تحلیل بیت کوین (1)

تحلیل بیت کوین شماره (1)

 

در این مقاله قصد داریم چشم انداز جفت ارز دیجیتال بیت کوین (BTCUSD) را به روش نئوویو مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهیم. مثل همیشه سعی میکنم تحلیل از جنبه آموزشی و حاوی نکاتی مفید برای علاقمندان باشد. شایان ذکر است کلیه تحلیل های ارائه شده در سایت شیراز نئوویو صرفا جنبه آموزشی دارند. و کسانی که قصد سرمایه گذاری و انجام معاملات واقعی دارند. بایستی با ریسک و تحلیل خود اقدام به معامله نمایند. چرا که جهت انجام معامله به دو فاکتور مهم دیگر (اصول مدیریت سرمایه و استراتژی معاملاتی) بغیر از تحلیل نیاز هست. که ما در اینجا بدان ها نمی پردازیم.

 

تحلیل بلند مدت

جهت تحلیل بلند مدت ابتدا از نمودار کش دیتای سه ماهه بیت کوین (BTCUSD) شروع میکنیم.

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید بیت کوین در تایم بلند مدت در یک کارکشن بزرگ قرار دارد. با توجه به اینکه همه شاخه ها کارکشن هستند. و چهار شاخه تقریبا تکمیل شده است. پس احتمالا با یک دیامتریک (7 موجی) روبرو هستیم. بدلیل اینکه موج B و D همپوشانی ندارند گزینه مثلث (5 موجی) منتفی است.  ساختار موج D از این دیامتریک می تواند بصورت یک مثلث انقباضی تناوب معکوس که فقط موج e آن باقی مانده است.

جهت بررسی دقیقتر این قسمت به تایم پایین تر می رویم.

 

تحلیل نئوویو بیت کوین (BTCUSD)

 

تحلیل میان مدت

جهت تحلیل میان مدت از نمودار کش دیتای ماهیانه بیت کوین (BTCUSD) استفاده میکنیم.

در تایم ماهیانه حدود موج e از مثلث در حدود 9000-7000 دلار و زمان مورد انتظار تا سال 2020 می باشد. جهت تایید تحلیل نیاز هست که بعد از موج e قیمت با شتاب خط روند قرمز رنگ را بشکند. و در زمانی کمتر از 10 ماه خود را به سطح 26000 دلار برساند.

 

تحلیل نئوویو بیت کوین

 

تحلیل کوتاه مدت

جهت تحلیل کوتاه مدت از نمودار کش دیتای هفتگی بیت کوین (Bitcoin) استفاده میکنیم.

مطابق نمودار هفتگی موج e به حداقل تارگت که 10800 دلار است رسیده است. و جهت معتبر بودن این تحلیل حداکثر تا 7500 دلار می تواند نزول داشته باشد. هرچند در مثلث ها الزامی جهت بیشتر بودن مدت زمان امواج شاخه های مختلف وجود ندارد. ولی به نظر می رسد از لحاظ زمانی (با توجه به موج d و c و a) همچنان تا پایان موج e زمان باقیست. این زمان در حدود 3 ماه بر آورد می شود.

ضمنا خوب کانال بندی شدن موج e احتمال وقوع یک کارکشن ترکیبی دوگانه یا سه گانه را افزایش می دهد. پس انتظار می رود نوسان در این کانال قرمز رنگ در این مدت 3 ماهه تا قیمت 7500 وجود داشته باشد.

 

نمودار بیت کوین

 

آپدیت تحلیل (1399/12/05)

مطابق تحلیل قبلی که حدود 9 ماه پیش و در حوالی قیمت 12000 دلار ارائه شد. بیت کوین همچنان در تایم ماهیانه در یک الگوی مثلث انقباضی تناوب معکوس می باشد. و در این مدت در حال تکمیل موج E از مثلث بوده است. در این راستا بیت کوین نزولی تا 6500 دلار داشت. (در حد تاچ چند روزه.) که کمی بیشتر از انتظار ما در 7500 دلار بود. اما با مشخص تر شدن ساختار موج E از مثلث بزرگتر که بنظر می رسد خود این شاخه هم یک مثلث خنثی تناوب استاندارد می باشد. ( این رفتار در موج E یک مثلث مرسوم می باشد.)

لذا در کوتاه مدت بایستی یک حرکت نزولی برای تکمیل این مثلث که پایان دهنده به مثلث بزرگتر هم می باشد را شاهد باشیم. انتظار داریم موج E از نظر قیمتی در محدوده 8500-7500 دلار به پایان برسد. ( که باعث می شود انتهای کارکشن در همان محدوده تحلیل قبلی قرار گیرد.) و از نظر زمانی هم بین 1 تا 3 ماه زمان می توان برای این حرکت نزولی درنظر گرفت.

پس از تکمیل این کارکشن انتظار شروع یک موج صعودی به مدت 2 سال  را خواهیم داشت. اولین هدف 26000 دلار  می باشد. که بایستی مطابق حرکت پسا الگویی ظرف 6 ماه به آن برسیم. (تارگت بیان شده هدف حداقلی می باشد که با پیشرفت نمودار و رسیدن به هدف حداقلی آپدیت خواهد شد.)

 

نمودار کوتاه مدت بیت کوین

 

آپدیت تحلیل (1399/01/03)

 

با توجه به شکست سطح 7500 دلار توسط بیت کوین بایستی شمارش آخرین الگو در نمودار از مثلث به دیامتریک تغییر کند. چون در مثلث انقباضی امکان اینکه موج E بزرگتر از موج C شود وجود ندارد. لذا با شرایط جدید بنظر می رسد یک الگوی دیامتریک الماسی در تایم 3 ماهه در حال تشکیل می باشد. که پس از تکمیل موج E بایستی منتظر یک موج صعودی F و سپس نزول برای موج G باشیم. تنها در صورت شکست سطح 3000 دلار این شمارش نیاز به بازنگری دارد. جهت دقت بیشتر به تایم فریم ماهیانه می رویم. و این دیامتریک را با جزئیات بیشتر بررسی میکنیم.

 

تحلیل (BTCUSD)

 

نمودار ماهیانه بیت کوین

با توجه به ساختار موج E از دیامتریک می توان انتظار یک مثلث انبساطی یا یک فلت کشیده را برای آن داشت. که اگر مثلث انبساطی باشد همین 3925 دلار می تواند کف موج E باشد و در صورت فلت بودن احتمالا یک نزول کوچک حداکثر تا 3500 دلار خواهیم داشت. پس از پایان موج E بایستی یک صعود کاملا کند ظرف 6 ماه تا سقف 8400 دلار داشته باشیم و بعد از آن نیز یک نزول باز هم در زمانی برابر با 6 ماه تا سطح 6000 دلار داشته باشیم.

 

تحلیل Bitcoin

 

آپدیت تحلیل (1399/06/09)

 

پیرو تحلیل چند ماه قبل، بیت کوین موفق شد سقوط به یکباره خود تا 3900 دلار را به آرامی پس بگیرد. (که با توجه به الگوی مثلث انبساطی شاخه قبلی، این کندی حرکت قابل پیش بینی بود) اما تنها تفاوت ایجاد شده اینست که موج F تا سطح 12500 دلار صعود داشته (در الگوهای دیامتریک نسبت های فیبوناچی بخوبی عمل نمی کنند.) ولی بطور کلی همچنان تحلیل دیامتریک الماسی پابرجاست. و می توان انتظار داشت با پایان موج F صعودی، آخرین شاخه این کارکشن نزولی حداکثر تا 6500 دلار ظرف چند ماه پایانی سال 2020 داشته باشد. و پس از آن حرکت صعودی بلند مدت خود را به سمت اهداف مشخص شده شروع نماید. و موفق گردد سقف تاریخی خود در 19000 دلار را بشکند.

 

تحلیل نئوویو بیت کوین

 

نمودار دو هفتگی بیت کوین

 

اما برای تعیین انتهای موج F صعودی می توان از تایم دو هفتگی بیت کوین استفاده نمود. همانطور که در نمودار کش دیتا ملاحظه می کنید بهترین شمارشی که برای شاخه F می توان درنظر گرفت یک الگوی دیامتریک الماسی است. که در حال حاضر در شاخه f آن می باشد. و انتظار می رود با یک صعود دیگر حداکثر تا 14000 دلار به پایان برسد. (سطح 14000 دلار یک مقاومت مهم تلقی می گردد.)

پس در صورتیکه بیت کوین بتواند تا قبل از 14000 دلار با یک حرکت شارپ نزولی خط روند D-F را بشکند سناریوی کلی ما همچنان پابرجا می باشد. ولی در صورت شکست مقاومت 14000 دلار نیاز است مجدد شرایط الگو بررسی گردد.

 

تحلیل نئوویو

 

آپدیت تحلیل (1400/01/29)

همانطور که در نمودار زیر قابل مشاهده است. بیت کوین تقریبا با دقت قابل قبولی مطابق تحلیلی ارائه شده حرکت کرد. و از حوالی 10000 دلار صعود شارپی تا 64000 دلار را تجربه نمود. در ادامه به بررسی نمودار این ارز می پردازیم.

همچنان بهترین گزینه برای الگوی بلند مدت بیت کوین همان الگوی دیامتریک می باشد. و کارکشن بودن همه شاخه ها و تشابهات زمانی به تقویت این سناریو کمک خواهد کرد. تقریبا هر شاخه صعودی یا نزولی این دیامتریک حدود 2-2.5 سال زمان صرف کرده است. و شاید انتظار این زمان برای شاخه E فعلی (که البته 1 سال آن زمان صرف شده) نیز مناسب باشد. اما می دانیم در دیامتریک ها دو شاخه می تواند زمانی خیلی بیشتر یا کمتر داشته باشد.

با نگاه به کش دیتای 3 ماهه این ارز می توان دید که یک زیگزاگ معمولی برای شاخه E ایجاد شده است. که اتفاقا در نسبت های فیبوناچی خوبی در 64000 دلار نیز قرار دارد. لذا علیرغم اینکه شاخه E هنوز نصف زمان مورد انتظار را صرف نموده ولی با توجه به نکته ای که درخصوص استثنا بودن دو موج در الگوی دیامتریک مطرح شد، لذا از نظر زمانی منعی برای اتمام این الگو وجود ندارد. اما همچنان می توان این انتظار را داشت که پس از ایجاد یک X موج ادامه حرکت صعودی را در پیش بگیرید.

در هر صورت چه این حرکت صعودی تمام شده باشد و چه قرار بر ایجاد X موج باشد. از نقطه 64000 دلار احتمال یک حرکت نزولی در این ارز وجود دارد. و این نقطه را بسیار پرریسک می نماید. جهت بررسی دقیق تر این صعود از کش دیتای 3 ماهه به تایم ماهیانه می رویم.

 

تحلیل نئوویو بیت کوین (BTCUSD)

 

نمودار ماهیانه بیت کوین (BTCUSD)

همانطور که در کش دیتای ماهیانه مشاهده می کنید. بنظر می رسد از نقطه شروع موج E که از تایم بالاتر بدست آوریدیم یک الگوی زیگزاک سه گانه (یا ترکیبی سه گانه چون در تایم پایین تر آخرین الگو خیلی شبیه مثلث است) قابل شمارش می باشد. کانال بندی ایده آل و نسبت های فیبوی خوب از نقاط قوت این سناریو می باشد. توجه داشته باشید اینکه این موج در تایم بالا زیگزاگ دیده می شود و در تایم پایین تر یک زیگزاگ سه گانه کاملا طبیعی و بدلیل ساده سازی در تایم بالاتر می باشد.

لذا با توجه به مطالب گفته شده، این موج می تواند بین 38% تا 61% کل صعود قبل را برگردد. که با توجه به الگوی سه گانه در تایم ماهیانه منطقا 0.618 که حوالی 20000 دلار می باشد، می تواند سطح مناسبی برای برگشت باشد. لذا با توجه به نقش لیدری بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال، از این نقطه به بعد بسیار بایستی در خرید ارز های دیجیتال احتیاط نمود.

شکست سطح 42000 دلار این تحلیل را تایید خواهد نمود. و تنها در صورت شکست سقف قبلی باید کمی در شمارش تجدید نظر نمود. که در آن صورت احتمالا یک ترکیبی دیامتریک + زیگزاگ و سقف 78000 دلار (که نسبت 100% موج C از زیگزاگ تایم بالا هم می باشد.) می تواند گزینه بعدی باشد. لذا با توجه به سناریو فعلی در این نقطه احتیاط واجب می باشد.

 

تحلیل نئوویو بیت کوین (BTCUSD)

 

افشای ریسک :
با توجه به ماهیت آموزشی سایت شیرازنئوویو، کلیه تحلیل ها صرفا از منظر آموزشی ارائه می گردد. لذا به هیچ عنوان توصیه ای به خرید یا فروش نمی باشد.

 

برای دریافت مطالب جدید می توانید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام شیراز نئوویو ما را همراهی نمایید.

موفق و پیروز باشید.

 

5/5 - (3 امتیاز)
تلگرام شیراز نئوویو

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 37 ساله و ساکن شیراز. پس از 15 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

8 دیدگاه

 1. سلام بر استاد عزیز
  ممنون بابت تحلیل دقیقتون.
  سوال بنده این هستش که ایا به نظر شما ما از حدود تاریخ 22 feb تا الان وارد یک دیامتریک نشدیم؟ چون بنظرم با الگو دیامتریک تطبیق داره، که با این فرض یک شاخه احتمالا تا حدود پنجاه هزار خواهیم داشت و شاخه g آن احتمالا یک سقف تاریخی تا حوالی هفتاد تا هشتاد هزار خواهد زد. لطفا اگر اشتباه میکنم تصحیح بفرمایید.
  ممنونم از لطف بیکران شما

  • درود بر شما

   اشاره نکردید در چه تایم فریم. اما حدس میزنم منظور شما تایم هفتگی باشد. همانطور که در تحلیل هم اشاره شده زیگزاگ سه گانه در تایم ماهیانه ممکن در تایم هفتگی یا پایین تر بصورت یک ترکیبی دیده شود که آخرین الگو آن یک مثلث (یا حتی بقول شما یک دیامتریک) گردد. در یک الگوی اصلاحی وجود چندین سناریو کاملا طبیعی است. لذا شکست 42000 دلار سناریو سه گانه رو تایید می کنه ولی درصورت شکست سقف می تواند سناریو شما هم درست باشد. اما بحث تحلیل با معامله گری متفاوت هست و ما در تحلیل می توانیم حدس بزنیم اما در معامله گری باید نقاط کم ریسک و پرریسک را پیدا کنیم و در نقاط پرریسک سرمایه خود را برمبنای حدسیات در معرض ریسک قرار ندهیم.
   موفق باشید

   • ممنون از پاسخ گویی شما
    من روی تایم روزانه دیامتریک دیدم. ممنکه تجربه کم باعث شده در هفتگی نبینم. اما با فرض دیامتریک و با این فرمایش شما در شاخه f هستیم. حالا سوال من اینه که چطور روی این شاخه وارد معامله بشیم که کمترین ریسک رو داشته باشه؟ ورود روی 50 هزار با استاپ 48 هزار مناسبه بنظر شما؟
    می بخشید دوباره سوال کردم

  • درود بر شما

   اشاره نکردید در چه تایم فریم. اما حدس میزنم منظور شما تایم هفتگی باشد. همانطور که در تحلیل هم اشاره شده زیگزاگ سه گانه در تایم ماهیانه ممکن در تایم هفتگی یا پایین تر بصورت یک ترکیبی دیده شود که آخرین الگو آن یک مثلث (یا حتی بقول شما یک دیامتریک) گردد. در یک الگوی اصلاحی وجود چندین سناریو کاملا طبیعی است. لذا شکست 42000 دلار سناریو سه گانه رو تایید می کنه ولی درصورت شکست سقف می تواند سناریو شما هم درست باشد. اما بحث تحلیل با معامله گری متفاوت هست و ما در تحلیل می توانیم حدس بزنیم اما در معامله گری باید نقاط کم ریسک و پرریسک را پیدا کنیم و در نقاط پرریسک سرمایه خود را برمبنای حدسیات در معرض ریسک قرار ندهیم.
   موفق باشید

 2. درود بیکران بر شما
  دیروز تو این فکر بودم که ازتون خواهش کنم تحلیل بیت کوین رو اپدیت کنید اما بابت زحمات قبلی که داده بودم گفتم بیشتر شرمنده نشم، خوب شد که خودتون اپدیت فرمودید. تشکر میکنم از این بابت.
  و اما خواستم این هم مطرح کنم ، موج D یزرگ که شما دیامتریک در نظر گرفتید به لحاظ فنی ایرادی داره اگه بصورت زیگ زاگ – ایکس موج – مثلث خنثی ( تا ابتدای موج Eبزرگ) در نظر گرفته بشه؟ ببخشید سوال تخصصی رو اینجا مطرح کردم
  ارداتمندیم….

  • درود و سپاس

   قطعا زیگزاگ -X- مثلث خنثی نمی تواند باشد چون بعد از زیگزاگ ایکس موج بزرگ نمیاد. شاید گزینه بعدی (شایدم بهتر) یک مثلث انقباضی تناوب معکوس با موج e (بصورت مثلث خنثی) باشد. اما وقتی درخصوص گذشته چارت صحبت می کنیم نوع الگو اهمیتش بسیار کم می شود و صرفا این مهم است که این الگو تصحیحی است و نقطه پایانش کجاست.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید