تحلیل یورو دلار (1)

تحلیل یورو دلار شماره (1)

 

در این مقاله قصد داریم چشم انداز جفت ارز یورو دلار (EURUSD) را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهیم. مثل همیشه سعی میکنم تحلیل از جنبه آموزشی و حاوی نکاتی مفید برای علاقمندان باشد. شایان ذکر است کلیه تحلیل های ارائه شده در سایت شیراز نئوویو صرفا جنبه آموزشی دارند. و کسانی که قصد سرمایه گذاری و انجام معاملات واقعی دارند، بایستی با ریسک و تحلیل خود اقدام به معامله نمایند. چرا که جهت انجام معامله به دو فاکتور مهم دیگر (اصول مدیریت سرمایه و استراتژی معاملاتی) بغیر از تحلیل نیاز هست. که ما در اینجا بدان ها نمی پردازیم.

 

تحلیل بلند مدت

جهت تحلیل بلند مدت ابتدا از نمودار کش دیتای سالیانه یورو دلار (EURUSD) شروع میکنیم.

همانطور که در تصویر میبینید. از سال 1972 تا 2019 تغییرات قیمت یورودلار در قالب 6 موج در یک بازه محدود در حال نوسان بوده است. با بررسی همه شاخه های این موج ها مشخص است که کلیه این شاخه ها ساختاری 3 موجی دارند. پس می توان گفت در تایم فریم سالیانه یورودلار در یک کارکشن بزرگ قرار دارد. با توجه به اینکه تاکنون شش موج از این کارکشن کامل شده پس می توان نتیجه گرفت بایستی بدنبال یک الگو دیامتریک (7موجی) یا سیمتریکال (9موجی) باشیم. تشابهات زمانی امواج هم این فرض اولیه را تایید می نماید.

لذا با توجه به اینکه تاکنون 6 موج از کارکشن ما شکل گرفته است. فعلا می توان با اطمینان گفت چه الگو دیامتریک باشد و چه سیمتریکال. حداقل یک موج صعودی دیگر بعنوان موج (G) پیشرو خواهیم داشت. و تنها تفاوت آنها در اهداف قیمتی می باشد. چرا که در سیمتریکال ها برخلاف دیامتریک ها علاوه بر تشابه زمانی بایستی تشابه قیمتی نیز داشته باشیم.

تحلیل نئوویو EURUSD

 

بررسی اتمام موج (F)

مهمترین نکته ای که اینجا مطرح است این که آیا موج (F) که شاخه ششم از این کارکشن هست به پایان رسیده یا خیر؟

برای فهمیدن این نکته به بررسی دقیق تر موج (F) می پردازیم.

شاخه موج (F) از سال 2008 آغاز و فعلا کف قیمتی 1.0400 را در سال 2017 به ثبت رسانده است. از لحاظ زمانی تشابه زمانی در حالت ایده آلی قرار دارد. و ساختار این موج بصورت یک دوگانه سه تایی (WXY) می باشد. تنها مورد باقیمانده تایید حرکت پسا الگویی است. که باید در زمانی کمتر از زمان شکل گیری آخرین شاخه این کارکشن (3 سال) کانال مربوطه را بشکند. همانطور که مشخص است این امر هنوز اتفاق نیافتاده است. و در صورتیکه بخواهد پایان موج (F) تایید شود یورودلار بایستی حداکثر تا سال 2020 قیمت 1.2000 را بشکند.

درصورتیکه این اتفاق نیافتد و یورودلار موفق به شکست سطح 1.2000 تا سال 2020 نگردد احتمال اینکه موج (F) به شکل یک سه گانه سه تایی (WXYXZ) تبدیل شود وجود دارد که اهداف قیمتی وزمانی آن در تصویر با فلش سبز رنگ مشخص شده است.

جهت بررسی دقیق تر موج (F) به تایم فریم پایین تر می رویم.

 

تحلیل میان مدت

جهت تحلیل میان مدت ابتدا از نمودار کش دیتای سه ماهه یورو دلار (EURUSD) استفاده میکنیم.

در تصویر زیر ما به بررسی دقیقتر شاخه موج (F) پرداختیم. و همان ساختار دو یا سه گانه سه تایی که در بالا ذکر شده در این تصویر نیز بخوبی قابل مشاهده است. کانال بندی دقیق این موج بخوبی ترکیبی بودن این موج را تایید می کند. و شرایط زمانی و نسبت قیمتی زیر موج ها نیز موید تحلیل می باشد. ولی همچنان ما نمی توانیم با اطمینان از اتمام موج (F) سخن بگوییم. لذا مجبور هستیم هر دو سناریو را در نظر بگیریم و استرتژی خود را بر مبنای هر دو حالت در نظر بگیریم.

 

سناریو اول)

موج (F) تمام نشده باشد و به صورت (WXYXZ) شود. در اینصورت ما به یک شاخه سه موجی (abc) احتیاج داریم. در این حالت یورو دلار باید حداکثر تا 1.18-1.20 تا سال 2020  افزایش قیمت داشته باشد و پس از آن به مدت دو سال به سمت 0.9500 حرکت کند.

سناریو دوم)

موج (F) تمام شده باشد و به صورت (WXY) شود. در این صورت نیاز هست یورودلار تا سال 2020 سقف 1.2000 را به سرعت بشکند.

تحلیل EURUSD

 

نتیجه گیری

بنابراین می توان نتیجه گرفت روند بلند مدت یورو به احتمال فراوان صعودی خواهد بود. و تنها نکته مهم و مبهم نقطه پایان روند نزولی است. که با توجه به سناریوهای مختلف مقادیر متفاوتی می توان برای آن در نظر گرفت. و شاید با پیشرفت بازار و مشخص شدن ساختار امواج بتوان بهتر در مورد آن صحبت نمود.

 

آپدیت تحلیل (1398/03/22)

 

پیرو تحلیل قبلی یورو در این چند ماه گذشته در سال 2020 بیشتر روندی نوسانی و پر فراز و فرودی را پشت سر گذاشته. لذا با شرایط نمودار بنظر می رسد نیاز به بروز رسانی نمودار می باشد. در دید بلند مدت همچنان تغییر خاصی در نمودار نداریم. و انتظار روند بلند مدت صعودی برای یورو دلار همچنان پا برجاست. ولی شاید بهتر باشد شمارش تایم میان مدت را از سه گانه ترکیبی به یک دو گانه ترکیبی با مثلث خنثی به شکل نمودار بالا تغییر دهیم.

که به نظر می رسد موج E آن (که در تحلیل قبل بصورت Z برچسب خورده بود.) در نرخ 1.0600 به پایان رسیده و قادر به شکست کف قبلی نخواهد بود. و می توان انتظار شروع الگو بلند مدت صعودی را تا سال 2026 و تا تارگت های مشخص شده در نمودار را داشت. بطور مسلم فقط زمانی که خط روند بلند مدت در 1.1700 شکسته شود تثبیت روند صعودی اثبات خواهد شد.

تحلیل یورو دلار

 

تحلیل میان مدت

اما چیزی که بیشتر احتمال اتمام الگوی قبلی و شروع روند صعودی جدید را به ما نشان می دهد، در تایم هفتگی می باشد. همانطور که ملاحظه می کنید در پایان موج E از مثلث خنثی یک مثلث انقباضی شکل گرفته است. که معمولا در پایان یک الگوی ترکیبی شکل می گیرد. و نشاندهنده پایان روند می باشد. ضمن اینکه با توجه به عدم مشخص بودن ساختار موج E طبق توصیه اقای نیلی برای تایید پایان الگو از تایید نوع دوم استفاده می کنیم. که عنوان می کند وقتی پایان یک الگو تایید می شود که حرکتی بزرگتر و سریعتر همه کارکشن های الگو قبلی در بازار رخ دهد. در اینجا نیز طبق مربع های قرمز رنگ بنظر می رسد پایان الگو قابل تایید می باشد. همچنین شکست خط روند میان مدت نیز به این سناریو کمک می نماید.

EURUSD@W1 - Primary Analysis - Jun-11 1117 AM (1 day)

 

آپدیت تحلیل (1401/05/10)

مطابق تحلیل بلند مدتی که حدود 3 سال قبل در اینجا ارائه شد، همچنان یورودلار در موج F از یک دیامتریک می باشد. چندین سناریو برای ساختار موج F در نظر گرفته شده بود و هر چند آخرین تحلیل کوتاه مدت هم پیش بینی خوبی از صعود یورو از 1.14 تا 1.23 ارائه نمود، ولی با توجه به شرایط موجود بهتر است که آپدیتی برروی تحلیل ساختار موج F داشته باشیم.

 

با توجه به نمودار کش دیتای سالیانه زیر، بهتر است کمی نقطه پایان موج E از دیامتریک و شروع F را تغییر داده و به سال 2014 منتقل نماییم. در اینصورت می توان ساختار موج F را یک زیگزاگ درنظر گرفت که الان در موج c آن قرار داریم. از نظر زمانی حدود 2 سال دیگر این موج c نزولی می تواند زمان صرف نماید و از نظر قیمتی هم عدد 0.9400 که نسبت 100% فیبوناچی می باشد، می تواند سطح مناسبی باشد.

از نظر ساختاری با توجه به تایم های پایین تر و همچنین نیاز به صرف زمان، شاید فعلا در نظر گرفتن یک الگوی شتابدار ترمینال برای موج c مناسب تر باشد. در اینصورت می توان انتظار داشت یورو مطابق مسیر قرمز رنگ نوساناتی را تا سال 2024 تجربه نماید. پس از پایان این زیگزاگ و تکمیل موج F از دیامتریک بزرگ، انتظار رشد بسیار خوبی را برای یورو نسبت به دلار می توان تصور نمود و تا 6-9 سال می تواند این روند صعودی ادامه داشته باشد.

تحلیل نئوویو یورو-دلار

موفق و پیروز باشید.

 

افشای ریسک :
با توجه به ماهیت آموزشی سایت شیرازنئوویو، کلیه تحلیل ها صرفا از منظر آموزشی ارائه می گردد. لذا به هیچ عنوان توصیه ای به خرید یا فروش نمی باشد.

 

برای دریافت مطالب جدید می توانید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام شیراز نئوویو ما را همراهی نمایید.

موفق و پیروز باشید.

تلگرام شیراز نئوویو

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 42 ساله و ساکن شیراز. پس از 20 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

17 دیدگاه

 1. سلام
  درخواست بروزرسانی مطلب eurusd و xauusd دارم
  و اینکه بفرمایید در چه شبکه ای امکان دسترسی سریعتر به مطالب بروزشده مسیر میباشد

  • درود و سپاس از همراهی شما

   با توجه به اینکه تحلیل ها صرفا از منظر آموزشی و آشنایی علاقمندان با الگوهای نئوویو در بازار واقعی ارائه می گردد، الزاما مدام بروز نمی گردد و در زمان هایی که نکته آموزشی در تحلیل باشد این امر صورت می گیرد. اما دوستانی که به انجمن سایت دسترسی دارند با توجه به اینکه امکان ارسال تحلیل های خودشون رو روزانه در انجمن دارند و این تحلیل ها بررسی و اشکالات رفع می گردد عملا به آخرین برروزرسانی ها دسترسی دارند.

   https://shirazneowave.ir/forum/
   موفق و پیروز باشید.

 2. با سلام خدمت استاد گرامی
  در تحلیل بلندمدت آقای نیلی از ژانویه 1985 موج C آغاز شده آیا راهی وجود دارد که متوجه شویم امواج A و B چطور درنظر گرفته شده تا بتوانیم حدود زمانی موج C که حدود 38 سال است که امتداد دارد را به دست بیاوریم و همینطور بدانیم که الگوی درجه بزرگتر چه سناریویی دارد؟
  باتشکر

 3. سلام استاد خسته نباشید طبق تحلیل قبلی که موج F رو تصحیحی غیر استاندارد در نظر گرفته بودین .. میتونیم موج F رو مثلث خنثی در نظر بگیریمش؟ اگه خنثی در نظر بگیریم پایان زمان و قیمتی مشابه تحلیل الان شما به دست میاد … البته در این حالت موج E احتمالا دیامتریک یا سیمتریکال میشه .

 4. با سلام جناب برادری و تشکر از وب سایت بسیار مفید شما.آیا امکان داره وضعیت جدید یورو دلار رو در تایم فریم روزانه و هفتگی تحلیل بفرمایید؟

  • درود و سپاس از شما

   توجه بفرمایید ماهیت سایت ما صرفا آموزشی هست لذا در مواقعی که نکات آموزشی در چارت ها دیده شود، آن تحلیل ها ارائه می گردد.

   تشکر از همراهی شما

   • با سلام مجدد.بنده هم از جنبه آموزشی سال کردم میخواستم ببینم الگویی که یورو دلار در تایم روزانه ایجاد کرده چی هست.با تشکر

    • درود

     این سوال خیلی کلی هست. اینکه در تایم روزانه از کجا تا کجا چه الگویی هست و اینکه شاید اصلا در مقطع کنونی تایم روزانه مناسب تحلیل نباشد و باید اول الگوی بزرگتر در تایم های بالاتر مشخص گردد و سطح پیچیدگی الگوی آخر در تایم روزانه کنترل گردد. لذا متاسفانه بدین صورت قابل بررسی نیست. سوالات اینجوری را باید از طریق انجمن سایت همراه با تصویر و نمودار مطرح نمایید تا بتونم شما را بدرستی راهنمایی کنم.
     موفق باشید

 5. سلام و درود خدمت استاد ..جسارتا اگه اپدیت جدید تایم هفتگی یورو دلار بزارید ممنون میشم

 6. با سلام. جناب برادری در کش دیتای سالیانه موج c از دیامتریک را زیگزاگ تشخیص داده اید. اما ریز موج c از این زیگزاگ زمانی کمتر از ریز موج a صرف کرده است. علت چیست؟

 7. جواد حیدریان

  مهندس بنابراین در کوتاه مدت نباید انتظار جهش قیمت دلار داشت؟

  • نادر برادری

   اگر منظورتون دلار به ریال هست خیر انتظار جهش صعودی وجود ندارد و صعود ها محدود و بصورت نوسانی خواهد بود. تحلیل کامل را از بخش تحلیل ها می تونید ملاحظه کنید. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید