قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / تحلیل بورس ایران / تحلیل کلر (۱)
Stock-Analysis-Page

تحلیل کلر (۱)

 

تحلیل سهم کلر

با عرض سلام و ادب به همه همراهان عزیز سایت شیراز نئوویو

در این مقاله قصد داریم چشم انداز سهم کلر (کلر پارس) را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهیم. مثل همیشه سعی میکنم تحلیل از جنبه آموزشی و حاوی نکاتی مفید برای علاقمندان باشد. شایان ذکر است کلیه تحلیل های ارائه شده در سایت شیراز نئوویو صرفا جنبه آموزشی دارند و کسانی که قصد سرمایه گذاری و انجام معاملات واقعی دارند بایستی با ریسک و تحلیل خود اقدام به معامله نمایند. چرا که جهت انجام معامله به دو فاکتور مهم دیگر (اصول مدیریت سرمایه و استراتژی معاملاتی) بغیر از تحلیل نیاز هست که ما در اینجا بدان ها نمی پردازیم.

 

تحلیل میان مدت

با توجه به پیچیدگی مناسب جهت تحلیل میان مدت از نمودار کش دیتای دو هفتگی کلر شروع می کنیم.

 

سهم کلر پارس در تاریخ ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ عرضه اولیه گردیده و ظرف حدود یک ماه بازدهی ۱۹۰% را به ثبت رسانده است. معمولا در بورس ایران سهامی که عرضه اولیه می گردد پس از یک صعود شارپی وارد فاز تصحیحی شده (که به آن تعادل اولیه می گویند) و پس از مدتی اصلاح و نوسان، مجدد صعودی را تجربه خواهند کرد.

این نوع نمودارها کاملا مطلوب الیوت کارها و نئوویو کارها می باشد. زیرا سیکل الیوت بخوبی و زیبایی قابل شناسایی می باشد. بعنوان یک نکته آموزشی برای اینکه با یک نگاه تشخیص بدید یک سهم مستعد صعود می باشد یا خیر، اولین و بهترین راه یافتن یک حرکت شارپ با طول قیمتی زیاد و پس از آن یک حرکت نوسانی با همپوشانی متعدد امواج و زمان صرف شده زیاد می باشد.

همانطور که در نمودار مشاهده می کنید سهم کلر پس از صعود شارپی در حال حاضر به مدت ۵ ماه در یک حرکت نوسانی در دامنه ۷۰۰۰ – ۱۰۰۰۰ تومان می باشد. تشابهات زمانی و قیمتی بسیار خوب بین امواج می تواند سناریو یک الگوی سیمتریکال را افزایش دهد.

 

KOLOR@W2 - Primary Analysis - Aug-17 2224 PM (1 day)

 

تحلیل کوتاه مدت

جهت تحلیل کوتاه مدت ابتدا از نمودار کش دیتای روزانه کلر استفاده میکنیم.

 

در تایم فریم روزانه نیز می توان نمودار بالا را با جزئیات بیشتر جهت بررسی شاخه های الگوی سیمتریکال مشاهده نمود. اگر ما شاخه صعودی و شارپ ابتدایی را موج (A) بنامیم.

(صحیح تر آنست که این موج را ۱ یا A بنامیم ولی بدلیل اختلاف زمانی زیاد بین دو موج صعودی و اصلاحی فعلا برچسب (A) ارجحیت دارد و تنها در صورت صعود موج سوم بیش از ۱٫۶۱۸ از موج اول آنگاه می توان برچسب را به ۱-۲-۳ تغییر داد.)

در الگوی سیمتریکال همانطور که مشاهده می کنید هشت شاخه تکمیل شده و تنها شاخه i باقیمانده است. از نظر ساختاری این شاخه می تواند هر الگوی تصحیحی از قبیل زیگزاگ یا مثلث یا … باشد و از نظر قیمتی هم جهت برقراری تشابه قیمتی، محدوده ۹۰۰۰-۸۰۰۰ تومان می تواند منطقه ورود ایده آلی باشد. اما از منظر زمانی نیز می توان تقریبا محدوده ۱ تا ۴ هفته ای را برای پایان این موج لحاظ کرد.

پس از پایان این الگوی سیمتریکال انتظار داریم صعود شارپی تا اولین تارگت در ۲۴۷۰۰ تومان داشته باشیم که از نظر زمانی نیز زمانی بین ۱ تا ۳ ماه از نقطه پایان کارکشن می توان برای آن لحاظ نمود.

 

KOLOR@D1 - Primary Analysis - Aug-17 2207 PM (30 min)

 

نتیجه گیری :

باتوجه به تحلیل ارائه شده روند میان مدت سهم صعودی ارزیابی می گردد و می توان سطح ۸۰۰۰-۹۰۰۰ تومان را نقطه مناسب جهت ورود در نظر گرفت. که در اینصورت حد ضرر در نقطه ۷۴۰۰ تومان و حد سود اول در قیمت ۲۴۷۰۰ تومان و بازدهی آن ۲۰۰ % در طی ۳ ماه می باشد. همچنین میزان ریوارد به ریسک این معامله عدد ۱۶ می باشد که نشان از ارزنده بودن این سهم دارد.

 

آپدیت تحلیل (۱۳۹۹/۰۷/۲۲)

KOLOR@W2 - Primary Analysis - Oct-13 1626 PM (1 day)

 

با توجه به ریزش سهم بیش از حد مورد انتظار می بایست سناریو شمارش سهم مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد. توجه کنید اینکه در وسط یک الگو و مخصوصا الگوهای اصلاحی ما با چند سناریو مواجه باشیم یا مجبور به تغییر شمارش بشیم کاملا طبیعی است و نقش استراتژی های معاملاتی در این بخش بیشتر نمایان خواهد شد. اما با توجه به نوع آرایش امواج می توان نتیجه گرفت سهم کلر در قالب یک اصلاح ترکیبی درحال گسترش می باشد. بطوریکه بخش اول آن را یک مثلث انبساطی تشکیل داده و پس از یک X موج در حال تشکیل یک مثلث خنثی می باشد.

در مثلث های خنثی موج C بلندترین موج می باشد که در کش دیتای بالا بصورت یک زیگزاگ دوگانه دیده می شود. اگر مفروضات ما صحیح باشد انتظار داریم موج d حداکثر ۸۰% این موج را تا حوالی ۱۰۰۰۰ تومان برگردد و سپس برای تشکیل موج  e تا ۷۵۰۰ تومان نزول نماید. بعد از این مثلث خنثی انتظار صعود تا اهداف ۲۱۰۰۰۰ تومان را خواهیم داشت. حد ضرر این تحلیل سطح ۵۵۰۰ تومان می باشد.

همچنین با توجه به اینکه در انتهای الگوها اطمینان از شمارش و تحلیل بیشتر می شود می توان تا پایان این مثلث خنثی برای ورود نیز صبر نمود. از نظر زمانی تقریبا ۱۰ هفته می توان برای پایان این مثلث خنثی و کل کارکشن تخمین زد.

 

برای اطلاع از بروزرسانی تحلیل ها و مطالب آموزشی می توانید در کانال تلگرام سایت عضو گردید.

 

افشای ریسک :
مطابق اصول مدیریت سرمایه، بازارهای مالی همواره با ریسک و احتمال همراه می باشند لذا هرکس بایستی با تحلیل و مسوولیت خود به معامله بپردازد.

 

موفق و پیروز باشید.

 

 

امتیاز کاربران
[تعداد: 1 میانگین: 5]

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 37 ساله و ساکن شیراز. پس از 15 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

مطلب پیشنهادی

Khefoola1

تحلیل خفولا (۱)

تحلیل سهم خفولا شماره (۱) با عرض سلام و ادب به همه همراهان عزیز سایت …

دیدگاهتان را بنویسید

Neowave-Course-popup1