قالب وردپرس افزونه وردپرس

تحلیل یورو دلار (۱)

تحلیل یورو دلار شماره (۱)

با عرض سلام و ادب به همه همراهان عزیز سایت شیراز نئوویو

در این مقاله قصد داریم چشم انداز جفت ارز یورو به دلار را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهیم. مثل همیشه سعی میکنم تحلیل از جنبه آموزشی و حاوی نکاتی مفید برای علاقمندان باشد. شایان ذکر است کلیه تحلیل های ارائه شده در سایت شیراز نئوویو صرفا جنبه آموزشی دارند و کسانی که قصد سرمایه گذاری و انجام معاملات واقعی دارند بایستی با ریسک و تحلیل خود اقدام به معامله نمایند. چرا که جهت انجام معامله به دو فاکتور مهم دیگر (اصول مدیریت سرمایه و استراتژی معاملاتی) بغیر از تحلیل نیاز هست که ما در اینجا بدان ها نمی پردازیم.

تحلیل بلند مدت

جهت تحلیل بلند مدت ابتدا از نمودار کش دیتای سالیانه یورو دلار شروع میکنیم.

همانطور که در تصویر میبینید از سال ۱۹۷۲ تا ۲۰۱۹ تغییرات قیمت یورودلار در قالب ۶ موج در یک بازه محدود در حال نوسان بوده است. با بررسی همه شاخه های این موج ها مشخص است که کلیه این شاخه ها ساختاری ۳ موجی دارند. پس می توان گفت در تایم فریم سالیانه یورودلار در یک کارکشن بزرگ قرار دارد. با توجه به اینکه تاکنون شش موج از این کارکشن کامل شده پس می توان نتیجه گرفت بایستی بدنبال یک الگو دیامتریک (۷موجی) یا سیمتریک(۹موجی) باشیم. تشابهات زمانی امواج هم این فرض اولیه را تایید می نماید.

لذا با توجه به اینکه تاکنون ۶ موج از کارکشن ما شکل گرفته فعلا می توان با اطمینان گفت چه الگو دیامتریک باشد و چه سیمتریک حداقل یک موج صعودی دیگر بعنوان موج (G) پیشرو خواهیم داشت و تنها تفاوت آنها در اهداف قیمتی می باشد. چرا که در سیمتریک ها برخلاف دیامتریک ها علاوه بر تشابه زمانی بایستی تشابه قیمتی نیز داشته باشیم.

EURUSD

بررسی اتمام موج (F)

مهمترین نکته ای که اینجا مطرح است این که آیا موج (F) که شاخه ششم از این کارکشن هست به پایان رسیده یا خیر؟

برای فهمیدن این نکته به بررسی دقیق تر موج (F) می پردازیم.

شاخه موج (F) از سال ۲۰۰۸ آغاز و کف قیمتی ۱٫۰۴۰۰ را در سال ۲۰۱۷ به ثبت رسانده است. از لحاظ زمانی تشابه زمانی در حالت ایده آلی قرار دارد و ساختار این موج بصورت یک دوگانه سه تایی (WXY) می باشد. تنها مورد باقیمانده تایید حرکت پسا الگویی است که باید در زمانی کمتر از زمان شکل گیری آخرین شاخه این کارکشن (۳ سال) کانال مربوطه را بشکند. همانطور که مشخص است این امر هنوز اتفاق نیافتاده است و در صورتیکه بخواهد پایان موج (F) تایید شود یورودلار بایستی حداکثر تا سال ۲۰۲۰ قیمت ۱٫۲۰۰۰ را بشکند.

درصورتیکه این اتفاق نیافتد و یورودلار موفق به شکست سطح ۱٫۲۰۰۰ تا سال ۲۰۲۰ نگردد احتمال اینکه موج (F) به شکل یک سه گانه سه تایی (WXYXZ) تبدیل شود وجود دارد که اهداف قیمتی وزمانی آن در تصویر با فلش سبز رنگ مشخص شده است.

جهت بررسی دقیق تر موج (F) به تایم فریم پایین تر می رویم.

تحلیل میان مدت

جهت تحلیل میان مدت ابتدا از نمودار کش دیتای سه ماهه یورو دلار استفاده میکنیم.

در تصویر زیر ما به بررسی دقیقتر شاخه موج (F) پرداختیم و همان ساختار دو یا سه گانه سه تایی که در بالا ذکر شده در این تصویر نیز بخوبی قابل مشاهده است. کانال بندی دقیق این موج بخوبی ترکیبی بودن این موج را تایید می کند. و شرایط زمانی و نسبت قیمتی زیر موج ها نیز موید تحلیل می باشد. ولی همچنان ما نمی توانیم با اطمینان از اتمام موج (F) سخن بگوییم. لذا مجبور هستیم هر دو سناریو را در نظر بگیریم و استرتژی خود را بر مبنای هر دو حالت در نظر بگیریم.

سناریو اول)

موج (F) تمام نشده باشد و به صورت (WXYXZ) شود. در اینصورت ما به یک شاخه سه موجی (abc) احتیاج داریم. در این حالت یورو دلار باید حداکثر تا ۱٫۱۸-۱٫۲۰ تا سال ۲۰۲۰  افزایش قیمت داشته باشد و پس از به مدت دو سال به سمت ۰٫۹۵۰۰ حرکت کند.

سناریو دوم)

موج (F) تمام شده باشد و به صورت (WXY) شود. در این صورت نیاز هست یورودلار تا سال ۲۰۲۰ سقف ۱٫۲۰۰۰ را به سرعت بشکند.

نتیجه گیری

بنابراین می توان نتیجه گرفت روند بلند مدت یورو به احتمال فراوان صعودی خواهد بود و تنها نکته مهم و مبهم نقطه پایان روند نزولی است که با توجه به سناریوهای مختلف مقادیری متفاوتی می توان برای آن در نظر گرفت و شاید با پیشرفت بازار و مشخص شدن ساختار امواج بتوان بهتر در مورد آن صحبت نمود.

 

آپدیت تحلیل (۱۳۹۸/۰۳/۲۲)

 
EURUSD@MN6 - Primary Analysis - Jun-11 1209 PM (1 day)

پیرو تحلیل قبلی یورو در این چند ماه گذشته در سال ۲۰۲۰ بیشتر روندی نوسانی و پر فراز و فرودی را پشت سر گذاشته لذا با شرایط نمودار بنظر می رسد نیاز به بروز رسانی نمودار می باشد. در دید بلند مدت همچنان تغییر خاصی در نمودار نداریم و انتظار روند بلند مدت صعودی برای یورو دلار همچنان پا برجاست. ولی شاید بهتر باشد شمارش تایم میان مدت را از سه گانه ترکیبی به یک دو گانه ترکیبی با مثلث خنثی به شکل نمودار بالا تغییر دهیم.

که به نظر می رسد موج E آن (که در تحلیل قبل بصورت Z برچسب خورده بود) در نرخ ۱٫۰۶۰۰ به پایان رسیده و قادر به شکست کف قبلی نخواهد بود و می توان انتظار شروع الگو بلند مدت صعودی را تا سال ۲۰۲۶ و تا تارگت های مشخص شده در نمودار را داشت. بطور مسلم فقط زمانی که خط روند بلند مدت در ۱٫۱۷۰۰ شکسته شود تثبیت روند صعودی اثبات خواهد شد.

 

EURUSD@W1 - Primary Analysis - Jun-11 1117 AM (1 day)

اما چیزی که بیشتری احتمال اتمام الگوی قبلی و شروع روند صعودی جدید را به ما نشان می دهد در تایم هفتگی می باشد. همانطور که ملاحظه می کنید در پایان موج E از مثلث خنثی یک مثلث انقباضی شکل گرفته است که معمولا در پایان یک الگوی ترکیبی شکل می گیرد و نشاندهنده پایان روند می باشد. ضمن اینکه با توجه به عدم مشخص بودن ساختار موج E طبق توصیه اقای نیلی برای تایید پایان الگو از تایید نوع دوم استفاده می کنیم. که عنوان می کند وقتی پایان یک الگو تایید می شود که حرکتی بزرگتر و سریعتر همه کارکشن های الگو قبلی در بازار رخ دهد. در اینجا نیز طبق مربع های قرمز رنگ بنظر می رسد پایان الگو قابل تایید می باشد. همچنین شکست خط روند میان مدت نیز به این سناریو کمک می نماید.

پس در نتیجه علیرغم اینکه شاید هنوز زود باشد با قطعیت در خصوص پایان الگو قبلی سخن گفت ولی احتمالات بخوبی به سمت پایان الگو قبلی و شروع روند بلند مدت صعودی میل می کند.

 

برای اطلاع از بروزرسانی تحلیل ها و مطالب آموزشی می توانید در کانال تلگرام سایت عضو گردید.

 

افشای ریسک :
مطابق اصول مدیریت سرمایه، بازارهای مالی همواره با ریسک و احتمال همراه می باشند لذا هرکس بایستی با تحلیل و مسوولیت خود به معامله بپردازد.

 

پیروز و سربلند باشید .

 

 

امتیاز کاربران
[تعداد: 2 میانگین: 5]

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 37 ساله و ساکن شیراز. پس از 15 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

۲ دیدگاه

  1. جواد حیدریان

    مهندس بنابراین در کوتاه مدت نباید انتظار جهش قیمت دلار داشت؟

    • نادر برادری

      اگر منظورتون دلار به ریال هست خیر انتظار جهش صعودی وجود ندارد و صعود ها محدود و بصورت نوسانی خواهد بود. تحلیل کامل را از بخش تحلیل ها می تونید ملاحظه کنید. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

Neowave-Course-popup1