدین
  2 تا سوال داشتم در مورد همین مطلب.
  یک اینکه امکان داره بعد از x موج یک الگوی جاری تشکیل بشه؟ مثلا زیگزاگ + فلت رانینگ. یا هر الگوی جاری دیگه
  دوم اینکه آیا حتما یک x موج باید به صورت 100 درصد برگشت داده بشه؟
  ممنوم

  • درود بر شما

   فرض کنید در یک کارکشن نزولی هستید و بعد از زیگزاگ یک ایکس موج کوچک ضاهر می شود. این ایکس موج ضعف روند صعودی رو نشون میده پس منطقا بعد از آن نمی تواند یک کارکشن جاری بیاید که قدرت روند صعودی بازار را نشان می دهد.
   اما اینکه یک فلت داشته باشید و بعد از آن یک ایکس موج بزرگ بیاید می توان انتظار داشت پس از آن یک فلت جاری یا مثلث جاری ضاهر گردد. چون منطقا همه آنها قدرت روند صعودی بازار را نشان می دهد.
   درخصوص سوال دوم قانون الزام آور درخصوص برگشت کامل ایکس موج نداریم ولی منطقا در ایکس موج های کوچک انتظار داریم در اکثر موارد این اتفاق بیافتد.

دیدگاهتان را بنویسید