قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / تحلیل بورس ایران / تحلیل فروی (۱)
Stock-Analysis-Page

تحلیل فروی (۱)

 

تحلیل سهم فروی

با عرض سلام و ادب به همه همراهان عزیز سایت شیراز نئوویو

در این مقاله قصد داریم چشم انداز سهم فروی (ذوب روی اصفهان) را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهیم. مثل همیشه سعی میکنم تحلیل از جنبه آموزشی و حاوی نکاتی مفید برای علاقمندان باشد. شایان ذکر است کلیه تحلیل های ارائه شده در سایت شیراز نئوویو صرفا جنبه آموزشی دارند و کسانی که قصد سرمایه گذاری و انجام معاملات واقعی دارند بایستی با ریسک و تحلیل خود اقدام به معامله نمایند. چرا که جهت انجام معامله به دو فاکتور مهم دیگر (اصول مدیریت سرمایه و استراتژی معاملاتی) بغیر از تحلیل نیاز هست که ما در اینجا بدان ها نمی پردازیم.

 

تحلیل میان مدت

با توجه به پیچیدگی مناسب جهت تحلیل میان مدت از نمودار کش دیتای ماهیانه فروی شروع می کنیم.

 

سهم فروی در تاریخ ۱۳۹۸/۱۱/۰۸ عرضه اولیه گردیده و ظرف حدود یک ماه بازدهی ۲۵۰% را به ثبت رسانده است. معمولا در بورس ایران سهامی که عرضه اولیه می گردد پس از یک صعود شارپی، وارد فاز تصحیحی شده (که به آن تعادل اولیه می گویند) و پس از مدتی اصلاح و نوسان، مجدد صعودی را تجربه خواهند کرد.

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید سهم فروی پس از صعود شارپی یک ماهه، در حال حاضر به مدت ۶ ماه در یک حرکت نوسانی ولی با شیب رو به بالا می باشد. در ساختار امواج این الگوی تصحیحی، تشابهات زمانی و قیمتی بسیار خوب بین امواج می توان مشاهده کرد که سناریو یک الگوی سیمتریکال را افزایش دهد.

اگر تحلیل قبلی سهم کلر را ملاحظه بفرمایید شرایط بسیار مشابهی بین این دو سهم مشاهده می گردد و شاید تنها تفاوت دو نمودار در شیب الگوی سیمتریکال می باشد. بطوریکه در سهم کلر سیمتریکال کاملا افقی بوده ولی در سهم فروی شیب این الگو به سمت بالا یا اصطلاحا کارکشن جاری می باشد.

 

به عنوان یک نکته آموزشی در کارکشن های جاری انتظار داریم حرکت پس از این نوع کارکشن ها دامنه قیمتی بیشتری را طی نمایند. در واقع این الگوها قدرت حرکت پس از خود را نمایش می دهند و در این خصوص گلن نیلی می گوید حرکت پس از این نوع الگوها اینقدر قوی است که انتهای این کارکشن را نیز با خود با بالا می کشند.

 

نکته دیگری که می توان به آن دقت کرد اینست که انتظار داریم کارکشن های جاری حداکثر در فیبو اکستنشن ۱٫۶۱۸ نسبت به موج قبل از خود به پایان برسند چون در غیر اینصورت عملا یک روند جدید آغاز شده و بایستی در شمارش تجدید نظر کرد. اما همانطور که در نمودار می بینید در اینجا نیز موج (B) سقف فیبوی اکستنش ۱٫۶۱۸ را هنوز نشکسته و محتمل است که دو شاخه دیگر سیمتریکال نیز در زیر این سقف باقی بماند و با شکست سطح ۱۰۰۰۰۰ تومان (که مقاومت روانی نیز می باشد) حرکت صعودی سهم شتاب بیشتری بگیرد.

این کارکشن را شاید بصورت یک دوگانه سه تایی جاری نیز بتوان شمرد که بدلیل مباحث زمانی مخصوصا در موج F در تایم های پایین تر (که بصورت شارپ می باشد و نمی تواند موج b از یک الگوی تصحیحی استاندارد باشد.) فعلا سناریو سیمتریکال محتملتر می باشد. همچنین ممکن است این الگو در تایم های بالاتر مثل شش ماهه بصورت یک فلت جاری دیده شود که کاملا مرسوم می باشد و در تایم های متفاوت الگوهای تصحیحی ماهیتی ثابت (یعنی همگی فاز تصحیحی هستند :۳) ولی ساختاری متفاوت (یعنی نوع الگو متفاوت دیده می شود) دارند.

 

FEROY@MN1 - Primary Analysis - Aug-28 1722 PM (1 day)

 

تحلیل کوتاه مدت

جهت تحلیل کوتاه مدت از نمودار کش دیتای سه روزه فروی استفاده میکنیم.

(کلیه کش دیتا های ضریبدار با توجه به پیچیدگی مناسب نمودار انتخاب شده و بوسیله اکسپرت یا نرم افزار تولید کش دیتا ترسیم گردیده است.)

 

در تایم فریم سه روزه نیز می توان نمودار بالا را با جزئیات بیشتر جهت بررسی شاخه های الگوی سیمتریکال مشاهده نمود. ما شاخه صعودی و شارپ ابتدایی را موج (A) می نامیم. (صحیح تر آنست که این موج را ۱ یا A بنامیم ولی بدلیل اختلاف زمانی زیاد بین دو موج صعودی و اصلاحی فعلا برچسب (A) ارجحیت دارد و تنها در صورت صعود موج سوم بیش از ۱٫۶۱۸ از موج اول آنگاه می توان برچسب را به ۱-۲-۳ تغییر داد.)

در موج (B) همانطور که مشاهده می کنید هفت شاخه تکمیل شده و  شاخه های h و i باقیمانده است. از نظر ساختاری این شاخه ها می تواند هر الگوی تصحیحی از قبیل زیگزاگ یا مثلث یا … باشد. لذا می توان انتظار داشت که سهم فروی از همین سطح فعلی در ۷۳۰۰ تومان صعودی حداکثر تا ۹۵۰۰ تومان در قالب موج h داشته باشد و سپس حداکثر تا ۸۳۰۰ تومان در قالب موج i نزول نماید. از نظر زمانی نیز هر کدام از این شاخه ها می تواند حدود دو هفته زمان صرف نماید.

پس از پایان این الگوی سیمتریکال (که حدود ۱ ماه می تواند زمان صرف نماید) انتظار داریم صعود شارپی تا اولین تارگت در ۲۷۷۰۰ تومان داشته باشیم که از نظر زمانی نیز زمانی بین ۱ تا ۳ ماه از نقطه پایان کارکشن می توان برای آن لحاظ نمود. با توجه به جاری بودن موج B می توان انتظار رسیدن موج C تا نسبت ۱٫۶۱۸ نسبت به موج A را نیز داشت ولی این مورد را با پیشرفت بازار و در نزدیکی تارگت اول مجدد بایستی بررسی نمود.

 

 

نتیجه گیری :

باتوجه به تحلیل ارائه شده روند میان مدت سهم صعودی ارزیابی می گردد و می توان سطح ۷۳۰۰ تومان را نقطه کم ریسک جهت ورود در نظر گرفت. که در اینصورت حد ضرر در نقطه ۵۹۰۰ تومان و حد سود اول در قیمت ۲۷۷۰۰ تومان و بازدهی آن ۲۸۰ % در طی ۳ ماه می باشد. میزان ریوارد به ریسک این معامله عدد ۱۳ می باشد که نشان از ارزنده بودن این سهم دارد. همچنین باید توجه نمود در صورت پیشرفت بازار مطابق تحلیل تارگت سهم با توجه به جاری بودن کارکشن قابل افزایش می باشد.

از منظر بنیادی نیز این سهم با توجه به P/E حدود ۱۴ در مقابل P/E گروه که ۴۵ می باشد از پتانسیل صعودی خوبی برخوردار می باشد. همچنین اضافه شدن حقوقی جدید (صندوق ارزش کاوان آینده) با ۷ میلیون سهم در دو هفته اخیر مهر تایید دیگری بر تحلیل ما می باشد. گزارشات ماهیانه خوب سهم و وضعیت خوب لیدرهای گروه فلزات اساسی مثل فولاد و فملی که با استقبال خوبی در هفته گذشته همراه بوده اند از دیگر نکات مثبت این سهم می باشد.

 

برای اطلاع از بروزرسانی تحلیل ها و مطالب آموزشی می توانید در کانال تلگرام سایت عضو گردید.

 

افشای ریسک :
مطابق اصول مدیریت سرمایه، بازارهای مالی همواره با ریسک و احتمال همراه می باشند لذا هرکس بایستی با تحلیل و مسوولیت خود به معامله بپردازد.

 

موفق و پیروز باشید.

 

امتیاز کاربران
[تعداد: 1 میانگین: 5]

درباره ی نادر برادری

نادر برادری هستم کارشناس ارشد سازه، 37 ساله و ساکن شیراز. پس از 15 سال تحقیق و تجربه عملی در بازارهای مالی، مفتخرم حاصل دانش و تجربه خودم را در اختیار علاقمندان به سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارهای مالی قرار دهم.

مطلب پیشنهادی

Khefoola1

تحلیل خفولا (۱)

تحلیل سهم خفولا شماره (۱) با عرض سلام و ادب به همه همراهان عزیز سایت …

۱۱ دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر
  با توجه به نزول قیمت سهم،هم اکنون شاخه H و I از الگو تکمیل شده؟ یا همچنان این نزول را می توان بخشی از شاخه G در نظر گرفت؟

 2. ممنونم، جسارتا یه سوال، در کل وقتی حد ضرر سهمی طبق تحیلیل ما فعال میشود، باید از سهم خارج شویم یا اینکه سهم را نگه داریم و سناریو های دیگر را بررسی کنیم؟

  • نادر برادری

   قطعا مطابق اصول مدیریت سرمایه وقتی حد ضرری فعال می گردد (بسته شدن یک کندل زیر حد ضرر) بایستی از سهم خارج شد. اما در بازار بورس ایران بدلیل شرایط تورمی اقتصادی و چشم انداز صعود سهام در بلند مدت در صورتیکه در هنگام فعال شدن حد ضرر در سناریوهای بعدی شرایط ساختار امواج روشن تر باشد و فرض کنید با تحمل ۱۰ درصد ریسک بیشتر یا میانگین کم کردن می توان به صعود سهم امیدوار بود و همچنین ریوارد به ریسک معامله اجازه می دهد می توان سهم را نگهداری کرد. (قطعا این بخش دوم نیاز به تجربه بیشتر دارد و برای همه توصیه نمی شود.)

   در هر صورت همه چیز به استراتژی شما در معامله برمی گردد. چرا که معامله گری با تحلیلگری کاملا متفاوت است و شما بعنوان یک معامله گر باید از قبل برای هر شرایطی پلن و برنامه داشته باشید.

 3. ممنون از شما برای توضیحات خوب و کاملتون

 4. با سلام
  خیلی ممنون هستم از تحلیل جامع و کاملتون

  در حال حاضر با بسته شدن کندل در زیر حد ضرر اعلام شده (۵۹۰۰)
  چه پیشنهادی برای سهامداران دارید؟

  • نادر برادری

   سلام ممنون

   قیمتی پایانی سهم همچنان ۶۰۰۰ تومان می باشد. مقصود از بسته شدن کندل یک کندل کامل زیر حد ضرر می باشد.
   اما توصیه ای که همیشه به سهامداران میکنم اینه که استراتژی شخصی برای معامله داشته باشند و بهش پایبند باشند. قطعا تحلیل هایی که در سایت ارائه میشه جنبه آموزشی دارند و توصیه به خرید یا فروش نمی باشد.
   موفق باشید.

 5. سلام روزتون بخیر، جسارتا سوالی در مورد رفتار قیمت سهام در بازار دارم.
  الان به عنوان مثل در سهم فروی کلی دلیل برای ارزنده بودن و رشد قیمت سهم وجود دارد: افزایش چشمگیر قیمت روی جهانی در یک ماه گذشته،افزایش قیمت دلار با توجه به اینکه ۹۵ درصد از تولید شرکت صادراتی می باشد، P/E بسیار بهتر نسبت به گروه، ورود صندوق سرمایه گذاری ارزش کاوان در قیمت های بالای ۷۵۰۰ تومان و همچنین الگوی مناسب در تحلیل نئوویو که قویترین نوع تحلیل می باشد.
  با توجه به این دلایل نسبتا محکم برای رشد ولی سهم همچنان در نزول به سر میبرد،چه چیزی باعث میشود که این دلایل بی اعتبار شوند و سهم رشد نکند؟

  • نادر برادری

   درود

   به نکات و دلایل بسیار خوبی اشاره کردید. بنیاد خوب و شرایط نموداری خوب و همچنین حمایت یک حقوقی خوش نام مثل ارزش کاوان اینده و….

   همه این نکات نشون میده این سهم همچنان ارزنده است و چشم انداز بلند مدتش مثبت می باشد. اما اینکه در مقطع کنونی چرا نزولی است دلایلی زیادی می تواند داشته باشد مثل جو منفی این مدت کل بازار، ترس سهامداران خرد و تازه وارد و حتی تلاش حقوقی برای جمع کردن سهم در قیمت های پایین تر .
   چیزی که ما در تحلیل تکنیکال باهاش سر و کار داریم اینه که جهت و روند اصلی قیمت برای ما اهمیت دارد و اصلاح های کوتاه مدت و دلایل ان از درجه دوم اهمیت برخوردار هست.
   وقتی ما در نئوویو تشخیص میدیم در یک الگوی اصلاحی هستیم بررسی ها جهت ورود به سهم شروع میشه چون می دونیم بعدش یک حرکت صعودی شتابدار رخ خواهد داد.

   اما باید این نکته را بدانیم در بخش کارکشن بازار ما حداقل بیست الگو اصلاحی استاندارد و بینهایت الگوی ترکیبی خواهیم داشت. لذا تا یک الگوی اصلاحی به پایان نرسد دقیقا نمی شود گفت چه نوع الگوی اصلاحی است.

   خب ایا به این دلیل ما نمی توانیم وارد این نوع سهام شویم؟ جواب خیر هست چون وقتی ما از روند بلند مدت سهم اطمینان داریم با علم به اینکه ممکن نوع الگوی اصلاحی دقیقا با تحلیل اولیه همخوانی نداشته باشد سعی در پیدا کردن کم ریسک ترین نقاط میکنیم و با پذیرش ریسک وارد معامله می شویم.

   اگر با پیشرفت بازار مشخص شد نوع الگوی اصلاحی با تحلیل اولیه متفاوت هست براحتی می توان از روش های مارتینگل یا میانگین کم کردن پله های بعدی را در جای مناسب وارد شد.

   قطعا با پیشرفت نمودار فروی شرایط برای بروزرسانی نمودار فراهم می گردد.

 6. سلام و عرض ادب، وقت بخیر
  با توجه به اینکه به پایان الگوی اصلاحی نزدیک شده ایم،آیا نوع الگو تفییری کرده یا همچنان نظرتون روی الگوی سیمتریکال هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

Neowave-Course-popup1