تحلیل نئوویو جم پیلن

تحلیل جم پیلن (1)

سهم جم پیلن

 

در این مقاله قصد داریم وضعیت سهم جم پیلن (پتروشیمی پروپیلن جم) را به روش نئوویو مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهیم. مثل همیشه سعی میکنم تحلیل از جنبه آموزشی و حاوی نکاتی مفید برای علاقمندان باشد. شایان ذکر است کلیه تحلیل های ارائه شده در سایت شیراز نئوویو صرفا جنبه آموزشی دارند و کسانی که قصد سرمایه گذاری و انجام معاملات واقعی دارند بایستی با ریسک و تحلیل خود اقدام به معامله نمایند. چرا که جهت انجام معامله به دو فاکتور مهم دیگر (اصول مدیریت سرمایه و استراتژی معاملاتی) بغیر از تحلیل نیاز هست که ما در اینجا بدان ها نمی پردازیم.

 

تحلیل میان مدت و کوتاه مدت

همانطور که مطلع هستید. سهم جم پیلن در تاریخ 1398/03/27 و با قیمت 2250 تومان عرضه اولیه گردید. و پس از صعود یک هفتگی تا 3100 تومان، از آن تاریخ تاکنون در حدود سه ماه است که به حالت رنج در آمده است. با بررسی این کارکشن و با توجه به تشابهات زمانی بین امواج احتمال تشکیل یک دیامتریک (7 موجی) بسیار بالاست.

لذا با توجه به اینکه 6 شاخه از این دیامتریک تکمیل شده است. احتمالا با تکمیل شاخه آخر (موج g) که خود آن نیز بایستی یک کارکشن باشد. بایستی شاهد صعود سهم حداقل تا 3700 تومان باشیم. (تارگت بعدی سهم می تواند 4300 تومان باشد. )

نکته آموزشی این تحلیل در این است که مهمترین شاخصه دیامتریک ها و رمز تمایز آنها از مثلث و سایر کارکشن ها تشابه زمانی بین امواج است. و تنها 1 یا 2 موج از دیامتریک ها می تواند زمانی کمتر یا بیشتر از سایر امواج صرف نماید. که در این نمودار شاخه های دیامتریک تقریبا 12 روز زمان برده اند. و فقط موج f کمتر از سایر امواج زمان صرف کرده است. لذا از نظر زمانی موج g نیز می تواند زمانی کمتر یا بیشتر نسبت به سایر امواج صرف کند. ولی بنظر نمی رسد بیش از 10 روز این موج زمان ببرد. از نظر قیمتی نیز محدوده 2700-2920 می تواند برای پایان موج g مناسب باشد.

سناریو بعدی که می توان برای این کارکشن درنظر گرفت سیمتریکال (9 موجی) هست. که بدلیل تفاوت قیمت امواج فعلا مد نظر قرار ندارد. و صرفا در صورتیکه بعد از پایان موج g بازار حرکت شارپ رو به بالا را شروع نکند، می تواند بعنوان گزینه بعدی باشد.

 

تحلیل جم پیلن (1)

 

آپدیت تحلیل (1398/08/14)

همچنان جم پیلن در مدار تحلیل می باشد. و تنها تفاوت ایجاد شده بسط موج F و G می باشد. که اتفاقا از نظر زمانی شرایط ایده آل تر و تشابهات زمانی بهتری ایجاد نموده است. لذا همچنان احتمال صعود این سهم تا 3300 در مرحله اول و سپس تا 3940 تومان وجود دارد. باید در نظر گرفت هنوز هم احتمال سناریو دو یعنی سیمتریکال نیز وجود دارد که در این صورت دو شاخه نوسانی موج H و I در همین محدوده 3000 تا 2600 تومان خواهیم داشت. ولی فعلا سناریو دیامتریک اعتبار بیشتری دارد.

 

تحلیل جم پیلن (دیامتریک)

 

نتیجه گیری :

با توجه به تحلیل ارائه شده در کوتاه مدت (حدودا ظرف سه ماه آینده ) احتمال صعود سهم جم پیلن از 2700 تومان تا محدوده 3940-3300 وجود دارد. حد ضرر این تحلیل در 2390 تومان می باشد. نسبت سود به زیان ۴ می باشد و درصد سود احتمالی ۴۴٪ است.  درخصوص اینکه بعد از رسیدن به تارگت، سهم می تواند بیشتر صعود کند یا خیر؟ پس از رسیدن به تارگت اول و مشخص شدن ساختار موج صعودی می توان نظر داد.

 

آپدیت تحلیل (1398/11/07)

 

در ادامه تحلیل قبلی از سهم جم پیلن پس از پایان الگوی دیامتریک در 2600 تومان که در تحلیل قبلی از نظر زمانی و قیمتی با دقت خوبی پیش بینی شد. شاهد یک حرکت صعودی تا 3360 تومان بودیم. که اولین مقاومت مد نظر بود. بدلیل اینکه این حرکت صعودی از سرعت کافی برخوردار نبود. در حال حاضر بایستی این موج را یک X موج درنظر بگیریم. و انتظار داریم پس از این ایکس موج یک الگوی اصلاحی استاندارد دیگر اتفاق بیافتد.

که در حال حاضر در سومین شاخه از آن هستیم. و بنظر می رسد تشکیل یک مثلث انقباضی محتمل باشد. (هرچند که سایر الگوهای استاندارد هم می تواند باشد). لذا با این تحلیل انتظار داریم ظرف یک ماه آینده سهم تا 3930 برای تکمیل موج D از مثلث حرکت نماید و پس از آن یک نزول موقت تا 3700 .

پس از پایان این الگو تازه حرکت اصلی سهم شروع خواهد شد. نکته آموزشی که در اینجا بایستی به آن توجه کرد این است که در کارکشن ها بدلیل خاصیت نوسانی و زمانبر بودن باعث ایجاد یاس و خستگی در سهامداران خرد می گردد. لذا معمولا با کوچکترین صعود از سهم خارج شده و از سود اصلی سهم جا می مانند. در حالیکه یک نئوویو کار با داشتن نقشه راه براحتی سهامداری خواهد کرد.

بهترین استراتژی در حال حاضر انتقال حد ضرر به زیر موج a از مثلث در 2800 تومان می باشد یعنی از این نقطه به بعد این معامله بدون ریسک می باشد.

 

تحلیل نئوویو جم پیلن (1)

 

آپدیت تحلیل (1398/12/07)

 

مطابق انتظاری که در تحلیل قبلی داشتیم. الگوی مثلث انقباضی با تناوب استاندارد به پایان رسید. و حرکت پساالگویی آن با رسیدن قیمت به 4700 تومان تایید شد. با رسیدن به هدف حداقلی برای حرکت پسارانشی انتظار یک تصحیح کوتاه مدت را برای سهم داریم.

با توجه به اینکه این مثلث از نوع نامحدود و بصورت جاری می باشد. اهداف بسیار بالاتری رو برای سهم انتظار داریم. لذا فعلا بهترین کار انتقال حد ضرر به آخرین کف تثبیت شده در 3600 تومان می باشد.

 

تحلیل جم پیلن (1)

 

آپدیت تحلیل (1399/01/16)

 

همانطور که در آپدیت قبلی عنوان شد. انتظار یک اصلاح موقت را برای سهم جمپیلن داشتیم. که شاهد بودیم سهم از 4700 تومان تا 3600 تومان نزول داشت. ( جایی که بعنوان آخرین نقطه نزول در نظر گرفته شده بود. و (اگر می شکست استاپ لاس ما فعال می شد.) که دقیقا از قیمت 3600 تومان کاهش قیمت سهم متوقف و روند صعودی آغاز گردید. با توجه به افزایش پیچیدگی و بخشیزگی نمودار برای تحلیل بهتر به تایم فریم هفتگی می رویم.

 

تحلیل نئوویو جم پیلن (1)

 

تحلیل تایم هفتگی جم پیلن

در کش دیتای هفتگی چیزی که مشخص است اینست که یک کارکشن استاندارد به شکل یک زیگزاگ (که موج B آن بصورت مثلث می باشد که البته در تایم روزانه بشکل ترکیبی دیامتریک- فلت دیده می شد.) شکل گرفته است. و نزول قبلی سهم را می توان بعنوان یک X موج درنظر گرفت. (کانال بندی بسیار خوب زیگزاگ قبلی کاملا این موضوع رو تایید می کند.)

با توجه به قوانین زمانی و قیمتی X موج ها در نئوویو از نظر قیمتی سطح 38% فعلی سطح مناسبی جهت تکمیل این موج و آغاز روند صعودی است. ولی از بعد زمانی X موج ها بایستی حداقل به اندازه کمترین شاخه الگو قبلی یا 1/3 کل الگوی استاندارد قبلی زمان صرف نماید. درحال حاضر ایکس موج به اندازه حداقل شاخه الگوی استاندارد قبلی زمان صرف کرده است. ولی به 1/3 کل الگوی قبلی نرسیده است.

 

لذا دو سناریو می توان برای آینده سهم در نظر گرفت.

 

1-   X موج تمام شده و از این به بعد شاهد صعود سهم تا سطوح مشخص شده در نمودار خواهیم بود. ( شکست سطح 4700 می تواند این سناریو را تایید کند.)

2-  X موج تمام نشده و نیاز به زمان بیشتری دارد. که در اینصورت حدود 1 ماه در بازه قیمتی 4200-4700 خواهد ماند  و سپس روند صعودی را آغاز خواهد نمود.

 

در هر صورت تا زمانی که این سهم بالای قیمت 4000 تومان می باشد اهداف بالایی برای آن متصور هستیم. از نظر فاندامنتال هم گزارشات خوب 12 ماهه، P/E کم نسبت به گروه ، سود 600 تومانی به ازای هر سهم که معمولا اکثر آن بصورت نقدی تقسیم می شود می تواند به این تحلیل کمک نماید. و هر چه به تیرماه و تاریخ مجمع نزدیکتر می شویم تقاضا برای این سهم بیشتر گردد.

 

تحلیل جم پیلن (1)

 

آپدیت تحلیل (1399/01/31)

 

همانطور که ملاحظه می کنید مطابق سناریو اول تحلیل قبل X موج (در قالب یک مثلث خنثی) پایان یافته. و سهم تا 5700 تومان صعود کرده است. و موفق گردید سقف کانال را نیز بشکند. لذا انتظار داریم در کوتاه مدت استراحت و پول بک موقتی تا روی خط کانال حوالی 5100 تومان داشته باشد. تا زمانی که سقف قبلی در 4700 حفظ گردد هدف بعدی سهم در 6900 تومان خواهد بود. لذا در حال حاضر تنها کاری که باید کرد ارتقا سطح حد ضرر از 3600 تومان به 4100 تومان می باشد.

 

تحلیل جم پیلن (1)

 

آپدیت تحلیل (1399/04/15)

 

پیرو تحلیل قبلی پس از X موج کارکشن استاندارد دوم آغاز شده است. و بنظر می رسد در حال تشکیل یک دیامتریک پاپیونی می باشد. و تا کنون تا سقف 9200 تومان نیز افزایش داشته هست. اما در حال حاضر در موج D از این دیامتریک و در قیمت 8300 تومان می باشیم. و پس از نوسانی موقت انتظار داریم صعودی تا 14500 تومان در قالب موج E داشته باشیم. از لحاظ زمانی بهترین حالت اینست که ظرف 1-2 ماه آینده به این تارگت برسیم. ولی در دیامتریک ها دو شاخه می تواند زمانی بیشتری صرف نماید. با توجه به اینکه ما این سهم را از 2700 تومان در پرتفو داریم کافیست استاپ لاس را تا سطح 6000 تومان بالا بیاوریم.

 

تحلیل نئوویو جم پیلن (1)

 

افشای ریسک :
با توجه به ماهیت آموزشی سایت شیرازنئوویو، کلیه تحلیل ها صرفا از منظر آموزشی ارائه می گردد. لذا به هیچ عنوان توصیه ای به خرید یا فروش نمی باشد.

 

برای دریافت مطالب جدید می توانید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام شیراز نئوویو ما را همراهی نمایید.

موفق و پیروز باشید.

 

تلگرام شیراز نئوویو

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 42 ساله و ساکن شیراز. پس از 20 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

دیدگاهتان را بنویسید