قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / تحلیل بورس ایران / تحلیل ذوب (۱)
zob1

تحلیل ذوب (۱)

تحلیل سهم ذوب شماره (۱)

با عرض سلام و ادب به همه همراهان عزیز سایت شیراز نئوویو

در این مقاله قصد داریم چشم انداز سهم ذوب آهن اصفهان را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهیم. مثل همیشه سعی میکنم تحلیل از جنبه آموزشی و حاوی نکاتی مفید برای علاقمندان باشد. شایان ذکر است کلیه تحلیل های ارائه شده در سایت شیراز نئوویو صرفا جنبه آموزشی دارند و کسانی که قصد سرمایه گذاری و انجام معاملات واقعی دارند بایستی با ریسک و تحلیل خود اقدام به معامله نمایند. چرا که جهت انجام معامله به دو فاکتور مهم دیگر (اصول مدیریت سرمایه و استراتژی معاملاتی) بغیر از تحلیل نیاز هست که ما در اینجا بدان ها نمی پردازیم.

تحلیل بلند مدت

جهت تحلیل بلند مدت ابتدا از نمودار کش دیتای ماهیانه ذوب شروع میکنیم.

zob@MN1 - Primary Analysis - Apr-17 1035 AM (1 day)

ذوب تقریبا از دو سال پیش از قیمت ۳۷ تومان استارت یک حرکت صعودی را تا قیمت ۲۱۷ تومان زده است که حدود ۶ ماه زمان برده است. با توجه به اینکه تعیین ساختار این شاخه با اطمینان امکانپذیر نیست لذا هر دو احتمال (۵: یا ۳:) را برای آن در نظر می گیریم. جهت توضیح بیشتر براحتی می توان این شاخه را یک ایمپالس با ۵ ممتد و بخشیزه درنظر گرفت که تقریبا اکثر قوانین را نیز پاس می کند ولی تنها مشکل آن کراس خط روند ۲-۴ توسط موج ۵ می باشد. ولی شارپ بودن این شاخه و اصلاح کمتر از ۳۸% توسط کارکشن بعدی همچنان احتمال سناریو ایمپالس را بیشتر می کند.

اما پس از این شاخه صعودی ظرف ۱۸ ماه گذشته سهم ذوب در یک روند خنثی و نوسانی (حتی شاید خسته کننده برای سهامدارانش) گرفتار شده بود که تقریبا ۳۸% موج قبل را بازگشت نموده است. با بررسی این کارکشن می توان آن را بصورت یک الگوی سیمتریکال (۹ موجی) در نظر گرفت. تشابهات زمانی و قیمتی امواج و همچنین حرکت ساید در یک کانال موازی می تواند تایید کننده این سناریو باشد.

تنها نکته ای که باقی می ماند اینست که موج (I) از سیمتریکال آیا پایان یافته یا خیر؟ اگر پایان یافته باشد که طی هفته ای آتی ذوب بایستی به سرعت سقف کانال در ۳۶۰ تومان را بشکند و به صعود ادامه دهد. در غیر اینصورت ممکن است موج (I) بصورت یک فلت ناقص غیر عادی یا فلت جاری باشد و با نزولی موقت تا حداکثر ۲۸۰ تومان به این شاخه نیز پایان دهد.

پس بطور کلی در این تایم فریم اگر شاخه اول رو A بنامیم و بخش نوسانی را موج B قرار دهیم، در صورت اتمام موج B انتظار شروع یک روند صعودی بلند مدت را در سهم ذوب خواهیم داشت. همانطور که در تصویر مشخص است شکست سطح ۳۶۰ تومان که خط بالایی کانال می باشد تا حد زیادی این سناریو را تایید می کند.

 

تحلیل میان مدت

جهت تحلیل میان مدت از نمودار کش دیتای هفتگی ذوب استفاده میکنیم.

zob@W1 - Primary Analysis - Apr-17 1110 AM (1 day)

در نمودار هفتگی انتهای امواج را با دقت بیشتری می توان تعیین کرد. با توجه به سناریوی موج A و B که در تایم بالا بدست آوردیم انتظار یک موج c صعودی را داریم که چون موج B تقریبا ۳ برابر موج A زمان برده است پس می توان انتظار داشت کل موج C نصف این دو موج یعنی حدود ۱ سال زمان ببرد و از نظر قیمتی حداقل هدف در نسبت ۰٫۶۱۸ فیبو یعنی ۵۶۰ تومان و ایده آل ترین تارگت هم در نسبت ۱۰۰% فیبو یعنی در ۱۰۲۹تومان می باشد. اهداف قیمتی و زمانی به صورت یک مربع سبز رنگ مشخص شده است و تا زمانی که ذوب حوالی فلش سبز رنگ صعود نماید می توان به اهداف قیمتی و زمانی اطمینان داشت.

جهت تایید الگوی سیمتریکال نیاز است حرکت پس از الگو بزرگتر و سریعتر از شاخه H (بزرگترین کارکشن الگو) باشد که این مورد بوسیله دو مستطیل آبی رنگ مشخص شده است. البته در صورتیکه موج (I) هنوز تمام نشده باشد نیاز است کمی این مستطیل به سمت راست و در انتهای موج (I) شیفت داده شود.

 

تحلیل کوتاه مدت

جهت تحلیل کوتاه مدت از نمودار کش دیتای روزانه ذوب استفاده میکنیم.

zob@D1 - Primary Analysis - Apr-17 1119 AM (30 min)

در نمودار روزانه بخش انتهایی موج B را با دقت بیشتری بررسی کردیم و سناریویی را در نظر گرفتیم که موج (I) از سیمتریکال هنوز تمام نشده باشد. در این صورت سهم ذوب می تواند ظرف ۲ – ۴ هفته آینده یک نزول موقت یا حرکت سایدی  جهت پاس کردن حداقل زمانی در همین محدوده ۲۸۰-۳۶۰ داشته باشد. (که با توجه به وجود خط بالایی کانال منطقی هم بنظر می رسد). این امر باعث جذب انرژی بیشتر جهت شکست پر قدرت خط کانال نیز خواهد شد.

 

نتیجه گیری

مطابق تحلیل ارائه شده روند بلند مدت سهم ذوب صعودی است. و اهداف قیمتی آن ۵۶۰- ۷۳۰- ۱۰۲۰تومان می باشد و از نظر زمانی نیز حداکثر ظرف ۱ سال آینده می تواند به این اهداف برسد. حد ضرر این تحلیل ۲۲۰ تومان می باشد. شکست پر قدرت سطح ۳۶۰ تومان این تحلیل را تایید خواهد کرد.

 

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

 

افشای ریسک :
مطابق اصول مدیریت سرمایه، بازارهای مالی همواره با ریسک و احتمال همراه می باشند لذا هرکس بایستی با تحلیل و مسوولیت خود به معامله بپردازد.

 

پیروز و سربلند باشید .

 

امتیاز کاربران
[تعداد: 1 میانگین: 5]

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 37 ساله و ساکن شیراز. پس از 15 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

مطلب پیشنهادی

Neowave-Analysis1

تحلیل جم پیلن (۱)

سهم جم پیلن با عرض سلام و ادب به همه همراهان عزیز سایت شیراز نئوویو …

دیدگاهتان را بنویسید